Misteret dhe kuriozitetet e Loch Ness

misteret dhe kuriozitetet e Loch ness

Skocia është një nga katër vendet që përbëjnë Mbretërinë e Bashkuar, të tjerat janë Uellsi, Anglia dhe Irlanda e Veriut. Është më veriori dhe ka një sipërfaqe prej 77.933 kilometra katrorë. Skocia ka më shumë se 790 ishuj dhe trupa të shumtë me ujë të freskët, duke përfshirë Loch Lomond dhe Loch Ness. Janë të shumta misteret dhe kuriozitetet e Loch Ness përgjatë historisë.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar misteret dhe kuriozitetet e Loch Ness-it, si dhe karakteristikat kryesore të tij.

tipare kryesore

karakteristikat e Loch ness

Loch Ness është një liqen me ujë të ëmbël që ndodhet në malësitë skoceze. Ai është i rrethuar nga qytetet bregdetare të Fort Augustus, Invermoriston, Drumnadrochit, Abriachan, Lochend, Whitebridge, Foyers, Inverfarigaig dhe Dores.

Liqeni është i gjerë dhe i hollë, me një formë të veçantë. Thellësia maksimale e saj është 240 metra, duke e bërë atë liqenin e dytë më të thellë në Skoci pas Loch Mora me 310 metra. Loch Ness është 37 kilometra i gjatë, kështu që ka vëllimin më të madh të ujit të freskët në MB. Sipërfaqja e saj është 16 metra mbi nivelin e detit dhe shtrihet përgjatë vijës së thyerjes së Grand Canyon, e cila shtrihet për rreth 100 kilometra.

Sipas të dhënave gjeologjike, faji i Grand Canyon është 700 milionë vjet i vjetër. Nga viti 1768 deri në 1906, 56 tërmete ndodhën pranë fajit, më i fuqishmi ishte tërmeti i vitit 1934 në qytetin skocez të Inverness. Loch Ness vlerësohet të jetë formuar rreth 10.000 vjet më parë në fund të epokës së fundit të akullit, të njohur si epoka e Holocenit.

Loch Ness ka një temperaturë mesatare prej 5,5°C  dhe, pavarësisht dimrave të ftohtë, nuk ngrin kurrë. Ajo është e lidhur me degë të shumta, duke përfshirë lumenjtë Glenmoriston, Tarff, Foyers, Fagueg, Enrique dhe Corty, dhe derdhet në Kanalin Kaledonian.

Pellgu i tij mbulon një sipërfaqe prej më shumë se 1800 kilometra katrorë dhe është i lidhur me Loch Oich, i cili nga ana tjetër është i lidhur me Loch Lochy. Në lindje, bashkohet me Loch Dochfour, i cili përfundimisht çon në rrjedhën e Ness në dy formacione: Beauly Firth dhe Moray Firth. Një fjord është një hyrje e gjatë dhe dukshëm e ngushtë e formuar nga një akullnajë, e rrethuar nga shkëmbinjtë e pjerrët që krijojnë një peizazh luginash të zhytur në ujë.

Ishulli artificial

Pak njerëz e dinë se në Loch Ness ekziston një ishull i vogël artificial i quajtur Ishulli i Qershisë, i cili mund të jetë ndërtuar në epokën e hekurit. E vendosur 150 metra nga bregu jugor, fillimisht ishte më i madh se tani, por kur u bë pjesë e Kanalit të Kaledonisë, ngritja e liqenit bëri që ishulli i Qenit të zhytet plotësisht në ujë.

Kanali Kaledonian është një strukturë një e treta e krijuar nga njeriu, e përfunduar në 1822 nga inxhinieri civil skocez Thomas Telford. Rruga ujore shtrihet 97 kilometra nga verilindja në jugperëndim. Në qytetin Drumnadrochit, në brigjet e Loch Ness, ndodhen rrënojat e Kalasë Urquhart, një ndërtesë e ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, e cila sot ofron shëtitje me guida për vizitorët.

