Pse është Liqeni Baikal kaq i famshëm?

Liqeni Bajkal

Shumë herë në jetë thuhet se realiteti e tejkalon trillimin. Dhe është që në natyrë ka raste të jashtëzakonshme të vendeve me bukuri të jashtëzakonshme ose shumë të veçantë për shkak të karakteristikave të tyre, florës dhe faunës ekzotike ose sepse dukuritë natyrore më të çuditshme në botë ndodhin në to.

Në këtë rast do të flas Liqeni Baikal. Ky liqen është më i famshmi në botë për shumë arsye. Ofshtë me shumë rëndësi për shkencëtarët dhe për turistët gjithashtu. A doni të dini arsyet pse është kaq e rëndësishme dhe sa e pabesueshme mund të jetë?

Origjina dhe karakteristikat e Liqenit Baikal

Ky liqen ka një origjinë tektonike. Kjo do të thotë se ajo është origjinuar nga lëvizjet e pllakave tektonike që ekzistojnë në Tokë (për të ditur më shumë rreth pllakave tektonike lexoni Shtresat e brendshme të Tokës). Ndodhet në rajonin jugor të Siberisë, Rusi, midis Irkutsk Oblast në veriperëndim dhe Buryatia në juglindje, pranë qytetit Irkutsk. Njihet si "Syri i Kaltër i Siberisë" y "Perla e Azisë".

Formimi i Liqenit Baikal vlerësohet se daton që nga viti rreth 25-30 milion vjet. Në aspektin gjeologjik mund të themi se nuk gjetëm liqenin më të vjetër në histori.

E tillë është rëndësia e këtij liqeni që u emërua Site e Trashëgimisë Botërore nga Unesco në 1996. Isshtë një nga liqenet më pak të vrenjtura në botë (prandaj nofka e Syrit të Kaltër). Turbullira matet me disqe Secchi. Këto disqe na lejojnë të dimë sasinë e rrezatimit të dritës që hyn përmes ujit dhe kështu të njohim rrezatimin. Epo, sasia e dritës që arrin thellësinë është matur dhe shenjat e dritës janë regjistruar deri në 20 metra të thella.

Ky liqen gjithashtu shquhet për të patur rrotull 20% e ujit të freskët, të pa ngrirë në planet (rreth 23.600 km3 ujë). Mund të mbajë kaq shumë ujë pasi është shumë i thellë dhe sepse ushqehet nga 336 degë. Dimensionet e Liqenit Baikal janë: 31.494 km² sipërfaqe, 636 km e gjatë, 80 km e gjerë dhe 1.680 m e thellë.

Akulli i liqenit Baikal

Liqeni i ngrirë Baikal. Burimi: http://www.rusiamia.com/rusia/turismo/lago-baikal-rusia/

Një tjetër tipar që e bën atë kaq të veçantë është se është i vetmi liqen në të cilin sedimentet e tij nuk janë prekur nga akullnajat kontinentale pavarësisht se është një liqen me gjerësi të lartë. Janë kryer studime mbi sedimentet e liqenit dhe është vlerësuar se nëse të gjithë sedimentet që janë grumbulluar në këto 25-30 milion vjet mund të hiqen, liqeni do të arrinte thellësi deri në 9 km.

Liqeni është i rrethuar tërësisht nga malet (pra fakti që ka kaq shumë sedimente) që mbrohen teknikisht si një park kombëtar për ruajtjen e tij dhe ka rreth 22 ishuj të vegjël. Ishulli më i madh quhet Olkhon dhe është i gjatë rreth 72 km.

Ishulli Olkhon

Ishulli Olkhon

Rëndësia e Liqenit Baikal

Ky liqen, siç e kam përmendur më parë, ka një rëndësi të madhe të përqendruar nga dy këndvështrime: si një vend për të vizituar dhe për të bërë turizëm ose si shkencëtarë ku mund të zbuloni karakteristikat unike që e bëjnë atë kaq të veçantë.

Karakteristika e parë që e bën atë aq të rëndësishme për komunitetin shkencor është se një liqen i vetëm si ky strehon 20% të rezervave të ujit të ëmbël të të gjithë planetit. Në ngjarjen që 336 degët e saj ndalo sigurimin e ujit dhe ushqyerjen e tij, liqeni do të merrte rreth 400 vjet për të zbrazur përmes procesit të avullimit. Një nga llogaritjet më kurioze të bëra nga shkencëtarët është se nëse e gjithë popullsia botërore do të furnizohej vetëm me këtë liqen, ata mund të jetonin për 40 vjet dhe nuk do të kishin probleme të mungesës së ujit.

Qartësia e ujit të përmendur më lart gjithashtu e bën atë të veçantë. Turbullira e ulët që ka është për faktin se mikroorganizmat jetojnë në ujërat e tij që pastroni në ujë dhe kryeni një pastrim të mirë. Disa studime janë bërë për të parë nëse këto mikroorganizma mund të përdoren për të pastruar derdhjet e naftës në ujëra të tjerë për shkak të shkallës së lartë të pastrimit.

Uji i pastër kristalor përdoret për disa trajtime mjekësore, veçanërisht për disa dieta që janë të varfra me kripëra minerale. Në kohët antike, aziatikët e konsideronin Liqenin Baikal si një vend të shenjtë. Edhe sot ju mund të shihni në anët e liqenit mbetjet e ndërtesave që fiset e lashta kanë përdorur ritualet në të cilat janë investuar me energjinë e liqenit.

