Llojet e shkëmbinjve

llojet e shkëmbinjve që ekzistojnë

Në planet ka të ndryshme llojet e shkembinjve në varësi të procesit të trajnimit dhe origjinës që kanë. Përveç kësaj, ato klasifikohen sipas karakteristikave dhe vetive fizike dhe kimike të tyre. Në thelb, ne kemi llojet bazë të shkëmbinjve të cilët janë sedimentarë, magmatikë dhe metamorfikë. Secili prej këtyre llojeve të shkëmbinjve ka, nga ana tjetër, klasifikime më specifike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për llojet kryesore të shkëmbinjve që ekzistojnë, klasifikimin dhe karakteristikat e tyre.

Llojet e shkëmbinjve

llojet e shkëmbinjve

Shkëmbinj sedimentarë

Shkëmbinjtë formohen nga transporti dhe depozitimi i materialit për shkak të veprimit të erës, ujit, akullit ose depozitimit kimik të lëngjeve ujore. Përkufizimi përfshin gjithashtu akumulimet e substancave inorganike, të tilla si predha të sekretuara nga organizmat. Shkëmbinjtë sedimentarë ndahen më tej në shkëmbinj detrital dhe shkëmbinj jo detrital.

Shkëmbinjtë sedimentarë detrital

Ato u depozituan nga fragmente të tjera shkëmbi pas një faze transporti. Këta shkëmbinj klasifikohen në bazë të madhësisë dhe formës së fragmenteve që i përbëjnë.

Prandaj, shkëmbinjtë me fragmente të mëdha (më të mëdha se 2 mm) dhe forma të rrumbullakosura janë konglomerate, ndërsa nëse janë këndorë quhen brekca. Kur copat janë të lirshme, ato janë depozita të quajtura zhavorr. Gurët ranorë kanë një madhësi mesatare të kokrrizave (0,06 deri në 2 mm) të dukshme me sy të lirë ose me mikroskop me dritë, dhe llumrat dhe argjilat kanë një madhësi kokrrizash shumë të vogël (më pak se 0,06 mm), e cila mund të shihet vetëm me një mikroskop elektronik.

Zhavorri përdoret si agregat në ndërtim, kryesisht për të bërë beton. Zhavorri, veçanërisht guri ranor, mund të përdoret si gur ndërtimi nëse qëndrueshmëria e tij është e mirë.

Balta përdoret në shumë aspekte të jetës së përditshme.. Ato kanë përdorime mjekësore dhe kozmetike. Ato përdoren si materiale ndërtimi për të bërë tulla dhe qeramikë. Ato përdoren gjithashtu si lëndë e parë në ndërtimin e mureve prej balte dhe qerpiçi dhe në prodhimin e qeramikës tradicionale, enëve prej balte dhe porcelanit. Për shkak të vetive të tyre rezistente ndaj ujit, ato mund të përdoren për thithjen e produkteve të kontaminuara, filtrimin industrial, etj.

Shkëmbinjtë sedimentarë jo-detritalë

shkëmbinj sedimentarë

Ato formohen nga precipitimi i disa përbërjeve në tretësirë ​​ujore ose nga grumbullimi i substancave me origjinë organike. Një lloj shumë i zakonshëm është guri gëlqeror, i përbërë kryesisht nga precipitate të karbonatit të kalciumit ose akumulime të fragmenteve kockore (korale, gastropodë, ostrakodë, etj.). Në këta shkëmbinj zakonisht vërehet prania e këtyre mbetjeve që përbëjnë fosilet. Gëlqerorët e ndryshëm janë shkëmbinj tufash gëlqerorë që janë shumë poroz dhe të pasur me mbetje bimore që burojnë nga lumenjtë kur karbonat kalciumi depozitohet në bimësi. Dolomiti është një tjetër shkëmb, i ndryshëm nga ai i mëparshmi, përbërja kimike e të cilit përmban, përveç karbonateve dhe kalciumit, një përqindje të lartë të magnezit.

Flint prodhohet kur mbetjet e predhave të organizmave të tillë si diatomet që përdorin silicë për të ndërtuar guaskat e tyre grumbullohen, ose kur silici lahet nga uji për të precipituar.

Një lloj tjetër shkëmbi është evaporiti, i cili prodhohet nga avullimi i ujit në mjediset detare dhe lagunore. Shkëmbi më i rëndësishëm i këtij lloji është gipsi, një shkëmb i formuar nga reshjet e sulfatit të kalciumit.

