Llojet e uraganeve

ciklonet

Uraganët janë një nga fenomenet meteorologjike më shkatërruese që ekzistojnë. Koha e vitit kur ato shfaqen më shpesh është në shtator. Ka të ndryshme llojet e uraganeve në varësi të intensitetit, origjinës dhe formës.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë llojet e ndryshme të uraganeve që ekzistojnë, karakteristikat, shkaqet dhe pasojat e tyre.

Çfarë është një uragan

llojet e uraganeve

Gjëja e parë nga të gjitha është të dini se çfarë është një uragan dhe si formohet ai. Uragani është një fenomen meteorologjik që manifestohet si një stuhi e fuqishme tropikale e karakterizuar nga erëra jashtëzakonisht të forta dhe presion shumë i ulët atmosferik në qendër të tij. Këto sisteme moti, të njohura edhe si ciklone tropikale ose tajfunë në rajone të ndryshme të botës, s.janë në gjendje të shkaktojnë një shumëllojshmëri të gjerë ndikimesh të rëndësishme, por thelbi i saj qëndron në intensitetin e erërave dhe qarkullimin spirale që i rrethon ato.

Si formohen ato

llojet e uraganeve që ekzistojnë

Uraganët formohen nga një sërë kushtesh specifike në oqean dhe atmosferë. Që të formohet një uragan, Kërkohet uji i oqeanit me një temperaturë prej të paktën 26 gradë Celsius ose më të lartë. Ujërat e ngrohtë sigurojnë energjinë e nevojshme për të ushqyer uraganin, pasi nxehtësia nga uji avullon dhe lëshohet në atmosferë.

Atmosfera duhet të përmbajë një sasi të konsiderueshme lagështie që të ndodhë kondensimi i avullit të ujit. Kur ajri i lagësht ngrihet, ai ftohet dhe kondensohet në pika të vogla uji, duke lëshuar nxehtësi latente që drejton sistemin. Nevojitet një atmosferë relativisht e qetë në nivelet e mesme të atmosferës për të lejuar zhvillimin e sistemit. Erërat shumë të forta ose ndryshimet e papritura në shpejtësinë e erës mund të pengojnë formimin e një uragani.

Shpesh, një zonë me presion të ulët atmosferik ose një valë tropikale shërben si pikënisje për formimin e një uragani. Ky shqetësim fillestar vepron si një pikë qendrore rreth së cilës sistemi mund të zhvillohet.

Rrotullimi i Tokës, i njohur si efekti Coriolis, është thelbësor për formimin e një uragani. Ky efekt bën që ajri në lëvizje të devijojë në të djathtë në hemisferën veriore dhe në të majtë në hemisferën jugore. që krijon rrotullimin e nevojshëm për një ciklon tropikal.

Kur ajri i ngrohtë dhe i lagësht ngrihet nga sipërfaqja e oqeanit, ai krijon një rajon me presion të ulët në sipërfaqe. Ajri përreth tërhiqet në këtë zonë me presion të ulët dhe fillon të rrotullohet në drejtim të kundërt të akrepave të orës në hemisferën veriore ose në drejtim të akrepave të orës në hemisferën jugore.

Llojet e uraganeve

formimi i ciklonit

Llojet e uraganeve që ekzistojnë klasifikohen në pesë kategori kryesore sipas shkallës së intensitetit të njohur si shkalla e erës Saffir-Simpson. Çdo kategori përfaqëson një nivel të ndryshëm intensiteti dhe ka karakteristika dhe efekte specifike. Këto janë llojet e uraganeve që ekzistojnë dhe karakteristikat e tyre:

