AI DeepMind mund të parashikojë më mirë motin

Deepmind AI

Meteorologjia si shkencë po përparon falë zhvillimit të teknologjisë. Aktualisht, ka disa programe kompjuterike të afta për të parashikuar drejtpërdrejt kur dhe ku do të bjerë shi. Kompania e Deepmind ka zhvilluar një inteligjencë artificiale të aftë për të parashikuar pothuajse saktësisht kur dhe ku do të bjerë shi. Kjo kompani ka punuar me meteorologët në Mbretërinë e Bashkuar për të krijuar një model që është më i mirë për të bërë parashikime afatshkurtra sesa sistemet aktuale.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për çantën Robleda, teknologjinë e parashikimit meteorologjik të kompanisë DeepMind.

Parashikimi i Motit

mendje e thellë

DeepMind, një kompani e inteligjencës artificiale me qendër në Londër, vazhdon karrierën e tij të aplikimit të mësimit të thellë në probleme të vështira shkencore. DeepMind ka zhvilluar një mjet mësimi të thellë të quajtur DGMR në bashkëpunim me Met Office të Shërbimit Kombëtar Britanik të Motit, i cili mund të parashikojë me saktësi probabilitetin e shiut në 90 minutat e ardhshme. Shtë një nga sfidat më të vështira në parashikimin e motit.

Në krahasim me mjetet ekzistuese, dhjetëra ekspertë besojnë se parashikimet e DGMR janë më të mirat në disa faktorë, duke përfshirë parashikimet e saj për vendndodhjen, gamën, lëvizjen dhe intensitetin e shiut, 89% të kohës. Mjeti i ri i DeepMind hap një çelës të ri në biologji që shkencëtarët janë përpjekur ta zgjidhin për dekada të tëra.

Megjithatë, edhe përmirësimet e vogla në parashikimet janë të rëndësishme. Parashikimi i shiut, veçanërisht shiu i fortë, është kritik për shumë industri, nga aktivitetet në natyrë deri te shërbimet e aviacionit dhe emergjencat. Por marrja e duhur është e vështirë. Përcaktimi i sasisë së ujit në qiell dhe kur dhe ku do të bjerë varet nga shumë procese klimatike, si ndryshimet e temperaturës, formimi i reve dhe era. Të gjithë këta faktorë janë mjaft komplekse në vetvete, por ato janë më komplekse kur kombinohen.

Teknologjia më e mirë e parashikimit në dispozicion përdor një numër të madh të simulimeve kompjuterike të fizikës atmosferike. Këto janë të përshtatshme për parashikime afatgjata, por nuk janë shumë të mira në parashikimin e asaj që do të ndodhë në orën e ardhshme. Ky quhet një parashikim i menjëhershëm.

Zhvillimi i DeepMind

zhvillimi i parashikimit të motit

Teknikat e mëparshme të mësimit të thellë janë zhvilluar, por këto teknika zakonisht funksionojnë mirë në një aspekt, siç është parashikimi i vendndodhjes dhe në kurriz të një tjetri, siç është parashikimi i forcës. Të dhënat e radarit për shiun e dendur që ndihmojnë në parashikimin e shiut të menjëhershëm mbeten një sfidë e madhe për meteorologët.

Ekipi i DeepMind përdori të dhënat e radarit për të trajnuar AI -në e tyre. Shumë vende dhe rajone shpesh publikojnë fotografi të matjeve të radarit që përcjellin formimin dhe lëvizjen e reve gjatë gjithë ditës. Për shembull, në MB, leximet e reja postohen çdo pesë minuta. Duke i bashkuar këto fotografi, ju mund të merrni një video të azhurnuar të ndalimit të lëvizjes që tregon se si ndryshon modeli i shiut në një vend.

Studiuesit i dërgojnë këto të dhëna në një rrjet të gjeneratës së thellë të ngjashme me GAN, i cili është një AI i trajnuar që mund të gjenerojë mostra të reja të të dhënave që janë shumë të ngjashme me të dhënat aktuale të përdorura në trajnim. GAN është përdorur për të gjeneruar fytyra të rreme, përfshirë Rembrandt të rreme. Në këtë rast, DGMR (që do të thotë "Generative Deep Rain Model") ka mësuar të krijojë fotografi të rreme të radarit që vazhdojnë sekuencën aktuale të matjes.

Eksperimente DeepMind AI

Parashikimi i Motit

Shakir Mohamed, i cili drejtoi kërkimin në DeepMind, tha se kjo është njësoj si të shikosh disa fotografi nga një film dhe të marrësh me mend se çfarë do të ndodhë më pas. Për të testuar këtë metodë, ekipi kërkoi nga 56 meteorologë nga Byroja e Meteorologjisë (të cilët nuk ishin të përfshirë në punë) të gërmonin në simulimet më të avancuara fizike dhe një grup kundërshtarësh.

89% e njerëzve thanë se preferojnë rezultatet e dhëna nga DGMR. Algoritmet e mësimit të makinerisë në përgjithësi përpiqen të optimizojnë për një masë të thjeshtë se sa të mirë janë parashikimet tuaja. Sidoqoftë, parashikimi i motit ka shumë aspekte të ndryshme. Ndoshta një parashikim mori intensitetin e gabuar të shiut në vendin e duhur, ose një parashikim tjetër mori kombinimin e saktë të intensiteteve, por në vendin e gabuar, e kështu me radhë.

DeepMind tha se do të lëshojë strukturën e të gjitha proteinave të njohura për shkencën. Kompania ka përdorur proteinën e saj AlphaFold të palosshme me inteligjencë artificiale për të gjeneruar struktura për proteomin njerëzor, si dhe për maja, mizat e frutave dhe minjtë.

Bashkëpunimi midis DeepMind dhe Met Office është një shembull i mirë i punës me përdoruesit përfundimtarë për të përfunduar zhvillimin e AI. Natyrisht kjo është një ide e mirë, por shpesh nuk ndodh. Ekipi punoi në projekt për disa vjet dhe kontributi i ekspertëve nga Byroja e Meteorologjisë i dha formë projektit. Suman Ravuri, një shkencëtar kërkimor në DeepMind, tha: "Ai promovon zhvillimin e modelit tonë në një mënyrë të ndryshme nga zbatimi ynë". "Përndryshe, ne mund të kishim krijuar një model që nuk do të ishte veçanërisht i dobishëm në fund."

DeepMind është gjithashtu i etur për të treguar se AI -ja e tij ka aplikime praktike. Për Shakir, DGMR dhe AlphaFold janë pjesë e së njëjtës histori: kompania përdor përvojën e tyre shumëvjeçare në zgjidhjen e enigmave. Ndoshta përfundimi më i rëndësishëm këtu është se DeepMind më në fund ka filluar të rendisë problemet shkencore të botës reale.

Përparimet në parashikimin e motit

Parashikimi i motit duhet të mbështetet nga zhvillimi i teknologjisë pasi ne jemi gjithnjë e më afër për të kuptuar plotësisht se si funksionon atmosfera jonë. Shumë herë qenia njerëzore dhe llogaritjet e tij mund t'i nënshtrohen gabimeve të zakonshme që mund të shmangen me zhvillimin e inteligjencës artificiale.

Parashikimi i motit është çelësi për të qenë njerëz pasi ne mund të përfitojmë nga shumë burime më efikase të ujit dhe shmangien e disa katastrofave në stuhi dhe shira të dendurMe Për këtë arsye, meteorologët gjithnjë e më shumë bien dakord të zhvillojnë projekte të inteligjencës artificiale për parashikimin e reshjeve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për projektin DeepMind dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.