Guri gëlqeror është një material që përdoret për të bërë çimento dhe gëlqere për ndërtim. Është gjithashtu një material që përdoret në ndërtimin e fasadave të ndërtesave dhe mbulesave të dyshemesë. Suva përdoret në veshjen e mureve dhe në prodhimin e kallëpeve.

Qymyri dhe nafta janë shkëmbinj sedimentarë jo klastikë. të emërtuara me origjinë organike sepse lindin nga grumbullimi i mbetjeve të lëndës organike. Qymyri vjen nga mbetjet e bimëve dhe vaji vjen nga planktoni detar. Duke pasur parasysh gjenerimin e tyre të nxehtësisë dhe energjinë që gjenerojnë nga djegia, ato janë me interes të madh ekonomik.

Shkëmbinj Ignezë

shkëmbinj magmatikë

Janë shkëmbinj që janë ftohur nga përbërësit silikat të lëngshëm të brendësisë së Tokës. Ky shkrirje është në gjendje të temperaturës së lartë. Zona pranë sipërfaqes (korja) prodhon shkëmbinj plutonikë kur ftohet dhe ngurtësohet në rrugën e saj drejt sipërfaqes së Tokës, dhe shkëmbinj vullkanikë kur ftohet dhe ngurtësohet në sipërfaqe.

shkëmbinjtë magmatikë plutonikë

Shkëmbinjtë plutonikë e kanë origjinën nën sipërfaqen e Tokës, kështu që kur i nënshtrohen presionit të madh, mineralet e tyre ngjiten shumë fort, duke formuar shkëmbinj të dendur dhe jo poroz. Ata ftohen shumë ngadalë, kështu që kristalet minerale që i formojnë mund të jenë relativisht të mëdha. Ndonjëherë ato mund të shihen me sy të lirë.

Graniti është shkëmbi plutonik më i zakonshëm. Ato përbëhen nga një përzierje e mineraleve kuarc, feldspat dhe mikë.

Shkëmbinj vullkanikë

Ato lindin kur magma hidhet nga sipërfaqja e Tokës, duke prodhuar llavë nga vullkanet dhe duke u ftohur në temperatura dhe presione të ulëta në sipërfaqen e Tokës. Rezultati është një shkëmb i përbërë nga një numër i madh kristalesh të vogla ose një substancë amorfe (qelqi) që nuk kristalizohet. Ndonjehere, disa minerale mund të rrethohen nga material mikrokristalor ose amorf.

Shkëmbinjtë vullkanikë zakonisht klasifikohen sipas përbërjes së tyre kimike. Bazalt është një shkëmb shumë i zakonshëm që identifikohet lehtësisht nga nuanca e tij e errët. Nga ana tjetër, rioliti merr një nuancë më të lehtë.

Shkëmbinj metamorfikë

Shkëmbinj metamorfikë

Shkëmbinjtë metamorfikë lindin nga shkëmbinj para-ekzistues që i nënshtrohen rirregullimit për shkak të një rritjeje të konsiderueshme të temperaturës dhe presionit për shkak të proceseve gjeologjike (varrimi, depërtimi i magmës, etj.). Ky riorganizim shkakton ndryshime në përbërjen e tij minerale dhe kimike, duke e shndërruar shkëmbin origjinal (sedimentar, magmatik ose metamorfik) në një lloj të ri që ne e quajmë metamorfik.

Procesi metamorfik zhvillohet në gjendje të ngurtë.d.m.th., transformimi ndodh ndërsa shkëmbi nuk është shkrirë kurrë. Shumica e shkëmbinjve metamorfikë karakterizohen nga fragmentimi i gjerë i mineraleve, gjë që i bën ata të duken të rrafshuar, duke krijuar strukturën me shtresa të shkëmbit. Ky fenomen quhet foliacion

Pllakat vijnë nga balta, duke pasur një rritje shumë të ulët të temperaturës dhe presionit për shkak të varrimit. Ata kanë struktura fletë-si të quajtura slaty (struktura shumë të drejta, paralele dhe shumë të hollë si fletë). Zakonisht ato janë të zeza dhe shpesh përmbajnë fosile. Ato përdoren në tjegullat në ndërtim dhe për të mbuluar muret dhe dyshemetë e shtëpive.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për llojet e shkëmbinjve dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.