Ndikimet e valëve të të nxehtit në bujqësi, blegtori dhe biodiversitet

ndikimi i valëve të të nxehtit në bagëti

Çdo vit valët e të nxehtit bëhen më të shpeshta dhe më intensive gjatë stinës së verës. Këto valë të nxehtit rriten nga veprimi i ndryshimeve klimatike dhe ngrohjes globale. Ekspertët pyesin se cilat janë ndikimet e valëve të të nxehtit në bujqësi, blegtori dhe biodiversitet.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë për ndikimin mjedisor të valëve të të nxehtit në bujqësi, blegtori dhe biodiversitet.

Çfarë është një valë e të nxehtit

valët e të nxehtit në bujqësi

Gjëja e parë nga të gjitha është të dimë mirë se cili është termi që ne e quajmë valë të nxehtë. Vala e nxehtësisë është një fenomen i motit i karakterizuar nga një periudhë e zgjatur e temperaturave jashtëzakonisht të larta në një rajon specifik gjeografik. Gjatë valës së të nxehtit,Temperaturat e ditës zakonisht tejkalojnë ndjeshëm vlerat mesatare për atë zonë dhe stinë të veçantë të vitit. Kjo rritje e temperaturës mund të vazhdojë për disa ditë apo edhe javë.

Valët e nxehtësisë shkaktohen nga kushte të veçanta atmosferike, siç është prania e një sistemi me presion të lartë që bllokon ajrin e nxehtë pranë sipërfaqes së Tokës. Kjo parandalon përzierjen dhe shpërndarjen e ajrit, duke rezultuar në një rritje të vazhdueshme të temperaturës. Për më tepër, faktorët gjeografikë, të tillë si afërsia me trupat ujorë ose topografia lokale, Ato ndikojnë në intensitetin dhe kohëzgjatjen e një vale të nxehtë.

Pasojat e valës së të nxehtit Ato janë të dëmshme për shëndetin e njeriut dhe mjedisin. Temperaturat e larta mund të shkaktojnë stres të nxehtësisë në trupin e njeriut, i cili mund të çojë në sëmundje të tilla si goditje nga nxehtësia, dehidratim dhe lodhje nga nxehtësia. Ato gjithashtu mund të kenë një ndikim negativ në cilësinë e ajrit, duke rritur përqendrimin e ndotësve të ajrit dhe duke përkeqësuar problemet e frymëmarrjes.

Ndikimet e valëve të të nxehtit në bujqësi

bujqësia rigjeneruese

Valët e të nxehtit kanë ndikim në bujqësi. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Thatësira bujqësore: Temperaturat e larta mund të rrisin avullimin e ujit nga toka dhe të mbjellat, gjë që mund të çojë në thatësirë ​​bujqësore. Mungesa e lagështisë në tokë e bën të vështirë për bimët thithjen e lëndëve ushqyese të nevojshme dhe mund të çojë në uljen e rendimentit të të korrave.
 • Stresi i ujit: Valët e të nxehtit shpesh shkojnë paralelisht me një ulje të disponueshmërisë së ujit, pasi avullimi është më i shpejtë dhe burimet ujore mund të bëhen të pakta. Kjo mund të kërkojë që fermerët të mbështeten më shumë në sistemet e ujitjes, duke rritur kostot dhe kërkesën për ujë.
 • Reduktimi i prodhimit bimor: Temperaturat e larta mund të dëmtojnë drejtpërdrejt bimët, duke shkaktuar dëme nga nxehtësia, djegie të gjetheve dhe reduktim të fotosintezës. Kjo mund të çojë në një ulje të prodhimit të bimëve, e cila, nga ana tjetër, mund të ndikojë negativisht në sigurinë ushqimore dhe çmimet e ushqimit.
 • Ndryshimet në ciklin e rritjes: Valët e të nxehtit mund të ndryshojnë modelet e rritjes dhe zhvillimit të të korrave. Kjo mund të çojë në maturimin e hershëm të kulturave, gjë që mund të ndikojë negativisht në cilësinë dhe rendimentin e të korrave.
 • Rritja e dëmtuesve dhe sëmundjeve: Temperaturat e larta mund të krijojnë një mjedis të favorshëm për rritjen e dëmtuesve dhe sëmundjeve që prekin të korrat. Disa insekte dhe patogjenë lulëzojnë në kushte të nxehta dhe të thata, të cilat mund të kërkojnë rritje të përdorimit të pesticideve dhe fungicideve.

