Llojet e tokave

llojet e tokave që ekzistojnë

Në ekosistemet e ndryshme të planetit tonë ka shumë llojet e tokave që varen nga kushtet mjedisore si klima, bimësia, reshjet, regjimi i erës dhe pesë faktorët që formojnë tokën: klima, shkëmbi mëmë, relievi, koha dhe organizmat që jetojnë në të.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për llojet e ndryshme të tokave që ekzistojnë, karakteristikat dhe rëndësinë e tyre.

Përkufizimi i tokës dhe përbërësit

llojet e tokave

Toka është pjesa sipërfaqësore biologjikisht aktive e kores së tokës, që rezulton nga shpërbërja e shkëmbinjve ose ndryshimeve fizike dhe kimike dhe mbetjeve të aktiviteteve biologjike që vendosen në të.

Siç u përmend më lart, çdo rajon i botës ka lloje të ndryshme toke. Kjo për shkak se faktorët e formimit të tokës ndryshojnë në të gjithë hapësirën. Për shembull, klima e të gjithë tokës është e ndryshme, terreni është i ndryshëm, krijesat që jetojnë në të janë gjithashtu të ndryshme, etj. Pra, toka ngadalë dhe gradualisht ndryshon strukturën e saj ndërsa kalojmë nëpër ekosisteme të ndryshme.

Toka përbëhet nga përbërës të ndryshëm si shkëmbi, rëra, argjila, humus (lëndja organike që shpërbëhet), minerale dhe elementë të tjerë në përmasa të ndryshme. Ne mund ta klasifikojmë përbërjen e tokës në:

 • substancave inorganike si rëra, balta, uji dhe ajri, po
 • Material organiksi mbetjet bimore dhe shtazore.

Humusi është e gjithë lënda organike e dekompozuar që e bën tokën pjellore. Nga gjethet e thata deri te trupat e insekteve, ato janë pjesë e humusit të tokës. Kjo gjendet në shtresat e sipërme dhe së bashku me disa minerale merr ngjyrë të verdhë në të zezë, gjë që i jep një shkallë të lartë pjellorie.

vetitë e tokës

kullotë

Tokat ndryshojnë në vetitë e tyre fizike, kimike dhe biologjike.

Karakteristikat fizike

Tekstura përcakton përqindjen e grimcave minerale të madhësive të ndryshme të pranishme në tokë. Struktura është mënyra se si grimcat e tokës bashkohen për të formuar agregate. Dendësia ndikon në shpërndarjen e bimësisë. Tokat e dendura janë në gjendje të mbajnë më shumë bimësi. Temperatura ndikon edhe në shpërndarjen e bimësisë, veçanërisht në lartësi. Ngjyra varet nga përbërja e saj dhe ndryshon me përmbajtjen e lagështisë së tokës.

Karakteristikat kimike

 • Kapaciteti i këmbimit: Është aftësia e tokës për të shkëmbyer argjilën dhe humusin, të cilat u japin bimëve lëndë ushqyese duke thithur grimcat minerale.
 • Fertiliteti: është sasia e lëndëve ushqyese në dispozicion të bimëve.
 • pH: Aciditeti, neutraliteti ose alkaliniteti i tokës. Më vonë do të shohim se si të ndryshojmë pH-në e tokës.

vetitë biologjike

Këtu mund të gjejmë llojet e organizmave që jetojnë në të, duke përfshirë bakteret, kërpudhat dhe kafshët e tjera. Kafshët kryejnë funksionet e tyre edhe në tokë, në varësi të dietës, aktivitetit, madhësisë etj.

Llojet e tokave

andosol

Lloji i shkëmbit nga i cili ka origjinën toka, tiparet topografike të zonës, moti, klima dhe organizmat që e banojnë janë pesë faktorët kryesorë që përcaktojnë llojin e tokës.

Bazuar në këta faktorë formues dheu, ne shpërndajmë këto lloje tokash në të gjithë botën:

Tokë me rërë

Siç sugjeron emri, tokat ranore formohen kryesisht nga rëra. Kjo lloj strukture, për shkak të porozitetit të lartë dhe grumbullimit të ulët, nuk ruan lagështi, që përkthehet në përmbajtjen e tij të ulët organike. Prandaj, kjo tokë është e varfër dhe jo e përshtatshme për mbjellje në të.

dysheme gëlqerore

Këto toka përmbajnë sasi të mëdha të kripërave të kalciumit. Zakonisht janë të bardhë, të thatë dhe të thatë. Lloji i shkëmbit me bollëk në këto toka është gëlqeror. Aq rezistent sa nuk e lejon bujqësinë sepse bimët nuk i thithin shumë mirë lëndët ushqyese.

