Lumi Niger

Lumi Niger

Sot do të flasim për lumin kryesor në Afrikën Perëndimore. Është rreth lumi niger. Ka një gjatësi prej 4.200 kilometrash dhe është lumi i tretë më i gjatë në kontinentin afrikan, pas lumit Nil dhe lumit Kongo. Fjala Niger është emëruar nga Grekët, ose kështu mendohet, pasi që gjatë gjithë historisë ky lumë është njohur me emra të ndryshëm.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha sekretet, karakteristikat, florën dhe faunën e lumit Niger.

Vendndodhja e lumit Niger

Lundrim me lumin Niger

Ky lumë ndodhet në Guine dhe është ngjitur me malësinë Fouta Djallon. Gjatë 160 kilometrave të parë të rrugës ajo ka një rrjedhje në veri. Më tej, ajo ndjek një drejtim në veriperëndim dhe është pjesa e kursit ku marrin degët më të sipërme. Këto degë janë Mafou, Niandan, Milo dhe lumenjtë Sankarani në të djathtë dhe Tinkisso në të majtë, dhe ai hyn në Mali.

Ekziston një luginë e formuar nga rënia tektonike që ndahet në dy seksione më të shpejta që zhyten nga ujërat që mbështeten nga Diga Markala dhe ndodhet rreth 240 kilometra mbi Digën Sotuba afër Sansanding. Gjatë gjithë kësaj shtrirjeje, lumi Niger merr një drejtim më shumë nga lindja-verilindja. Në këtë zonë, shtrati i tij është mjaft i lirë nga pengesat, kështu që lejon sedimentim më të mirë. I gjithë ky seksion ka një gjatësi prej 1600 kilometrash.

tipare kryesore

Nga të gjitha degët që ka lumi Niger, më i madhi në të djathtë është Mopti. Më vonë, disa liqene të vegjël, përrenj dhe ujëra të ndenjur hyjnë në një rajon të cilat quhen delta e brendshme e Nigerisë. Këto liqene janë në pjesën e bregut të majtë dhe janë të lidhur me lumin Niger përmes disa kanaleve që mund të përjetojnë disa ndryshime në drejtimin e rrjedhës në varësi të sezonit ku jemi.

Në pjesët më të larta të lumit liqenet pjesërisht bëhen një përmbytje në përgjithësi. Shtë një lumë kontributi ekonomik i të cilit është mjaft i rëndësishëm. Përgjatë grykëderdhjes që kemi diskutuar, ka një aktivitet të madh peshkimi gjatë sezonit të thatë. Kjo do të thotë që peshkimi duhet të ndalojë së qeni në ujërat e thella dhe bregdetare pasi që ka më pak ujë.

Peshkimi në lumë në këtë lumë është një nga punët kryesore në disa qytete si p.sh. Bozo dhe Somono në rajonin e liqenit, Sorko në Niger mes, Kede dhe Kakanda midis Jebba dhe Lokoja, dhe Wurbo dhe Jukun në Benue. Një nga problemet kryesore që ka shkatërruar peshkimin tashmë të trazuar rëndë të lumit Niger është zbulimi i shfrytëzimit të naftës në rajonin e deltës. Gjithçka që ka qenë shfrytëzimi i burimeve natyrore, përfshirë lëndët djegëse fosile, shkakton ndikime të ndryshme në florën, faunën dhe tokat e zonës së lumit, përveç përkeqësimit të cilësisë së ujërave.

Flora dhe fauna e lumit Niger

Bimësia e lumit Niger

Gjatë gjithë rrjedhës së tij, ne mund të gjejmë zona të ndryshme të bimësisë në Afrikën Perëndimore. Ekziston një zonë ku Nigeri ngrihet pak sepse kalon përmes pllajës Fouta Djallon. Kjo zonë e pllajës është e mbuluar nga një lloj vegjetacioni sedge që ka disa tufa telash të ndërthurura me sipërfaqe shkëmbore të zhveshura. Në këtë zonë bimësia është mjaft e dendur.

Pjesa tjetër e lumit rrjedh përmes një savane që kalon livadhet që kanë bar të shkurtër dhe mjaft të ndërprerë. Ndonjëherë mund të shihni disa shkurre me gjemba dhe dru akacie. Në pjesën jugore të lumit Niger kemi një zonë me kullota dhe bar të gjatë që ndërthuren me bimësi mjaft të dendur me pyje. Kjo formohet falë faktit se të gjithë lëndët ushqyese që ai mbart në lumë dhe që po transporton gjatë rrjedhës së tij, arrijnë në zonën më jugore. Ky sedimentim favorizon rritjen e bimësisë përveç lumit që hyn në brezin e pyjeve të shiut ku ka një numër më të madh të reshjeve.

Shumë specie peshqish mund të gjenden në lumin Niger dhe në të gjitha degët e tij. Speciet kryesore që shërbejnë si ushqim për popullatat janë krapi, peshqit që kërcejnë dhe purteka e Nilit. Ne gjithashtu mund të gjejmë lloje të tjera të faunës përgjatë lumit, ndër të cilat kemi Hipopot, ju duhet lloje të ndryshme të krokodilëve dhe një larmi të madhe hardhucash.

Në lidhje me jetën e shpendëve, ne gjithashtu kemi mjaft pasuri në të cilën patat spikasin në rajonet e liqenit dhe çafkat dhe lejlekët përgjatë lumit dhe përreth liqeneve. Vlen të theksohet kurora goditëse që zakonisht shihet aty ku ka toka më të hapura në zonat me bar. Sa për pelikanët dhe flamingot, ato mund të shihen të shoqëruara me zonën e sipërme të Benue. Ka specie të tjera zogjsh më të lidhur me zonat e bregut të lumit, duke përfshirë Plovata me kokë të bardhë, gërmues rëre, zogj krokodili, dhelpra të gjelbërta dhe kaçurrela.

Formimi dhe kërcënimet

Ndikimet në ekosistem

Pellgu i lumit Niger filloi nga bashkimi i një bashkimi të trefishtë të dështuar të pllakave tektonike. Kjo është, pas pllakave tektonike ata u përpoqën të bashkoheshin, por nuk mundën për shkak të ndarjes midis pllakave të Amerikës së Jugut dhe Afrikës. Ndodhi në Jurasikën e vonë dhe në mes të Kretaceut. Thenshtë atëherë kur ndodhën thyerje të ndryshme në terren dhe shtresat e sedimentit u depozituan për të formuar shtratin e lumit Niger.

Midis kërcënimeve që kemi ndaj florës dhe faunës dhe ekosistemeve të këtij lumi kemi një rritje të popullsisë njerëzore dhe përdorim të paqëndrueshëm të burimeve natyrore. Kjo çon në ndotjen e ujit dhe zvogëlimin e specieve shtazore dhe bimore. Nëse llogarisim gjithashtu shpyllëzimet dhe kultivimet në toka gjithnjë e më të varfra, shkretëtirëzimi nxitet, duke ulur më tej cilësinë e këtyre ekosistemeve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lumit Niger.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.