Lugina e akullnajave

akullnajë në Islandë

Luginat e akullnajave, të njohura gjithashtu si lugina akulli, i referohen luginave ku qarkullojnë akullnajat në shkallë të gjerë ose qarkulluan dikur, duke lënë forma të qarta toke akullnajore. A lugina e akullnajave Ka një rëndësi të madhe për biodiversitetin e ekosistemeve dhe ekuilibrin ekologjik.

Për këtë arsye, ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për atë që është një luginë akullnajore, karakteristikat e saj gjeomorfologjike.

Çfarë është një luginë akullnajore

lugina kantabriane

Luginat akullnajore, të quajtura zakonisht koritë akullnajore, janë ato lugina në të cilat mund të gjejmë se kanë lënë pas forma tipike relievore të akullnajave.

Me pak fjalë, luginat akullnajore janë si akullnajat. Luginat akullnajore formohen kur sasi të mëdha akulli grumbullohen në cirqet akullnajore. Akulli nga shtresat e poshtme më në fund zhvendoset në fund të luginës, ku përfundimisht bëhet një liqen.

Një nga karakteristikat kryesore të luginave akullnajore është se ato kanë një seksion kryq në formë lug, prandaj quhen edhe koritë akullnajore. Kjo veçori është veçoria kryesore që lejon gjeologët të dallojnë këto lloj luginash ku sasi të mëdha akulli rrëshqasin ose rrëshqasin ndonjëherë. Shenja të tjera dalluese të luginave akullnajore janë shenjat e konsumimit dhe të mbigërmimit të tyre, të shkaktuara nga fërkimi i akullit dhe zvarritja e materialit.

Akullnajat e lashta në Tokë depozituan material të gërryer më parë nga akulli. Këto materiale janë shumë heterogjene dhe në përgjithësi formohen të ndryshme llojet e morenave, të tilla si morenat e poshtme, morenat anësore, morenat me rënie, dhe akoma më keq, midis të cilit formohet zakonisht liqeni i famshëm akullnajor. Shembuj të këtyre të fundit janë liqenet akullnajore që mund t'i gjejmë në skajet e Alpeve Evropiane (të quajtura Como, Mayor, Garda, Gjenevë, Konstancë, etj.) ose në disa zona të Suedisë qendrore dhe shumë të tjera.

Dinamika e një lugine akullnajore

tiparet e luginës akullnajore

Lidhur me mekanizmin e erozionit të akullnajave, është e rëndësishme të theksohet se akullnajat janë shumë erozive dhe mund të veprojnë si rripa transportues për materialet e të gjitha madhësive të kontribuar nga shpatet, duke i transportuar ato në lugina.

Përveç kësaj, ka një sasi të konsiderueshme të ujit të shkrirë në akullnajë, të cilat mund të qarkullojnë me shpejtësi të madhe në tunelet brenda akullnajës, duke ngarkuar materialin në fund të akullnajës dhe këto rryma nënglaciale janë shumë efektive. Materiali që mbart krijon gërryerje dhe shkëmbinjtë brenda akullnajës mund të grimcohen në një përzierje të imët llumi dhe mielli argjile akullnaja.

Akullnajat mund të funksionojnë në tre mënyra kryesore dhe ato janë: fillim akullnajore, gërryerje, shtytje.

Në nxjerrjen e blloqeve të thyera, forca e rrjedhës së akullit mund të lëvizë dhe të ngrejë copa të mëdha të shkëmbinjve të thyer. Në fakt, profili gjatësor i shtratit të akullnajave është shumë i parregullt, me zona që zgjerohen dhe thellohen në formën e gropave të quajtura koritë ose koritë, të cilat thellohen nga mbigërmimi i shkëmbinjve më pak të gërmuar dhe më rezistent. Zona më pas ngushtohet dhe quhet shul ose prag.

Në seksion kryq, platformat formohen në shkëmbinj më të fortë që rrafshohen në një lartësi të caktuar, të quajtur jastëkë shpatullash. Abrazioni përfshin bluarjen, gërvishtjen dhe bluarjen e gurëve themelorë nga fragmentet më të ashpra të shkëmbinjve që lindin nga akulli. Kjo krijon gërvishtjet dhe brazda. Në lustrim, janë elementët më të imët, si letra zmerile në gur.

Në të njëjtën kohë, për shkak të gërryerjes, shkëmbinjtë grimcohen, duke prodhuar argjilë dhe baltë, të njohur si pluhur akulli për shkak të madhësisë së tij të imët të kokrrës, i cili gjendet në ujin e shkrirë dhe ka pamjen e qumështit të skremuar.

