Lumi Jordan

lumi Jordan në Bibël

El Lumi Jordan është një lumë i ngushtë 320 kilometra i gjatë. Ai buron në malet Anti-Liban në veri të Izraelit, derdhet në Detin e Galilesë në këmbët veriore të malit Hermon dhe përfundon në Detin e Vdekur në skajin e tij jugor. Ajo formon vijën kufitare midis Jordanisë dhe Izraelit. Lumi Jordan është lumi më i madh, më i shenjtë dhe më i rëndësishëm në Tokën e Shenjtë dhe përmendet shumë herë në Bibël.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, historinë, gjeologjinë dhe rëndësinë e lumit Jordan.

tipare kryesore

Kërcënimet e lumit Jordan

Një nga veçoritë e lumit Jordan është se është më shumë se 360 ​​kilometra i gjatë, por për shkak të rrjedhës së tij dredha-dredha, distanca aktuale midis burimit të tij dhe Detit të Vdekur është më pak se 200 kilometra. Pas vitit 1948, lumi shënoi kufirin midis Izraelit dhe Jordanisë, nga pjesa jugore e Detit të Galilesë deri ku lumi Abis rrjedh nga bregu lindor (e majta).

Megjithatë, që nga viti 1967, kur trupat izraelite pushtuan Bregun Perëndimor (d.m.th., territorin e Bregut Perëndimor në jug të bashkimit të tij me lumin Ibis), lumi Jordan është shtrirë në jug deri në det si një linjë armëpushimi.

Grekët e quanin lumin Aulon dhe nganjëherë arabët e quanin Al-Sharī'ah ("vendi i ujit të pijshëm"). Të krishterët, hebrenjtë dhe myslimanët e nderojnë lumin Jordan. Ishte në ujërat e tij që Jezusi u pagëzua nga Shën Gjon Pagëzori. Lumi ka qenë gjithmonë një vend i shenjtë fetar dhe një vend pagëzimi.

Lumi Jordan ka tre burime kryesore, të cilat burojnë të gjitha në rrëzë të malit Hermon. Më i gjati prej tyre është Ḥāṣbānī, afër Ḥāṣbayya në Liban, në 1800 këmbë. (550 m). Lumi Banias kalon nëpër Siri nga lindja. Në mes ndodhet lumi Dan, ujërat e të cilit janë veçanërisht freskues.

Pikërisht brenda Izraelit, këta tre lumenj takohen në luginën Hula. Fusha e luginës së Ḥula fillimisht ishte e pushtuar nga liqene dhe këneta, por në vitet 1950 rreth 60 kilometra katrorë u drenazhuan për të formuar tokë bujqësore. Në vitet 1990, pjesa më e madhe e dyshemesë së luginës ishte degraduar dhe pjesët ishin zhytur në ujë.

U vendos që liqeni dhe ligatinat përreth të mbahen si një rezervat natyror i mbrojtur dhe një pjesë e florës dhe faunës, veçanërisht shpendët shtegtarë, u kthyen në zonë. Në skajin jugor të luginës, lumi Jordan pret një kanion përmes një pengese bazalti. Lumi bie pjerrtas drejt bregut verior të detit të Galilesë.

Formimi i lumit Jordan

Lumi Jordan shtrihet mbi Luginën e Jordanit, një depresion në koren e tokës midis Izraelit dhe Jordanisë që u formua gjatë Miocenit kur pllaka arabe u zhvendos në veri dhe më pas në lindje larg nga Afrika e sotme. Pas rreth 1 milion vitesh, toka u ngrit dhe deti u tërhoq. Shtresat Triasik dhe Mesozoik janë zbuluar në luginën lindore-qendrore të Jordanit.

Flora dhe fauna e lumit Jordan

lumi izraelit

Lumi Jordan padyshim kalon në mes të një prej rajoneve të thata të Lindjes së Afërt. Shumica e Toka pjellore gjendet në Bregun Perëndimor dhe në brigjet lindore dhe perëndimore të lumit Jordan. Në këtë pellg mund të gjeni nga rajone mesdhetare nën-lagësht deri në rajone të thata ku speciet janë përshtatur për të jetuar.