 • Kategoria 1 (Erërat prej 119-153 km/h: Në këtë kategori, erërat janë mesatarisht të forta. Një uragan i kategorisë 1 konsiderohet kur erërat e tij të qëndrueshme arrijnë shpejtësinë nga 119 deri në 153 km/h. Dëmet janë zakonisht të vogla në këtë kategori. Dëmtimi i mund të ndodhin çati, pemë dhe linja elektrike. Përmbytjet lokale dhe stuhitë janë të mundshme, por në përgjithësi nuk janë aq shkatërruese sa në kategoritë më të larta.
 • Kategoria 2 (Erërat prej 154-177 km/h: Erërat e kategorisë 2 janë dukshëm më të forta se kategoria 1. Erërat e qëndrueshme variojnë nga 154 deri në 177 km/h. Në këtë kategori dëmet mund të jenë mesatare. Erërat e forta Mund të rrëzojnë pemë, të dëmtojnë ndërtesat dhe shkaktojnë ndërprerje të energjisë elektrike. Përmbytjet në bregdet dhe stuhitë janë më të rënda, duke rritur rrezikun e përmbytjeve.
 • Kategoria 3 (Erërat 178-208 km/h): Uraganët e kategorisë 3 konsiderohen uragane "të mëdha" për shkak të intensitetit të tyre. Ata kanë erëra të qëndrueshme prej 178 deri në 208 km/h. Në këtë kategori, dëmi mund të jetë shkatërrues. Erërat mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme në ndërtesa dhe struktura, si dhe përmbytje të rënda për shkak të stuhisë. Evakuimet janë të zakonshme për të mbrojtur jetët.
 • Kategoria 4 (Erërat 209-251 km/h): Uraganët e kategorisë 4 janë jashtëzakonisht të rrezikshëm. Erërat e tij të qëndrueshme variojnë nga 209 në 251 km/h. Në këtë kategori dëmet janë katastrofike. Erërat mund të shkatërrojnë shtëpi dhe ndërtesa, dhe përmbytjet mund të përmbytin zonat bregdetare dhe komunitete të tëra. Lëvizjet e zorrëve janë thelbësore dhe kërkohet përgatitje e përpiktë.
 • Kategoria 5 (Erërat më shumë se 252 km/h ose më shumë): Uraganët e kategorisë 5 janë më intensivët dhe më të rrezikshmit. Erërat e tij të qëndrueshme tejkalojnë 252 km/h. Dëmet në këtë kategori janë katastrofike. Strukturat mund të lahen, dhe përmbytjet mund të jenë vdekjeprurëse. Rritja e stuhisë mund të depërtojë në brendësi të tokës për milje. Përgatitja dhe evakuimi janë kritike për të shpëtuar jetë.

Sezoni i uraganeve dhe ndryshimi i klimës

Sezoni i uraganeve ndryshon në varësi të vendit ku ndodh; Sezoni i uraganeve të Atlantikut të Veriut ndodh më shpesh në gusht, shtator dhe tetor, ashtu si në Paqësor, kur diferencat e temperaturës janë më të mëdha dhe uji është më i ngrohtë. Megjithatë, në hemisferën jugore sezoni fillon në tetor dhe përfundon në maj.

Uraganët marrin emrin e një personi për identifikim (mund të ketë disa emra në të njëjtën kohë, shpërndarja e dëmit përmes sigurimit, paralajmërimi për popullatën...), ka rregulla fikse për shpërndarjen e tyre, për shembull ato alternohen. Emrat e meshkujve dhe femrave: Për shembull, meqenëse uraganet Irma dhe José ishin aktivë në të njëjtën kohë, rregulla të tjera përfshijnë, për shembull, që stuhia e parë në vitet me numër tek merr një emër femëror dhe stuhia e parë në vitet me numër çift merr një emër mashkulli.

Megjithëse gjëja më e dukshme e një uragani është erërat e forta, rreziku i tij varet mbi të gjitha nga sasia e shiut që sjell. Këto shira shkaktojnë përmbytje masive dhe rritje të nivelit të detit, duke shkaktuar përmbytje. I kombinuar me baticat, mund të prodhojë stuhi vdekjeprurëse bregdetare, ndërsa erërat përfaqësojnë vetëm 5% të totalit të vdekjeve.

Temperatura e oqeanit dhe atmosferës është një nga faktorët më të rëndësishëm në përcaktimin e llojit dhe llojit të uraganeve që po formohen, kështu që në disa raste ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu po shkaktojnë një rritje të temperaturave të detit. Vëzhgimet e fundit janë aq të rëndësishme sa sugjerojnë se potenciali shkatërrues i uraganeve po përkeqësohet (më i gjatë në kohëzgjatje dhe më i shpeshtë).

Autorë të tjerë kanë vërejtur se, megjithëse numri i uraganeve të kategorisë 1 deri në 3 duket se është ulur gjatë dekadës së fundit, Numri i uraganeve të kategorisë më të lartë është rritur.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për llojet e uraganeve dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.