Kur duhet të shkruajmë hënën, diellin dhe tokën me shkronja të mëdha?

hëna shkruhet me germa të mëdha në kontekste astronomike

Ndonjëherë po shkruajmë dielli, toka dhe hëna, dhe në varësi të kontekstit në të cilin po e bëjmë, duhet të përdorim ose jo shkronja të mëdha. Ka raste kur mësuesit e konsiderojnë drejtshkrimin gabuar dhe të tjerët jo.

Kur duhet të përdorim shkronja të mëdha për t'iu referuar këtyre elementeve dhe pse?

Dielli, toka dhe hëna

dielli kapitalizohet në kontekste astronomike

Në kontekste astronomike, hëna duhet të kapitalizohet si dielli ose toka, pasi që ne u referohemi këtyre elementeve si emra përcaktues të objekteve përkatëse. Sidoqoftë, këto elemente i shkruajmë me shkronjë të vogël, kur u referohemi vetë yjeve ose përdorimeve derivate ose metaforike.

Ka kontekste në të cilat nuk është e nevojshme që ato të shkruhen me germa të mëdha. Për shembull, në frazën "Unë jam duke shkuar në plazh për të bërë banja dielli", nuk është e nevojshme që fjala "diell" të shkruhet me shkronja të mëdha pasi nuk i referohemi diellit si një emër i caktuar. Sidoqoftë, në frazën "planetët rrotullohen rreth Diellit", është e nevojshme që ai të shkruhet me shkronjë të madhe, pasi ne i referohemi Diellit si emër.

Kontekste të tjera jo-astronomike

toka kapitalizohet në kontekste astronomike

Jashtë këtyre konteksteve astronomike, si në përdorim të drejtë, ashtu edhe në ato derivative ose metaforike ato shkruhen me një fillestar të vogël në të gjithë normalitetin. Ky rekomandim vlen veçanërisht për shprehje të tilla si bëj banja dielli, lindja e diellit, bëhu një diell, hënë e plotë, hënë e re, dritë hëne, muaj mjalti, kërko hënën, të trashëguarën e tokës dhe të tjera të ngjashme, ku nuk ka nevojë për theksime të tilla si thonjëza ose pjerrësi. Ground është shkruar gjithmonë me shkronjë të vogël kur i referohet tokës: "Avioni mund të ulet".

Si përfundim mund të themi se në aspektin astronomik, Dielli, Toka dhe Hëna shkruhen me shkronjë të madhe sepse është sikur të ishin emrat e tyre. Likeshtë njësoj si ta vendosni emrin tuaj në shkronjë të vogël. Në këtë mënyrë, ne nuk do të gabojmë përsëri kur i shkruajmë ato.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.