Krahët më të mëdhenj si pasojë e ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës është një fenomen global që prek të gjithë ne, megjithëse jo në të njëjtën mënyrë. Në Australi ekziston një zog që të kujton mjaft një papagall, emri shkencor i të cilit është Barnardius zonariuska përjetuar një zgjatje të krahëve të saj midis 4 dhe 5 centimetra në vitet e fundit. Shkaku?

Gjithçka duket se tregon se rritja e temperaturave, si dhe praktikat e shpyllëzimit që ndodhën në Australinë Perëndimore në vitet 1970, kanë kontribuar në zgjatjen e krahëve.

Shkencëtarët nga Universiteti i Notre Dame në Sidnei ekzaminuan disa ekzemplarë nga Muzeu Australian Australian, i cili ka një koleksion zogjsh që datojnë që nga fillimi i shekullit të XNUMX-të dhe ekzemplarë të gjallë. Kështu, ata vunë re se krahët ishin zgjatur midis 4 dhe 5 centimetra në 45 vitet e fundit, gjatë së cilës kohë temperatura është rritur midis 0,1 dhe 0,2 gradë në rajonin ku jetojnë këta zogj të mrekullueshëm.

Ky ndryshim është minimal, por ndikimi në mjedis është i rëndësishëm siç dëshmohet nga hulumtimi në Barnardius zonarius, i njohur më mirë si parakeets e Barnard. Dhe a është kjo zogjtë me klimë të ngrohtë zakonisht kanë gjymtyrë më të gjata se ata që jetojnë në rajone të butë.

Dylan Korczynskyj, një nga shkencëtarët e përfshirë në studim, deklaroi se "ndërsa temperatura e motit rritet, gjatësia e rritur e krahëve mund t'i ndihmojë këta zogj të çlirohen nga nxehtësia e tepërt dhe të përshtaten më mirë me mjedisin e tyre'.

Në Australi, kontinenti më i thatë i banuar në botë, temperatura është rritur me rreth 1 gradë që nga viti 1910, siç tregohet në raportojnë të Shtetit të Klimës të vitit 2016 kryer nga Zyra e Meteorologjisë së vendit. Atëherë, çfarë pret të ardhmen për zogjtë australianë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.