"Diçka atje jashtë" një lexim i rekomanduar për ndryshimin e klimës

Cambio climático

"Fiction Climate" është emri i një prej zhanreve që po bëhen më në modë në letërsinë për ndryshimin e klimës. Autori i librit «Diçka, atje atje», Bruno Arpaia, na jep një roman vizionar, por nuk është trillim shkencor. Një imazh i një të ardhme që mund të jetë reale na çon të reflektojmë mbi pasojat e veprimeve tona. Një Evropë që në mes të shekullit, jeta ka ndryshuar rrënjësisht, pasi parashikimet më të këqija të klimës janë realizuar.

Bruno Arpaia, është një romancier i mirënjohur italian nga Napoli, përkthen letërsinë spanjolle në italisht dhe është gjithashtu një këshilltar editorial. Në librin e tij, ai kërkon dhe arrin të trondisë ndërgjegjen e atyre që e lexojnë, "Nëse nuk bëjmë asgjë, ne evropianët do të përfundojmë duke qenë refugjatë klimatike", thotë ai.

Nga lindi ideja për punën tuaj?

Bruno Arpaia

Bruno Arpaia

Brenda saj, ne shkojmë përpara në Evropë në vitin 2050. Paraqitet si një vend i shkretë. Evropa e shkretë e jugore, vendet më në veri pësojnë shira që zgjasin deri në dy muaj me një thatësirë ​​të thellë pjesën tjetër të vitit. Rrafshinat e çara, lumenjtë dhe brigjet e thata, pluhuri i verdhë dhe shtëpitë e braktisura dhe zonat industriale. Ka marshime të mëdha njerëzish që ikin në Skandinavi. Zonat dhe kombet më afër zonës polare janë bërë vendet më të sigurta ku mund të vendosen qeniet njerëzore.

Për të mos rënë në prishës, mund të themi se kur lexohet libri, pjesa vizionare bëhet latente. Duke marrë parasysh datën në të cilën ai filloi ta shkruajë atë, dhe disa ngjarje që kanë ndodhur tashmë, e bëjnë romanin një vepër shumë interesante që është edhe realiste. Bruno është frymëzuar nga shumë ekstrakte shkencore, të gjërave që kanë ndodhur dhe të studimeve që parashikojnë ndryshime të reja. E gjithë kjo, duke bërë një koktej në imagjinatën e tij, krijon këtë rrëfim magjepsës dhe në të njëjtën kohë të zhytur në mendime.

Nëse ndonjë libër është i aftë të zgjojë dhe sensibilizojë njerëzimin, pa dyshim që një kandidat i shkëlqyeshëm është "Diçka, atje jashtë". Një libër që synon gjithashtu të shpëtojë planetin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.