Karakteristikë tjetër që e bën atë aq të veçantë për komunitetin shkencor janë kushtet ekstreme të motit në të cilat gjendet. Në dimër temperaturat e liqenit mund të arrijnë minus 45 gradë. Sidoqoftë, Liqeni Baikal është një strehë për florën dhe faunën. Bashkëjetojnë 1.600 gjini të kafshëve dhe 800 bimë që janë kataloguar deri më tani. Në të ka specie të shumta endemike si vula dhe breshka Baikal, peshku golomjanka dhe gaforrja epishura (një kafshë e vogël, roli i së cilës është thelbësore në zinxhirin ushqimor, pasi filtron ujin përmes trupit të saj). Roli i epishura është aq i rëndësishëm pasi është një specie me bollëk të madh. Ka deri në 3 milion nga këto gaforre për metër katror sipërfaqe. Ata janë shumë të vegjël, vetëm rreth 2 milimetra në gjatësi, por aftësia e tyre për të filtruar ujin është e pabesueshme. Faleminderit në pjesën më të madhe të tyre është pse liqeni është kaq i pastër. Në 1976, një fabrikë që ishte përgjegjëse për të bërë tul hidhte mbeturinat e saj direkt në Liqenin Baikal dhe rrezikoi mbijetesën e këtyre gaforreve dhe specieve të tjera endemike.

Gaforrja e Liqenit Baikal

Gaforrja e Liqenit Baikal

Ky liqen rritet çdo vit rreth dy centimetra. Kjo shkakton tërmete të shumta për shkak të lëvizjes së vazhdueshme të pllakave tektonike. Ky liqen mund të mbajë më shumë ujë çdo vit.

Kuriozitete të Liqenit Baikal

Në fund të liqenit atje një piramidë çeliku inox me stemën e Rusisë. Kjo është për shkak të misionit të parë të ekspeditës që arriti të arrijë në fund të liqenit më 29 korrik 2008.

Ky liqen gjithashtu u bë shumë i famshëm jo shumë vite më parë falë një fenomeni që ndodhi në sipërfaqen e tij dhe u vëzhgua për herë të parë nga astronautët e Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar (ISS). Ky fenomen përbëhej nga një shenjë e madhe në sipërfaqen e liqenit (e cila më pas ishte ngrirë) shumë e ngjashme me atë të mbetur një gotë ujë në një tryezë. Shenja ishte rreth 4,5 kilometra në diametër. Njerëzit e përkushtuar ndaj subjekteve paranormale thanë se mund të ishte rezultat i gjurmëve të uljeve të UFO-ve (duke ndjekur të njëjtën logjikë të qarqeve të kulturave).

Rrethi i Liqenit Baikal

Rrethi i Liqenit Baikal

Nga ana tjetër, komuniteti shkencor dha një shpjegim disi më koherent të këtij fenomeni. Ishte një rreth më i errët i shkaktuar nga konvekcioni i ujit. Uji më i ngrohtë dhe më pak i dendur u ngrit në sipërfaqe dhe kur hasi në të ftohtin e mjedisit ngriu duke formuar një shtresë të hollë akulli. Më bestytni tha se nëse lundroni në skajet e këtij rrethi do t'ju ndodhte njësoj si me fenomenin e trekëndëshit Bermuda, do të përfshiheni nga rryma shumë të trazuara që vijnë nga thellësitë e liqenit.

Turizmi në Liqenin Baikal

Në mënyrë që të vizitoni dhe shijoni Liqenin Baikal, mund të bëni udhëtime në trenin Trans-Siberian. Ky tren e rrethon plotësisht, duke kaluar rreth 200 ura dhe rreth 33 tunele. Në dyqanet përreth liqenit ata shesin peshk të tymosur omul dhe ju mund të shijoni duke vëzhguar peisazhin e bukur.

Pjesa juglindore e liqenit është padyshim më turistike pasi pjesa verilindore praktikisht është e braktisur.

Liqeni Baikal dhe ndryshimi i klimës

Shumë studime shkencore kanë treguar se efektet e ndryshimi i klimës dhe ngrohja globale ata mund ta bëjnë këtë liqen shumë më pak interesant. Një nga këto studime u botua në revistën BioScience. Autori i këtij hetimi ishte Marianne V. Moore dhe vuri në dukje se klima e liqenit është bërë shumë më e butë me një sërë temperaturash jo aq ekstreme sa më parë. Në dimër liqeni mbetet i ngrirë shumë më pak kohë se më parë. Ky fakt mund të shkaktojë dëme në ekosistem dhe në faunën më të prekshme siç është vulë nerpa. Kjo vulë endemike është e vetmja vulë e ujërave të ëmbla në botë dhe mund të çiftëzohet dhe të lindë vetëm në akullin e Liqenit Baikal. Ndërsa ky akull ekziston për më pak kohë, aftësia dhe mundësia e lindjes është shumë më e ulët kështu që popullata e vulave zvogëlohet. Kësaj i shtohet edhe qenia njerëzore. Sigurisht, qenia njerëzore gjueti këto vula vjedhurazi dhe masivisht që përbëjnë një nga bazat më solide për ekonominë e rajonit.

Vula Nerpa

Vula nerpa ka nevojë për akull për riprodhimin e saj. Burimi: http://www.rdrusia.com/rusia-el-lago-baikal/

Më në fund, një nga kuriozitetet e këtij liqeni është se është i vetmi vend ku mund të merrni neutrina. Këto janë grimca që mezi gjenden në Tokë dhe që na japin me një mori të dhënash rreth jetës së planetëve dhe galaktikave të tjera dhe çfarë ndodh në hapësirën e jashtme.

Siç mund ta shihni, ky liqen, nga fillimi në fund, është një mrekulli për të dy shkencëtarët dhe turistët. Kështu që ju mund të paketoni bagazhet dhe të organizoni udhëtimin tuaj të ardhshëm


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.