Macron: "Për të luftuar kundër terrorizmit ne duhet të zgjidhim ndryshimin e klimës"

macron president france

Presidenti francez e ka siguruar këtë Për të luftuar terrorizmin, ne gjithashtu duhet t'i japim fund ndryshimit të klimës. Possibleshtë e mundur që më shumë se një i ka vënë duart në kokë. Presidenti francez ka siguruar që ky është rasti. Franca aktualisht është një nga vendet që po bën më shumë përpjekje për t'i dhënë fund ndryshimit të klimës. Por çfarë lidhje ka me terrorizmin? A po keqkuptoni diçka, apo të tjerët e kanë keqkuptuar diçka?

Macron siguron se marrëdhënia është shumë e ngushtë. Ai e përcakton atë si më poshtë. "Ne nuk mund të luftojmë terrorizmin pa veprime të vendosura mbi ndryshimin e klimës, ose do të duhet t'u shpjegojmë njerëzve që jetojnë në Çad, Niger dhe gjetkë se ndryshimi i klimës nuk është një problem." Duke pasur parasysh këtë pozicion, ai siguroi se këto probleme nuk mund të trajtohen për arsye të ndryshme. Pjesa më e madhe e asaj që ndodh në Afrikë dhe problemet e motit vijnë nga proceset industriale dhe metodat tona të prodhimit. Kështu që Afrika, klima dhe zhvillimi industrial duhet të trajtohen si e njëjta gjë.

Çfarë përdor Macron për të pohuar këto përfundime?

namibia foto e thatësirës afrikane

raportet e fundit që kanë dalë në dy vitet e fundit. Një nga më të mirat, porositur nga Ministria e Jashtme gjermane është ajo e «Kryengritja, terrorizmi dhe krimi i organizuar në një klimë ngrohëse".

Ky raport, ndryshe nga të tjerët që kanë ekzistuar, detajon situata konkrete ku problemet e klimës janë shumë të lidhura me njerëzit e rajoneve. Trazirat shoqërore, refugjatët klimatikë, thatësira në zonë, etj. E gjithë kjo akumulim i madh i problemeve klimatike bën që popullata të kërkojë zgjidhje dhe shpesh të emigrojë në zona të tjera. Të ashtuquajturit refugjatë klimatike për shembull. Kjo është arsyeja pse deklarata e Macron nuk duket absurde, është plot kuptim. Ju nuk mund ta sulmoni terrorizmin dhe më në fund u thoni njerëzve se ata mund të kthehen në vendet e tyre, kur ky problem ekziston vërtet.

Për të gjithë këtë, Macron siguron që të gjitha këto probleme duhet të adresohen si të barabarta, dhe tashmë ka organizuar një samit të ri të G20 në Paris këtë 12 Dhjetor.

Ai do të merret me problemet dhe angazhimet që vendet duhet të miratojnë në luftën kundër ndryshimit të klimës. Nuk është diçka e re për Macron pas këtij samiti të fundit në Hamburg, angazhimi i tij ka qenë atje shumë më parë. Madje duke ftuar inxhinierë dhe shkencëtarë nga SH.B.A. të shkojnë në Francë për të trajtuar këto probleme globale.

Vendet që janë duke u prekur rëndë nga klima

Ndër më të rrezikuarit, kemi prova të qarta se Në Afrikë, indeksi i cenueshmërisë për shkak të efekteve të ndryshimit të klimës është alarmant. Vende si ato që komenton Macron, Çadi dhe Niger nuk janë të rastësishme, por as nuk janë vende të izoluara. Një set i shkëlqyeshëm ata do të kenë dhe tashmë kanë probleme serioze. Republika e Kongos, Uganda, Sudani i Jugut dhe Sudani, Mali, Madagaskari, Siria dhe Kenia, janë vetëm disa nga më të rrezikuarat.

vendet që do të vuajnë pasoja nga ndryshimi i klimës

Ne duhet t'i ndalim të gjitha këto probleme në rritje. Përndryshe emigracioni do të vazhdojë, dhe vetëm terrorizmi raportohet se nuk është i mjaftueshëm. Problemi nuk mbaron.

Një rast domethënës dhe shumë përfaqësues mund të shihet në Liqenin Çad. Nga 1963 e tutje, ajo është tharë gradualisht deri sa pothuajse tani është praktikisht e thatë. Në vitin 2009, Boko Haram mori armët për të ndërtuar Shtetin Islamik. Që nga ajo kohë më shumë se 20.000 njerëz kanë vdekur. 2,6 milion duhej të largoheshin për strehim. Kriza e shkaktuar nga thatësira në Liqenin Çad është e madhe, dhe është injoruar për shumë kohë. Kombet e Bashkuara vlerësojnë se më shumë se 1.500 milion janë të nevojshme për të përmbushur nevojat vetëm këtë vit.

liqeni i çadit thahet me kalimin e viteve

Edward Kallon, me origjinë nga Sierra Leone, koordinator i Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Nigeri, thotë se angazhimi i bërë nga komuniteti është një fillim i mirë. Në të njëjtën kohë, nëse ekziston rreziku i menjëhershëm i urisë, Kallon tha "situata po përkeqësohet, jo më mirë".

Nuk është më vetëm lufta, terrorizmi. Macron nuk pretendoi ndonjë marrëzi. Dhe është që ne duhet të fillojmë t'i zgjidhim këto probleme, ku ka gjithnjë e më pak rajone për të jetuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.