A e dini? Kuriozitete që me siguri nuk i dinit për planetin tonë!

mace me gojë hapur

Possibleshtë e mundur që disa nga gjërat e mëposhtme që do të ekspozojmë ju i keni pyetur vetes. Ato gjëra të tilla si ... "Pse vitet janë kaq të sakta?", "Si është që Hëna është gjithnjë kaq e pozicionuar?" Përtej ekzistencës së gravitetit ... Si ndodh që ne nuk vërejmë ndryshime? Gjithçka ndjek rrjedhën e saj, por është si të jesh një kokërr rërë dhe ta krahasosh veten me një mal, nuk mund ta shohim përtej, por me kohë, ndryshimet kanë ekzistuar gjithmonë.

Kjo është arsyeja pse, sot ne do të komentojmë disa gjëra që ndoshta nuk i dinit për planetin tonë. Ata me siguri do t'ju bëjnë të keni ndjenjën se sa kalimtare është gjithçka. Në fund të fundit, ne jemi në mëshirën e "gjërave" edhe më të mëdha. Le të fillojmë me listën!

1. A e dini se graviteti nuk është uniform?

djalë duke kërcyer

Nuk është e njëjta gjë që peshon në Rusi me atë që peshon në Spanjë. Edhe pse arsyeja është e panjohur, e vërteta është se pesha juaj mund të ndryshojë ndjeshëm në lidhje me rajonin në të cilin ndodheni. Për shembull, Gjiri Hudson në Kanada është një nga rajonet ku ka më pak gravitet. Ekzistojnë teori rreth, për shembull, akullit të ruajtur nën sipërfaqe.

Po, është e mundur që më shumë se një të jetë duke menduar të shkojë në një udhëtim atje për të ndjerë nëse efekti i Hënës ndodh vërtet, dhe të jetë në gjendje të godasë kërcimet gjysmë lundruese në ajër. Mund ta ruani, sepse e vërteta është se ky ndryshim është vetëm 0,005 herë më i vogël. Por nëse dikujt i mungon vullneti për të mbajtur pak dietë, gjithmonë mund të udhëtoni në Kanada për të parë se si peshoni pak më pak.

2. A e dini se Toka nuk është plotësisht sferike?

gjeoide elipsoide

Nëse jeni nga ata që një ditë kanë guxuar ta vizatojnë me një busull dhe ta bëjnë atë të përsosur, e vërteta është se nuk është ashtu. Forma e Tokës është elipsoide, por duket si një gjeoid. Kjo është për shkak të gravitetit dhe forcave centrifugale. Ashtu si me planetët e tjerë. Një shembull i mirë për ta parë këtë me sy të lirë është Jupiteri, i cili është më i shesti nga të gjithë. Shtë një gjigant gazi me një rrotullim shumë të shpejtë në vetvete.

i bën shtyllat më të sheshta dhe bëhen më të gjera në Ekuador.

3. A e dini se maja e Everestit nuk është pika më e largët nga qendra e planetit tonë?

mali chimborazo

Mali Chimborazo

Në përputhje me sa më sipër, Everest, me 8.848 metra është pika më e lartë mbi nivelin e detit. Por jo më afër hapësirës. Ky titull mbështetet nga mali Chimborazo i vendosur në Ekuador. Ky vullkan është në pjesën "më të gjerë" të planetit. Një matje GPS e konfirmoi atë në Prill 2016. Pika e saj më e lartë nga qendra e planetit është 6384,4 km në krahasim me 6382,6 km të Everest. Pothuajse 2 km më shumë.

Sistemi GPS ka një diferencë gabimi prej 10 cm më shumë ose më pak. Dhe ka të dhëna relevante që janë zbuluar, siç është zbulimi në 2001 që mali më i lartë në Evropë, Mont Blanc, nuk mat 4.807 metra por 4810,4 metra.

4. A e dini se me kalimin e viteve, ditët bëhen gjithnjë e më të gjata?

ora e tokes

Kur toka u formua 4.500 miliardë vjet më parë, ditët zgjatën vetëm 6 orë. dhe vetëm 620 milion vjet më parë, një ditë zgjati pak më shumë se 21 orë e gjysmë. Sot, që ditët zgjasin mesatarisht 24 orë, ditët rriten 1,6 milisekonda çdo shekull. Kështu që për njerëzit e së ardhmes, ditët do të zgjasin gjithnjë e më shumë.

Shpjegimi që shkencëtarët kanë gjetur për këtë fenomen lidhet me tërmetet dhe tsunamet e mëdha që planeti ka pësuar ndër vite, dhe që pak nga pak ka ngadalësuar periudhën e rrotullimit të tij.

5. A e dini se Hëna ndahet nga Toka?

sfond i zi i hënës

Çdo vit që kalon, Hëna ndan 3,8cm në lidhje me Tokën. Ekziston një teori e një planeti binjak për tonën e quajtur Theia, përafërsisht e njëjtën madhësi me Marsin. Kjo teori thotë se kur u formua Toka, ky planet u përplas me tonën. Nga atje, Hëna do të formohej më e vogël dhe e jona më e madhe.

A keni vërejtur ndonjëherë që orbita e Hënës në planetin tonë përkon në kohë në rotacionin e saj? Kjo është ajo që e bën atë të na tregojë gjithmonë të njëjtën "fytyrë".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.