Ndikimi i valëve të të nxehtit në blegtori

ndikimi i valëve të të nxehtit

Një nga ndikimet më të dukshme është stresi termik te kafshët. Temperaturat e larta mund të shkaktojnë shqetësim të konsiderueshëm te bagëtia pasi aftësia e tyre për të rregulluar temperaturën e trupit është e kufizuar. Kjo rezulton në ulje e prodhimit të qumështit dhe mishit, si dhe vdekshmëri më të lartë në raste ekstreme. Për më tepër, stresi i nxehtësisë rrit ndjeshmërinë ndaj sëmundjeve dhe ul cilësinë e produkteve blegtorale.

Valët e të nxehtit komprometojnë gjithashtu disponueshmërinë e ushqimit për bagëtinë. Thatësirat dhe temperaturat në rritje ndikojnë negativisht në cilësinë dhe sasinë e barit dhe foragjereve në dispozicion, duke i detyruar fermerët të përdorin ushqime të shtrenjta suplementare. Kjo jo vetëm që ndikon në kostot e prodhimit, por gjithashtu mund të çojë në mbishfrytëzimin e burimeve natyrore, siç është pastrimi i pyjeve për më shumë kullota.

Një tjetër nga ndikimet më të rënda të valëve të të nxehtit është disponueshmëria e ujit. Rritja e avullimit dhe pakësimi i reshjeve zvogëlon burimet ujore në dispozicion të bagëtive, duke ndikuar në shëndetin dhe mirëqenien e tyre.

Ndikimi mjedisor në biodiversitet

Siç pritej, biodiversiteti i përgjithshëm i egër ndikohet nga rritja e frekuencës dhe intensitetit të valëve të të nxehtit për shkak të ndryshimeve klimatike. Le të shohim se cilat janë pasojat e këtyre valëve të të nxehtit në biodiversitet:

 • Vdekshmëria e kafshëve të egra: Temperaturat e larta mund të çojnë në rritjen e vdekshmërisë së kafshëve të egra, veçanërisht specieve të përshtatura për klimat më të buta. Kafshët përballen me vështirësi në rregullimin e temperaturës së trupit të tyre dhe mund të vuajnë nga stresi i nxehtësisë, dehidrimi dhe rraskapitja, gjë që shkakton vdekje masive në popullatat lokale.
 • Ndryshimet në shpërndarjen e specieve: Valët e të nxehtit shpesh ndryshojnë modelet e shpërndarjes së specieve. Disa specie lëvizin në zona më të ftohta në kërkim të kushteve të përshtatshme, gjë që gjeneron zhvendosje dhe konkurrencë me speciet rezidente.
 • Ndikimi në riprodhim dhe ushqyerje: Temperaturat e larta ndikojnë në ciklet e riprodhimit dhe disponueshmërinë e ushqimit për kafshët e egra. Mungesa e ujit dhe bimësisë rrezikon mbijetesën afatgjatë të specieve.
 • Zjarret në pyje: Valët e të nxehtit janë të lidhura me rritjen e rrezikut të zjarreve. Zjarret mund të shkatërrojnë habitatet natyrore, të shkatërrojnë strehimoret dhe ushqimin e kafshëve të egra dhe të detyrojnë migrimin e specieve.
 • Humbja e habitateve ujore: Temperaturat e larta kontribuojnë në avullimin e trupave ujorë dhe në uljen e prurjeve të lumenjve. Kjo prek popullatat e peshqve dhe organizmave të tjerë ujorë, gjë që nga ana tjetër ndikon zogjtë dhe kafshët e tjera që varen nga këto ekosisteme ujore për mbijetesën e tyre.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për ndikimet e valëve të të nxehtit në blegtori, bujqësi dhe biodiversitet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.