Dysheme e lagur

Këto toka quhen edhe toka të zeza, sepse janë të pasura me lëndë organike të kalbura, të cilat e njollosin tokën me të zezë. Është me ngjyrë të errët dhe mban shumë ujë, duke e bërë atë ideal për bujqësi.

argjilë

Këto janë kryesisht balte, me kokërr të imët dhe me ngjyrë të verdhë. Kjo lloj toke ruan ujin duke formuar pellgje dhe mund të jetë e përshtatshme për bujqësi nëse përzihet me humus.

tokë shkëmbore

Siç sugjeron emri i saj, janë plot me gurë e gurë të të gjitha përmasave. Meqenëse nuk ka porozitet ose përshkueshmëri të mjaftueshme, nuk e ruan mirë lagështinë. Prandaj, nuk është i përshtatshëm për bujqësi.

dysheme e përzier

Janë toka ndërmjet rërës dhe argjilës, pra dy lloje tokash.

Si të ndryshoni pH e tokës

Ndonjëherë tokat tona janë shumë acide ose alkaline për të mbështetur vegjetacionin dhe/ose kulturat që duam të rritim.

Kur duam të ndryshojmë pH-në e një toke alkaline për ta bërë atë më acid, mund të përdorim metodat e mëposhtme:

 • Squfuri pluhur: efekt i ngadaltë (6 deri në 8 muaj), por më i përdorur sepse është shumë i lirë. Shtoni 150 deri në 250 g/m2 dhe përzieni me dheun dhe matni herë pas here pH.
 • Sulfati i hekurit: Ka një efekt më të shpejtë se squfuri, por është i nevojshëm matja e pH sepse mund ta reduktojmë në një nivel të panevojshëm. Doza për të ulur pH me 1 shkallë është 4 gram sulfat hekuri për litër ujë.
 • Torfe e Artë: PH i tij është shumë acid (3,5). Duhet të hedhim 10.000-30.000 kg/ha.
 • Nga ana tjetër, nëse duam të ndryshojmë pH-në e një toke acidike për ta bërë atë më alkaline, duhet të përdorim:
 • gur gëlqeror i bluar: Duhet ta përhapni dhe ta përzieni me tokën.
 • ujë me kalcium: Rekomandohet fuqimisht të rritet pH vetëm në qoshe të vogla.

Ne cdo rast duhet te masim pH-ne, sepse nese rriten bime acidike (panja japoneze, kamelia etj.) dhe ngreme pH mbi 6, ato do te shfaqin menjehere shenjat e klorozes se mungeses se hekurit, p.sh.

rëndësia e tokës

Tokat janë shumë të rëndësishme në të gjithë botën dhe janë të degraduara për shkak të presionit të vazhdueshëm që njerëzit bëjnë mbi to. Ai mbështet të korrat, plantacionet dhe pyjet e botës dhe është themeli i të gjitha ekosistemeve tokësore.

Përveç kësaj, ajo ndërhyn në ciklin e ujit dhe ciklin e elementeve. Pjesa më e madhe e transformimit të energjisë dhe materies në ekosistem gjendet në tokë. Këtu rriten bimët dhe lëvizin kafshët.

urbanizimi i qyteteve i ka privuar nga toka dhe po degradohen gjithnjë e më shumë nga zjarret e vazhdueshme dhe ndotja e pyjeve. Për shkak se toka rigjenerohet shumë ngadalë, ajo duhet të konsiderohet një burim jo i rinovueshëm dhe gjithnjë e më i pakët. Njerëzit e marrin pjesën më të madhe të ushqimit jo vetëm nga toka, por edhe nga fibra, druri dhe lëndë të tjera të para.

Së fundi, për shkak të bollëkut të bimësisë, ato ndihmojnë në zbutjen e klimës dhe lehtësojnë praninë e rrymave ujore.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për llojet e ndryshme të dherave që ekzistojnë dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)