Cryptocurrency si një metodë e financimit kundër ndryshimit të klimës

Bitcoin

Për të financuar të gjitha punimet dhe planifikimin në lidhje me ndalimin e ndryshimit të klimës ekziston një lloj i veçantë i monedhës që punon si një monedhë dixhitale: kriptovaluta. Falë nisjes së projektit në të cilin Spanja po merr pjesë e quajtur Climatecoin, investitorëve nga e gjithë bota mund t'u jepet mundësia të marrin pjesë në luftën kundër ndryshimit të klimës përmes financimit për këtë qëllim.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth asaj se si investitorët mund të financojnë për të ndaluar ndryshimin e klimës?

cryptocurrencies

cryptocurrency

Këto monedha kanë një teknologji të bazuar në blockchain dhe bën që të gjithë mund të kontribuojnë për të ndaluar efektet e ndryshimit të klimës. Necessaryshtë e nevojshme për kompanitë në të gjithë botën të përtërijnë teknologji më efikase për të zvogëluar ndikimet që shkaktojmë në mjedis dhe emetimet e gazeve serë dhe, në këtë mënyrë, një problem mund të trajtohet në një shkallë globale në kohë reale.

Bizneset që kanë të bëjnë me përgjegjësi dhe kujdes për mjedisin mund të kenë një platformë në të cilën mund të investojnë në projekte dhe projekte të zgjidhjes së klimës. Kjo platformë lejon një angazhim më të madh ndaj mjedisit dhe gjithashtu pasqyron zgjidhje të drejtpërdrejta, të besueshme dhe transparente.

Financimi për të ndaluar ndryshimin e klimës

centralizimi i të dhënave për të luftuar ndryshimin e klimës

Gjatë këtij muaji dhjetor, do të zhvillohen takimet e para në të cilat do t'u jepet një vlerë fillestare këtyre monedhave të quajtura ICO "klimente". Do të gjykohet vendosni 255 milion nga këto monedha në mënyrë që ato të mund të merren në këmbim të eterit, një nga monedhat kryesore virtuale së bashku me bitcoin.

Qytetarët, institucionet, fondet e investimeve, kompanitë dhe qeveritë mund të marrin pjesë dhe të jenë të vetëdijshëm për këtë fazë që, kur të përfundojë, funksioni i ngarkuar i sistemit do të zgjedhë projektet mjedisore që mund të ndihmojnë dhe të ofrojnë ndryshime thelbësore në lufta kundër ndryshimit të klimës.

Projektet që ka shumë të ngjarë të jenë të suksesshme janë zakonisht ato të bazuara lëvizshmëri të qëndrueshme (duke pasur parasysh emetimet e mëdha të gazrave serrë që vijnë nga transporti), gjithçka që lidhet me energjinë e rinovueshme (drejtimi i së ardhmes së energjisë drejt një tranzicioni të karbonizuar), çështjet në lidhje me energjinë elektrike dhe bujqësinë, etj.

Kompanitë e para që zgjedhin të financohen i janë kushtuar, mbi të gjitha, zhvillimit të biokarburanteve për aeroplanë, fara që janë më rezistente ndaj periudhave të thatësirës të rritura nga ndryshimi i klimës dhe disa teknologji që ndihmojnë në mbajtja e dioksidit të karbonit nga atmosfera.

Klimonet ofrojnë mundësinë që kompanitë të mund të bëjnë tregti me të ashtuquajturat të drejta të emetimit të CO2 që u vendosën në Protokollin e Kiotos. Ky synon të demokratizojë teknologjitë dhe të arrijë një marrëveshje me Kombet e Bashkuara për shitjen e tyre.

Një rritje e ndërgjegjësimit shoqëror

Kjo iniciativë mund të shkaktojë një rritje të ndërgjegjësimit shoqëror pasi pjesëmarrësit mund të marrin një kthim ekonomik që vjen nga të ardhurat e individëve të cilët negociojnë me kriptovalutën, platforma e së cilës është e aftë të shpërndajë një përqindje të fitimit të marrë.

Me këtë sistem, njerëzit mund të rrisin vetëdijen e tyre për pasojat e ndryshimit të klimës dhe të bëjnë çmos për ta ndaluar atë. Diçka e re mund të shtohet për të trajtuar këtë problem global që na shqetëson të gjithëve.

Me këtë projekt ai ka marrë pjesë së fundmi Samiti i KB për Klimën (COP23) i mbajtur në Bon, Gjermani, ku është shpjeguar se përdorimi i blockchain në këtë fushë mund të lehtësojë monitorimin e të gjitha projekteve që zbatojnë programe qeveritare që synojnë luftimin e ndryshimit të klimës. Pajtueshmëria e kompanive me këto projekte deklarohet nga të gjithë.

Së fundmi, mund të thuhet se kjo teknologji ndihmon në lehtësinë e të qenit në gjendje të investosh në veprime mjedisore që ndihmojnë në ndaljen e ndryshimit të klimës dhe në mënyrë që njerëzit të japin kontributin e tyre të vogël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.