Llojet e yjeve

llojet e yjeve dhe karakteristikat

Në të gjithë kupën qiellore mund të gjejmë miliarda yje dhe të shumtë llojet e yjeve që kanë karakteristika të ndryshme. Yjet janë vërejtur që nga e gjithë historia njerëzore, madje edhe para se të ishin Homo sapiens. Ka qenë një burim i rëndësishëm informacioni për të ditur se si është universi, ai ka shërbyer si frymëzim për artistë të të gjitha llojeve dhe është përdorur si një rrugë për marinarët dhe udhëtarët.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me llojet e ndryshme të yjeve që ekzistojnë dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Cilat janë yjet

larmi e yjeve

E para nga të gjitha është të dimë se çfarë janë yjet dhe si klasifikohen ato. Në astronomi, yjet përcaktohen si sferoid plazma që lëshojnë dritë dhe mbajnë një strukturë falë veprimit të forcës së gravitetit. Ylli më i afërt që kemi rreth nesh është dielli. Starshtë i vetmi yll në sistemin diellor dhe ai që na siguron dritë dhe nxehtësi, duke bërë të mundur jetën në planetin tonë. Ne e dimë që planeti Tokë është në zonën e banueshme të sistemit diellor, e cila është një distancë ideale për të.

Sidoqoftë, ka shumë lloje të ndryshme të yjeve dhe ato mund të klasifikohen sipas karakteristikave të mëposhtme:

 • Niveli i nxehtësisë dhe dritës i dhënë nga ylli
 • Jetëgjatësia që ata kanë
 • Forca e gravitetit të ushtruar

Llojet e yjeve sipas temperaturës dhe shkëlqimit të tyre

llojet e yjeve

Ne do të analizojmë se cilat janë llojet e ndryshme të yjeve që ekzistojnë në varësi të temperaturës që ata kanë dhe shkëlqimit që japin. Ky klasifikim është i njohur si klasifikimi spektral i Harvardit dhe e ka marrë emrin nga zhvillimi në Universitetin e Harvardit në fund të shekullit të XNUMX-të. Ky klasifikim është më i zakonshmi që përdoret nga astronomët. Responsibleshtë përgjegjës për ndarjen e të gjithë yjeve sipas temperaturës dhe shkëlqimit të tyre. Shtatë lloje kryesore të yjeve përfshihen O, B, A, F, G, K dhe M, me ngjyra që variojnë nga blu në të kuqe.

Ekzistojnë lloje të tjerë të klasifikimeve të yjeve siç është klasifikimi spektral Yerkes. Ky klasifikim ishte më i vonë se ai i Harvardit dhe ka një model më specifik kur klasifikon yjet. Ky klasifikim merr parasysh temperaturën yjore dhe gravitetin sipërfaqësor të secilit yll. Këtu gjejmë nëntë lloje të yjeve që janë si më poshtë:

 • 0 - Hypergiant
 • Ia - Supergjigandë shumë e ndriçuar
 • Ib - Supergjigand i shkëlqimit të ulët
 • II - Gjigand i Shndritshëm
 • III - Gjigand
 • IV - Nënrendia
 • V - Yjet e sekuencës kryesore të Xhuxhit
 • VI - Subenana
 • VII - Xhuxh i Bardhë

Llojet e yjeve sipas dritës dhe nxehtësisë

galaktikat

Një mënyrë tjetër për të klasifikuar yjet është sipas nxehtësisë dhe dritës së tyre. Le të shohim cilat janë llojet e ndryshme të yjeve sipas këtyre karakteristikave:

 • Yjet hipergjigantë: janë ato që kanë një masë deri në 100 herë më të madhe se masa e diellit tonë. Disa prej tyre po i afroheshin kufirit teorik të masës, i cili është vlera e 120 M. 1 M është masa ekuivalente me diellin tonë. Ky nivel i matjes përdoret për të bërë krahasimet midis madhësisë dhe masës së yjeve shumë më mirë.
 • Yjet supergjigandë: Këto kanë një masë midis 10 dhe 50M dhe dimensione që tejkalojnë 1000 herë diellin tonë. Edhe pse dielli ynë duket i madh, ai është nga grupi i yjeve të vegjël.
 • Yje gjigandë: ato zakonisht kanë një rreze midis 10 dhe 100 herë më shumë se rrezja diellore.
 • Yje nënrenditës: ky lloj yjesh janë ata që janë formuar si rezultat i bashkimit të gjithë hidrogjenit në bërthamat e tyre. Ata priren të jenë shumë më të ndritshëm se yjet xhuxh të sekuencës kryesore. Shkëlqimi i saj ishte midis yjeve xhuxh dhe yjeve gjigandë.
 • Yjet xhuxh: ato janë pjesë e sekuencës kryesore. Kjo sekuencë është ajo që përfshin shumicën e yjeve që gjenden në univers. Dielli në formën e sistemit tonë diellor është një yll xhuxh i verdhë.
 • Yjet e xhuxhit: shkëlqimi i tij është ndërmjet 1.5 dhe 2 madhësive nën sekuencën kryesore, por me të njëjtin lloj spektral.
 • Yje xhuxh të bardhë: Këta yje janë mbetja e të tjerëve që kanë mbaruar karburantin bërthamor. Ky lloj yjesh është më i shumti në të gjithë universin, së bashku me xhuxhat e kuq. Vlerësohet se 97% e yjeve të njohur do të kalojnë nëpër këtë fazë. Në fillim të gjitha yjet mbarojnë karburantin dhe përfundojnë duke qenë yje xhuxh të bardhë.

Cikli jetësor

Një klasifikim tjetër i llojeve të ndryshme të yjeve bazohet në ciklin e tyre të jetës. Cikli jetësor i yjeve varion nga lindja e tyre nga një re e madhe molekulare deri në vdekjen e yllit. Kur vdes mund të ketë forma të ndryshme dhe mbetje yjore. Kur lind quhet protostar. Le të shohim cilat janë fazat e ndryshme të jetës së një ylli:

 1. PSP: Prezenca kryesore
 2. PS: Sekuenca kryesore
 3. NënG: Subgiant
 4. GR: Gjigandi i Kuq
 5. AR: Turma e Kuqe
 6. RH: dega horizontale
 7. RAG: Dega Gjigande Asimptotike
 8. SGAz: Supergjigand blu
 9. SGAm: Supergjigand i verdhë
 10. SGR: Supergiant i Kuq
 11. WR: Star Wolf-Rayet
 12. VLA: Ndryshore blu me shkëlqim

Sapo ylli të mbarojë karburantin mund të vdesë në mënyra të ndryshme. Mund të shndërrohet në një xhuxh kafe, supernova, hipernova, mjegullnaja planetare ose shpërthimet e rrezeve gama. Mbetjet yjore që mund të çojnë në vdekjen e një ylli janë xhuxh i bardhë, vrima e zezë dhe yjet neutron.

Shtë e pamundur të numërosh të gjithë yjet në universin e vëzhgueshëm një nga një. Në vend të kësaj, është bërë një përpjekje për të numëruar të gjitha galaktikat për të bërë vlerësime dhe mesatare të caktuara në lidhje me masat diellore të përfshira në to. Shkencëtarët mendojnë se vetëm në mënyrën e qumështit ka midis 150.000 dhe 400.000 milion yje. Pas disa studimesh, astronomët vlerësojnë se numri i përgjithshëm i yjeve që gjenden në universin e njohur janë rreth 70.000 miliardë yje.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për llojet e ndryshme të yjeve që ekzistojnë dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.