Misteret dhe kuriozitetet e Loch Ness

Përbindësh Loch Ness

Legjenda për Loch Ness është përcjellë deri më sot. Historia flet për një krijesë deti të madhe, me qafë të gjatë, e cila qëndron në mënyrë misterioze në ujërat e liqenit dhe që shihet rrallë sepse shfaqet vetëm në mënyrë sporadike.

Nuk dihet nëse është armiqësore apo mund të hajë njerëz. Sjellja, dieta, madhësia aktuale dhe karakteristikat e tjera fizike janë një mister, kështu që shumë njerëz të interesuar, duke përfshirë njerëz kureshtarë dhe studiues, kanë marrë përsipër të gërmojnë më thellë për përgjigje. Karakteristikat e vetme "të njohura" janë ngjyra e gjelbër dhe qafa dhe bishti i gjatë. Shumë i ngjashëm në pamje me Brachiosaurus, por shumë më i vogël në madhësinë e trupit.

Askush nuk ka qenë ende në gjendje të konfirmojë ekzistencën e përbindëshit të Loch Ness, kështu që ka qenë gjithmonë një legjendë. Ka vetëm dëshmi nga turistë që pretendojnë se e kanë parë, por kjo nuk jep të dhëna përfundimtare, pasi mund të jetë një lloj iluzion optik, ose një objekt me formë të çuditshme, i ngjashëm me përbindëshin popullor skocez.

Miti nuk u bë i famshëm deri në vitin 1933.. Gjithçka filloi me dy shikime të krijesës pranë një rruge të re që po ndërtohet përgjatë liqenit. Një vit më pas, u shfaq fotografia më e famshme dhe unike e përbindëshit të Loch Ness: ajo foto bardh e zi që tregonte një figurë të zezë që dilte nga uji me një qafë të gjatë dhe të valëzuar. Sipas Daily Telegraph, ajo është filmuar nga një mjek i quajtur Robert Kenneth Wilson.

Ndoshta u habitët kur e patë për herë të parë këtë foto dhe menduat se ishte një provë e pakundërshtueshme e përbindëshit. Por për fat të keq për adhuruesit e miteve, Fotoja doli të ishte një mashtrim në vitin 1975, fakt që u konfirmua sërish në vitin 1993. Imazhi besohet të jetë krijuar me ndihmën e një lodre të ngritur me kokë dhe qafë të rreme.

Kur fotografia e mësipërme tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare, u ngrit një teori që Nessie ishte një dinosaur sauropod që kishte mbijetuar disi deri në ditët e sotme. Pas te gjithave, ngjashmëria me imazhin është e pamohueshme. Megjithatë, ThoughtCo shpjegoi se këto kafshë janë kafshë tokësore. Nëse Nessie do të ishte e kësaj specie, ajo do të duhej të nxirrte kokën çdo disa sekonda për të marrë frymë.

Mistere dhe kuriozitete të tjera të Loch Ness

misteret dhe kuriozitetet e përbindëshit të Loch ness

 • Në pamje të parë, ky është një liqen i bukur, në dukje si çdo tjetër. Ndodhet në malësitë skoceze. Ky është një liqen i thellë i ujërave të ëmbla, i njohur veçanërisht për përbindëshat që jetojnë atje.
 • Është pjesë e një zinxhiri liqenesh në Skoci që janë formuar nga akullnajat. gjatë një epoke të mëparshme akullnajash.
 • Është liqeni i dytë më i madh në Skoci nga uji sipërfaqësor dhe ujërat kanë dukshmëri të dobët për shkak të përmbajtjes së lartë të torfe.
 • Një kuriozitet tjetër për Loch Ness është se ai përmban më shumë ujë të freskët se të gjitha liqenet në Angli dhe Skoci së bashku.
 • Pranë Fort Augustus mund të shihni ishullin Cherry, i vetmi ishull në liqen. Është një ishull artificial që daton nga epoka e hekurit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për misteret dhe kuriozitetet e Loch Ness.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.