Mali tatras

ndalo provën

Nga një nga atraksionet turistike më të njohura në Sllovaki janë Malet e TatrasMe Mendohet se vetëm malet gjenden në Poloni, zero shumica e sipërfaqes së parkut natyror është në territorin sllovak. Mbani në mend se nuk duhet ngatërruar me Nízke Tatry, Tatrat e Ulëta, më në jug të Malësisë. Këto male kanë karakteristika unike dhe për këtë arsye janë mjaft tërheqëse për tu vizituar.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, popullsitë dhe aktivitetet që zhvillohen në malin Tatras.

tipare kryesore

peizazhe malore

Vysoke Tatry është emri sllovak për malet e larta Tatras, i cili është pjesë e maleve Karpate, më e larta drejt lindjes së Rumanisë. Më shumë se 25 maja janë më shumë se 2.500 metra të larta. Në një terren vetëm 25 kilometra të gjerë dhe 78 kilometra të gjatë, peizazhi i liqeneve malorë, ujëvarat dhe kanionet është i ngjeshur.

Malet Tatras u përmendën për herë të parë në vitin 999, kur fisniku Boleslaus II përdori malet si kufiri i Principatës së Bohemisë. Parku Kombëtar i Maleve Tatra (TANAP) është parku më i vjetër kombëtar në Sllovaki, u themelua në 1949 dhe ka ishte një Rezervë e Biosferës e UNESCO -s që nga viti 1993, e cila garanton larminë e florës dhe faunës. Rezerva është një strehë për disa specie të rrezikuara, siç është ariu kafe evropian "Mbreti i Maleve Tatra", i cili mund të peshojë deri në 350 kilogramë dhe të arrijë deri në 2 metra në gjatësi. Ato nuk paraqesin rrezik sepse do të ikin nga njerëzit dhe ndonjëherë mund të shihen duke kaluar rrugën. Isshtë gjithashtu e zakonshme të shihet dhia e egër, dhia dhe marmota.

Tatrat e Larta ndahen në Tatrat Perëndimore, Tatrat (qendrore) dhe Tatrat Belensk, të cilat dallohen sipas përbërjes dhe vendndodhjes së tyre gjeologjike. Popullsia është e vendosur në të ashtuquajturën Rruga e Lirisë, e cila lidh këto tre pjesë të Tatras së Lartë.

Qytetet e malit Tatras

mali tratas dhe bukuria e tij

Baza e përsosur për të mësuar rreth maleve Tatra është Vysoké Tatry, e cila përbëhet nga tre qytete: Štrbské Pleso, Starý Smokovec dhe Tatranská Lomnica.

Selia administrative e Tatras së Lartë, Tatranska Lomnica, një nga vendbanimet më të mëdha dhe më të bukura, ndodhet në Rrugën e Lirisë, në anën e Lomnicky Peak. Shtë një nga destinacionet më të njohura të skive në Sllovaki. Ekziston edhe Muzeu TANAP, ku mund të mësoni më shumë rreth rezervës së biosferës.

Në Tatranska Lomnica, ne mund të gjejmë shumë vendpushime të skive dhe akomodim, përfshirë Hotel Lomnica, i ndërtuar në 1893, pas dekadash neglizhimi, i rikthyer në pamjen e tij të mëparshme madhështore. Ka shumë rrugë për shëtitje dhe ngjitje në Malet Tatra, nëse jeni të interesuar, mund të na shkruani në mënyrë që t'ju tregojmë rrugën.

Strbske Pleso është një vendpushim ski, turistik dhe spa. Ndodhet pranë liqenit alpin të akullnajës Strbske dhe është një mundësi e mirë për ecje në Krivan dhe Rysy. 16 kilometrat e saj të lirë të rrugëve të skive ndër-vend dhe shpatet tatëpjetë janë arsye të mira për të ardhur.

Stary Smokovec ka tërheqjen e teleferikut Hrebienok dhe është një pikënisje ideale për rrugët malore verore. Vetëm 30 minuta nga teleferiku, do të gjeni ujëvarën Studeny potok.

Aktivitetet e malit Tratas

mali provoni

Nuk ka dyshim se Tatras inkurajojnë aktivitete të tilla si ski, tatëpjetë ose ski në fushë ose dëborë, por ato janë gjithashtu mundësi të mira për shëtitje dhe për të qenë në kontakt me natyrën gjatë verës.

Disa vendpushime të skive kanë llixha dhe pishina termale, të tilla si AquaCity Poprad, Aquapark Tatralandia ose Besenova. Qyteti i Poprad konsiderohet porta e hyrjes në malet Tatra sepse nuk është larg maleve, duke lejuar turistët të gjejnë një mjedis më të gjerë të kohës së lirë. Streha Chata pod Rysmi nën majën Rysy është më e larta në malin Tatras, 2250 metra mbi nivelin e detit

Rruga Tatranska Magistrala është rruga më e gjatë në Tatras e Lartë, me më shumë se 70 kilometra që lidhin disa nga vendet më të bukura dhe më të famshme në parkun natyror, të tilla si Podbanské, Štrbské pleso (Liqeni Strbsk), Popradské pleso (Liqeni Poprad), Hrebienok, Skalnaté pleso (Liqeni Skalnate) ose Zelené pleso (Liqeni i Gjelbër). Zakonisht duhen tre deri në pesë ditë për të përfunduar, duke fjetur në një strehë.

Ski dhe sportet dimërore

Vendpushimi më i gjatë i skive në Malet Tatra ndodhet në Qendrën e Skive Tatranska Lomnica. Niset nga Lomnicke sedlo dhe më pas drejtohet për në fshatin Tatranska Lomnica. Gjatësia e përgjithshme është rreth 6 kilometra, pjerrësia është 1300 metra dhe pika fillestare e zbritjes është e përshtatshme vetëm për skiatorë të përparuar.

Një nga veçoritë që mund të gjejmë në Tatras është kopshti botanik më i lartë në Sllovaki në majën Lomnicky, 2634 metra e lartë. Edhe pse nuk është e madhe, ka 22 lloje lulesh në kopshtin botanik. Në krye të Lomnicky Peak ka një observator që funksionon si akomodim.

Ka më shumë se njëqind liqene në parkun kombëtar. Liqeni më i madh dhe më i thellë është Veľké Hincovo pleso, më i larti Modré pleso është 2.192 metra dhe më të famshmit janë Štrbské pleso dhe Popradské pleso. Edhe pse ka shumë shpella, vetëm Belianska jaskyňa është e pajisur dhe e hapur për publikun.

Një tërheqje tjetër në dimër është Hrebienok Ice Dome, një skulpturë akulli që zgjedh një temë çdo vit (si Sagrada Familia në Barcelonë). Ky është një aktivitet falas dhe argëtues për fëmijët.

Ecje në malin Tatras

Disa nga majat dhe objektivat më të rëndësishëm të shtegut të ecjes janë Gerlachovsky Stit (maja më e lartë, 2655 m mbi nivelin e detit), rruga më e vizituar Lomnicky për shkak të teleferikut, ose Krivan në Tatras Lindore, e cila është një nga majat më të famshme. Sllovakët janë gjithashtu një simbol i vendit.

Në pjesën sllovake të Tatras Lindore, vetëm 7 majat mund të arrihen me shtigjeMe Dy prej tyre janë në kufirin polak dhe gjithashtu mund të arrihen nga ana polake. Majat e tjera në anën Sllovake mund të arrihen vetëm me një udhëzues malor të certifikuar.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për malin K pas dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.