Ka edhe peshk si Luciobarbus longiceps, Acanthobrama lissneri, Haplochromis flaviijosephi, Pseudophoxinus libani, Salaria fluviatilis, Zenarchopterus dispar, Pseudophoxinus drusensis, Garra ghorensis dhe Oxynoemacheilus insignis; molusqet melanopsis ammonis y melanopsis costata dhe krustaceve si potamios me patate dhe ato të gjinisë Emerita. Në pellg banojnë gjitarë të tillë si brejtësit Mus macedonicus dhe vidra euroaziatike (lutra lutra); insektet si Calopteryx syriaca dhe zogj si demi i Sinait (Carpodacus synoicu).

Për sa i përket florës, mbizotërojnë shkurret, shkurret dhe barishtet, dhe në pika më lart rriten pemët e ullirit, kedrat, eukaliptet, madje edhe lisat dhe pishat, dhe në vendet e fundit rriten shkurret me gjemba.

Rëndësia ekonomike

Ujërat e lumit Jordan janë burimi i dytë më i rëndësishëm ujor në Izrael. Pjesa më e madhe e ujit përdoret për financimin e bujqësisë dhe blegtorisë, dhe ndërsa popullsia e lumenjve rritet dhe ekonomia zhvillohet, pompimi i ujit është thelbësor për të përmbushur nevojat e banorëve. Vetëm Jordania merr 50 milionë metra kub ujë nga lumi Jordan.

Kërkesat për ujë për bujqësi dhe përdorim shtëpiak janë të larta; nga ana tjetër, kërkesat për ujë të sektorit industrial janë shumë të vogla. Kjo është kryesisht për shkak të rritjes së numrit dhe shkallës së industrive në zonën industriale të Gjirit të Akaba dhe rajonin e Detit të Vdekur.

kërcënimet

lumi Jordan

Dikur një lumë i pastër dhe i sigurt, lumi Jordan tani është një trup ujor shumë i ndotur dhe shumë i kripur. Në parim, lumi kalon nëpër një nga rajonet më të dendura të populluara dhe më pak ujë në botë, kështu që përdorimi i burimeve të tij natyrore shpesh tejkalon kapacitetin e tij rigjenerues. Vlerësohet se rrjedha e lumit është reduktuar në 2% të rrjedhës fillestare. Avullimi i lartë, klima e thatë dhe pompimi i tepërt çojnë në kripëzim. Me pak fjalë, njerëzit kujdesen për të ardhmen e lumit Jordan dhe njerëzit në pellgun e tij.

Për të shmangur probleme serioze mjedisore, disa organizata dhe qeveri janë bashkuar për t'u fokusuar në menaxhimin e qëndrueshëm të burimeve lumore. Një rrjedhë e ujit të ëmbël në një rajon tipik të thatë të Lindjes së Mesme, lumi Jordan është një burim i rëndësishëm, unik dhe i çmuar për miliona njerëz që jetojnë pranë tij.

Ajo ka humbur pothuajse 98% të rrjedhës së saj të regjistruar nëse vendi që përdor ujërat e tij (Izraeli, Siria, Jordania dhe Palestina) ndoshta do të thahen në vitet e ardhshme. Pa masa konkrete dhe efektive. Izraeli, Siria dhe Jordania janë përgjegjës për shembjen e lumit Jordan, lumit ku u pagëzua Jezusi, i cili tani është një kanal kanalizimi i hapur drejt qiellit përmes të cilit rrjedhin mijëra metra kub ujëra të zeza. Ujërat e Detit të Galilesë dhe të Detit të Vdekur, 105 kilometra në jug, po zbrazen me një shpejtësi prej afro 1.300 miliardë metra kub në vit.

Shteti i Izraelit transferon vazhdimisht ujë, që përfaqëson rreth 46,47% të fluksit për përdorim shtëpiak dhe prodhim bujqësor; Siria është 25,24%, Jordania 23,24% dhe Palestina 5,05%. Prandaj, lumi Jordan nuk është më një burim konstant i ujit të freskët me cilësi të lartë dhe rrjedha e tij tani mezi arrin 20-30 milion metra kub në vit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për lumin Jordan dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.