Me anë të shtytjes, akullnaja transporton dhe shtyn drejt vetes materialin dekompozues të cilin e shtyp dhe e transformon siç përshkruhet më sipër.

format e erozionit

lugina e akullnajave

Midis tyre njihen cirk, tarn, kreshta, bri, qafë. Kur modelojnë luginat akullnajore, ato priren të zënë lugina para-ekzistuese, të cilat zgjerohen dhe thellohen në formën e U-së.

Në profilin tipik gjatësor të një lugine akullnajore, pellgje dhe zgjatime relativisht të sheshta pasojnë njëri-tjetrin, duke formuar zinxhirë liqenesh që marrin emrin e prindërve tanë kur pellgjet mbushen me ujë.

Për ata, Lugina e Varur është një luginë e lashtë degë e një akullnajë kryesore. Ato shpjegohen sepse erozioni i akullnajave varet nga trashësia e shtresës së akullit, dhe akullnajat mund të thellojnë luginat e tyre, por jo degët e tyre.

Fjordet formohen kur uji i detit depërton në luginat akullnajore, si ato në Kili, Norvegji, Grenlandë, Labrador dhe fjordet më jugore në Alaskë. Ato zakonisht shoqërohen me gabime dhe dallime litologjike. Ato arrijnë në thellësi të mëdha, siç është kanali Messier në Kili, i cili Është 1228 metra e thellë. Kjo mund të shpjegohet me gërmimet e tepërta të akullit që gërryen nën nivelin e detit.

Akullnajat gjithashtu mund të imitojnë shkëmbinj që formojnë shkëmbinj si dele, sipërfaqet e lëmuara dhe të rrumbullakosura të të cilëve ngjajnë me një tufë delesh të parë nga një lartësi. Madhësia e tyre varion nga një metër në dhjetëra metra dhe janë të rreshtuara përgjatë drejtimit të rrjedhës së akullit. Ana e shatërvanit të akullit ka një profil të lëmuar për shkak të efektit të bluarjes, ndërsa ana tjetër ka profile këndore dhe të çrregullta për shkak të heqjes së shkëmbinjve.

Format e akumulimit

Fletët e akullit janë tërhequr që nga epoka e fundit e akullit, rreth 18.000 vjet më parë, duke treguar një reliev të trashëguar përgjatë të gjitha seksioneve që ata zunë gjatë epokës së fundit të akullit.

Depozitat akullnajore janë depozitime të përbëra nga materiali i depozituar drejtpërdrejt nga akullnajat, pa strukturë shtresore dhe fragmentet e të cilave kanë strija. Nga pikëpamja e madhësisë së kokrrave, ato janë heterogjene, duke filluar nga mielli akullnajor deri tek agregatet e paqëndrueshme të transportuara 500 km nga rajoni i origjinës, si ato që gjenden në Central Park në Nju Jork; në Kili, në San Alfonso, në sirtarin Maipo. Kur këto depozita kombinohen, ato formojnë tillite.

Termi morenë përdoret për disa forma që përbëhen kryesisht nga malet. Ka disa lloje morenash dhe kodrash të gjata të quajtura daulle. Moraina ballore është tuma në pjesën e përparme të një akullnaje që krijohet në një hark kur akullnaja mbetet e qëndrueshme në një pozicion për vite ose dekada. Nëse rrjedha në akullnajë vazhdon, sedimenti do të vazhdojë të grumbullohet në këtë pengesë. Nëse akullnajat tërhiqen, depozitohet një shtresë moraine me valëzim të butë, e quajtur morainë bazale, si në ligatinat e rajonit të Liqeneve të Mëdha të Shteteve të Bashkuara. Nga ana tjetër, nëse akullnaja vazhdon të tërhiqet, skaji i saj kryesor mund të stabilizohet përsëri, duke formuar një morenë që tërhiqet.

Morenat anësore janë tipike për akullnajat e luginës dhe bartin sedimente përgjatë skajeve të luginës, duke depozituar kreshta të gjata. Një morenë qendrore formohet aty ku takohen dy morenë anësore, si p.sh. në bashkimin e dy luginave.

Drumlins janë kodra paralele të lëmuara dhe të holla, të përbëra nga depozitime morene të vendosura nga akullnajat kontinentale. Ata mund të arrijnë deri në 50 metra dhe një kilometër të gjatë, por shumica janë më të vogla. Në Ontario, Kanada, ato gjenden në fusha me qindra daulle. Së fundi, identifikohen forma të përbëra nga fragmente të shtresuara akullnajore si kame, tarraca kame dhe eskers.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është një luginë akullnajore dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.