Marmot Pireneas në rrezik për shkak të shumëllojshmërisë së ulët gjenetike

Marmot pireene

Ndryshimet klimatike ajo ka efekte shkatërruese në shumë faktorë që kushtëzojnë jetën në Tokë, përfshirë diversitetin gjenetik. Ne e dimë shumë mirë që temperaturat globale po rriten për shkak të rritjes së emetimeve të gazit nga industria dhe transporti në të gjithë botën.

Rritja e thënë në temperaturën e planetit ka rreziqe të caktuara në variablat që kushtëzojnë ekosistemet e ndryshme të planetit tonë. Variablat si temperatura, aciditeti i liqeneve, mungesa e ujit të freskët dhe copëtimi i habitateve janë ato ato ulin biodiversitetin.

Si ndikon diversiteti gjenetik në adaptimin ndaj ndryshimeve klimatike

Në ekosistemet natyrore dhe të antropizuara, të gjithë mekanizmat që i bëjnë elementet të funksionojnë mirë janë të ndërlidhura. Duke folur gjerësisht, gjithçka që i bën ekosistemet të funksionojnë siç i njohim ne sot janë zinxhirët dhe marrëdhëniet midis qenieve të gjalla dhe qenieve inerte.

Për të qenë në gjendje të përshtatemi me efektet shkatërruese dhe negative të ndryshimit të klimës, kërkohet një larmi e madhe gjenetike që lejon gjenerojnë mutacione në ADN të jetë në gjendje të durojë dhe mbijetojë ndryshimet në mjedis. Ndërsa popullatat e specieve të caktuara të kafshëve dhe bimëve bien, ato bëhen më të prekshme nga kushtet e mjedisit. Për shembull, speciet bimore që kërkojnë temperatura të ulëta kanë tendencë të ndryshojnë diapazonin e tyre në lartësi më të mëdha ndërsa temperaturat rriten në zona më të ulëta për shkak të ndryshimit të klimës.

Pyrenees

Prandaj, të dy llojet e kafshëve dhe bimëve janë më rezistente dhe kanë një kohë më të lehtë për t'u përshtatur me ndryshimet klimatike si popullsia më e madhe dhe larmia gjenetike kanë.

Po marmotat në Pirenej?

Në Spanjë, në Pirenej, jetojnë komunitete marmotash nga Alpet Franceze. Këto u rivendosën midis 1948 dhe 1988 sepse ata u zhdukën nga Pirenejtë për më shumë se 15.000 vjet.

Një studim i fundit tregon se larmia gjenetike e këtyre marmotave është mjaft e ulëtPrandaj, sipas asaj që kam thënë më parë, ajo do të ketë vështirësi të mëdha dhe do të jetë një specie shumë e prekshme përpara efekteve të ndryshimit të klimës. Tashmë Spanja është një vend që, për shkak të klimës, ekonomisë dhe vendndodhjes gjeografike, është shumë i prekshëm ndaj ndryshimeve klimatike.

Gama e terrenit

Diapazoni i marmotit alpin

Studimi u krye nga studiues nga Qendra për Kërkime Ekologjike dhe Zbatime Pyjore (CREAF-UAB) dhe Laboratoire de Biométrie de Biologie Evolutive (LBBE) në Lyon (Francë). Për këtë ata kanë analizuar ADN-në e marmotave Pirenease përmes flokëve të tyre.

Kur rivendosja e kësaj specie u krye në Pirenej, rreth 400 ekzemplarë që erdhën nga Alpet Franceze u rivendosën. Pavarësisht nga mungesa e planifikimit dhe ndjekjes (pasi që disa prej tyre nuk e dinin saktësisht nga vinin), rifutja e marmotës Alpine në Pirenej ishte një sukses sepse shpejt vendosi dhe kolonizoi pothuajse të gjithë faqen jugore të këtij vargmali.

Origjina dhe pasojat e shumëllojshmërisë së ulët gjenetike

Popullatat që u rivendosën kishin shumë pak larmi gjenetike. Ky është një aspekt shumë i rëndësishëm në mënyrë që të përshtatet me ndryshimin e klimës dhe skenarët e rinj që paraqet. Zakonisht, më shumë se një e treta e rivendosjeve dështojnë për shkak të mungesës së studimeve të mëparshme, ndjekja joadekuate pasuese ose larmia e ulët gjenetike.

Fakti që një specie ka një larmi të pasur gjenetike është i rëndësishëm në përgjithësi për evolucionin e bashkësive dhe vetë specieve, por është më i rëndësishëm kur popullatat janë të vogla.

marmot alpin

Por pse është e ulët diversiteti i tyre gjenetik? Epo, si popullatat e Pirenejve nuk kanë shkëmbyer material gjenetik, secili qytet në Pirenej ende i ngjan shumë qytetit origjinal në Alpe.

Pyetja e vetme që mbetet është nëse koha do të jetë në gjendje të ndihmojë tokën të përshtatet me ndryshimin e klimës apo do të jetë një tjetër dështim i ri-futjes. Shpresa jonë e mbetur është të zvogëlojmë dhe të ndalojmë efektet e ndryshimit të klimës në mënyrë që marmotët dhe speciet e tjera të kërcënuara të kenë më shumë kohë për t'u përshtatur me skenarët e rinj që do të krijojë ndryshimi i klimës.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.