Lumi më i gjatë në Evropë

degët e lumit Vollga

Evropa ka një rrjet të gjatë lumenjsh me rrjedhje të konsiderueshme dhe që furnizojnë me ujë popullatat. lumi më i gjatë në Evropë Isshtë nga lumi Vollga. Ai rrjedh përmes Rusisë qendrore dhe arrin në Rusinë Jugore, duke u zbrazur në Detin Kaspik. Sipërfaqja e saj ujëmbledhëse është 1.360.000 km2. Konsiderohet lumi më i gjatë në Evropë dhe ka karakteristika unike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për lumin më të gjatë në Evropë dhe karakteristikat e tij.

tipare kryesore

vollga

Lumi Vollga buron nga mali Valdai midis Moskës dhe Shën Petersburgut dhe derdhet në Detin Kaspik. Ai nuk është vetëm lumi më i gjatë në Evropë, por edhe lumi më i madh. Longshtë i gjatë 3.690 kilometra dhe ka një rrjedhë mesatare prej 8.000 metra kub në sekondë.

Pellgu i tij hidrologjik mbulon një sipërfaqe prej 1.350.000 kilometra katrorë, duke u renditur i 18-ti në botë. Ai është gjithashtu lumi më i madh në Evropë për sa i përket shkarkimit dhe kullimit. Ai vlerësohet gjerësisht si lumi kombëtar i Rusisë. Vendi antik rus, khanati rus, u ngrit rreth lumit Vollga.

Historikisht, është një kryqëzim i rëndësishëm i qytetërimeve Euroaziatike. Ky lumë rrjedh përmes pyjeve, stepave pyjore dhe kullotave në Rusi. Katër nga dhjetë qytetet më të mëdha në Rusi, përfshirë kryeqytetin e vendit Moskën, janë të vendosura në pellgun e lumit Vollga. Disa nga rezervuarët më të mëdhenj në botë ndodhen përgjatë lumit Vollga.

Ai i përket pellgut të mbyllur të Detit Kaspik dhe është lumi më i gjatë që derdhet në pellgun e mbyllur. Lumi Volga ngrihet nga Malet Valdai në një lartësi prej 225 metra në veriperëndim të Moskës dhe rreth 320 kilometra në juglindje të Shën Petersburg, dhe rrjedh në lindje përmes Liqenit Strzh, Tver, Dubna, Rybinsk dhe Yaroslav Rusi, Nizhny Novgorod dhe Kazan. Nga atje kthehet në jug, kalon disa qytete të tjera dhe më pas derdhet në Detin Kaspik poshtë Astrakhan. 28 metra nën nivelin e detit.

Në pikën e tij më strategjike, ajo përkulet drejt Donit. Në pjesën e sipërme të lumit Vollga afër Staritsa, lumi Vollga në 1912 kishte shumë degë, më të rëndësishmit prej të cilëve ishin lumi Kama, lumi Oka, lumi Vetluga dhe lumi Sura. Vollga dhe degët e tij formojnë sistemin e lumit Vollga, i cili rrjedh nëpër një zonë prej afërsisht 1.350.000 kilometrash katrorë në pjesën më të populluar të Rusisë.

Goja e lumit më të gjatë në Evropë

lumi më i gjatë në evropë

Mbani në mend se lumi më i gjatë në Evropë duhet të ketë një grykë të madhe. Gryka e tij ka një gjatësi prej rreth 160 kilometrash dhe përfshin deri në 500 kanale dhe lumenj më të vegjël. Grykëderdhja më e madhe në Evropë është i vetmi vend në Rusi ku mund të gjesh kafshë të tilla si flamingo, pelikan dhe lotus. Për shkak të ngricave të larta në këtë zonë të Rusisë, ajo zakonisht është e ngrirë për pjesën më të madhe të gjatësisë së tërë lumit për 3 muaj të vitit. Muajt ​​e dimrit lumi më i gjatë në Evropë është ngrirë plotësisht.

Lumi Vollga kullon pjesën më të madhe të Rusisë perëndimore. Shumë nga rezervuarët e tij të mëdhenj sigurojnë ujitje dhe energji hidroelektrike. Gjatësia e këtij lumi përdoret për të rritur gjenerimin e energjisë së rinovueshme duke pasur parasysh kërcimet hidraulike që mund të ndërtohen përgjatë lumit më të gjatë në Evropë. Kanali i Moskës, Kanali i Vollgës-Don dhe Uji i Vollgës-Balltikut formojnë një rrugë ujore në brendësi që lidh Moskën me Detin e Bardhë, Detin Balltik, Detin Kaspik, Detin e Azovit dhe Detin e Zi.

Ndikimet mjedisore të lumit më të gjatë në Evropë

lumi më i gjatë në Evropë i ndotur

Nivele të larta të ndotjes kimike kanë ndikuar negativisht në lumin Vollga dhe habitatin e tij. Flora dhe fauna preken nga veprimi i qenies njerëzore gjatë gjithë rrugës. Me avancimin e teknologjisë dhe epokës industriale, ka shumë shkarkime që përfundojnë duke ndotur ujërat dhe duke bërë që ekosistemet dhe habitatet e shumë specieve të florës dhe faunës të ndikohen negativisht.

Lugina e lumit ka një shkallë të lartë të pjellorisë dhe prodhon shumë grurë. Ai gjithashtu përmban burime të pasura minerale. Një industri e madhe e naftës është përqendruar në pellgun e lumit Volga. Burime të tjera përfshijnë gaz natyror, kripë dhe plehra potasike. Delga e Vollgës dhe Deti Kaspik janë baza peshkimi. Astrakhan, e vendosur në delta, është qendra e industrisë së havjarit.

Një tjetër nga ndikimet mjedisore të lumit më të gjatë në Evropë është se ai përdoret shpesh për qëllime lundrimi. Për shkak të ndërtimit të digave të mëdha gjatë viteve të industrializimit, lumi Vollga është zgjeruar mjaft. Shtë e një rëndësie të madhe për transportin dhe lundrimin e brendshëm në Rusi pasi të gjitha digat në lumë janë pajisur për bravat e anijeve dhe anijeve me dimensione të konsiderueshme. Të gjitha këto varka mund të lundrojnë nga Deti Kaspik deri në fundin e lumit në zonën më të lartë.

Nivelet e lundrimit dhe ndotjes

Ndotja e lumit më të gjatë në Evropë është rritur vetëm që nga epoka industriale. Wasshtë vërejtur që në 2016, kufiri i lejuar i përqendrimit të naftës dhe derivateve të tij në ujin e lumenjve u rrit krahasuar me të njëjtin studim të kryer në 2015. Për t'i bërë gjërat edhe më keq, përqendrimi i ndotësve në 2016 vazhdoi të rritet gjatë gjithë vitit.

Produktet me sasinë më të lartë të ndotjes së gjetur përfshijnë hekur, merkur dhe nikel. Në fillim të gushtit të atij viti, kryeministri rus Medvedev lëshoi ​​urdhrat përkatës për të zbatuar menjëherë planin e pastrimit të lumit Vollga. Sipas informacionit të siguruar nga Ministria Ruse e Natyrës, zbatimi i Plani i pastrimit të lumit Volga do të kushtojë rreth 34,4 miliardë rubla, ose rreth 580 miliardë dollarë amerikanë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lumit më të gjatë në Evropë dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.