Lloji i yllit

konstelacioni luan në qiell

Midis të gjithë yjësive që gjejmë në qiell që i përkasin yjeve të zodiakut kemi Luanin. konstelacioni luan Ndodhet midis yjësisë Virgjëresha në të majtë dhe Kancerit në të djathtën tuaj. Ka disa yje kryesore dhe ka disa reshje meteorësh të lidhura që zakonisht shihen në dimër.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me konstelacionin Luan dhe karakteristikat e tij.

tipare kryesore

yjet në qiell

Ekzistojnë dy reshje meteorësh të shoqëruara me këtë konstelacion, Delta-Leonids, aktive nga 15 Shkurt deri më 10 Mars dhe Leonidas, aktive nga 10 deri më 23 Nëntor. Luani është një konstelacion i madh ekuatorial që përfaqëson luanin. Në muajt rreth shkurtit, duket më lart në qiellin e mesnatës. Ylli i tij më i ndritshëm, Regulus, është shumë afër ekliptikës, shtegu që dielli ndjek në qiell çdo vit. Çdo vit, nga mesi i gushtit deri në mes të shtatorit, dielli kalon përmes Luanit.

Në veri të Regulus, mana e luanit përfaqësohet nga kurba e yjeve të dytë dhe të tretë. Larg aeroplanit të Rrugës së Qumështit, objekti më i thellë qiellor në këtë rajon qiellor është Ylli i Nëntë ose Galaxy i Dobët. Më e ndritura prej tyre është Leo Triplet, e cila është një kombinim i ngushtë i tre galaktikave të lidhura gravitacionale: M65, M66 dhe NGC 3628.

Në mitologjinë Greke, Leo njihet si një luan Nemean i vrarë nga Herkuli. Lëkura e tij ishte e mbrojtur nga të gjitha armët dhe shigjetat e Herkulit tërhiqeshin nga bisha. Pasi mbyti përbindëshin, Hercules përdori lëkurën e saj si një mantel.

Si të gjesh konstelacionin Leo

konstelacioni leo

Ndër 13 yjësitë e zodiakut, kjo është një nga yjësitë më të njohura në qiellin e natës. Shumica e njerëzve e gjejnë konstelacionin Luan duke kërkuar së pari një model unik në kupolën e qiellit: modelin me pikëpyetje përmbys. Ky yll ose yll quhet drapri i Luanit. Regulus, ylli më i ndritshëm në Luan, shënon pjesën e poshtme të modelit të pikëpyetjeve përmbys.

Nga perspektiva e Hemisferës Veriore, luani është shok me mot të ndershëm, duke kërcyer në qiell pasdite rreth ekuinoksit të pranverës në mars. Fundi i Marsit, Prillit dhe Majit janë disa muaj për të identifikuar Leo, sepse sapo të bjerë nata, kjo konstelacion mund të shihet dhe qëndroi deri në orët e para të mëngjesit. Mos harroni të shikoni për një stil pikëpyetje prapa.

Ylli trekëndësh në pjesën lindore të Luanit përfaqëson pjesën e pasme dhe bishtin e luanit. Ylli më i ndritshëm në trekëndësh quhet Denebola, i cili vjen nga arabishtja dhe do të thotë "bishti i luanit". Si të gjithë yjet Yjet e Luanit kthehen në të njëjtin pozicion në qiell katër minuta më herët çdo ditë ose dy orë më parë çdo muaj.

Në fillim të prillit, konstelacioni Leo arrin majat rreth orës 10:11 (ora 4:5 e ditës lokale) dhe fillon të fundoset nën horizontin perëndimor rreth orës 1 të mëngjesit (ora 8 e pasdites). Rreth 9 majit, Leo arrin kulmin e natës rreth orës 00:2. Koha lokale (ora 3:XNUMX, ora lokale e kursimit të ditës). Në mënyrë të ngjashme, në fillim të majit, Luanët e fuqishëm fillojnë të vendosen në perëndim rreth orës XNUMX të mëngjesit. Koha lokale (XNUMX e mëngjesit në kohën e verës). Në qershor, konstelacioni Leo mund të shihet duke zbritur nga perëndimi pasdite.

Yjet kryesorë të konstelacionit Leo

Le të shohim cilët janë yjet kryesorë të konstelacionit Leo:

 • Denebola: është një yll i sekuencës kryesore të bardhë të ndritshme, i njohur gjithashtu si Beta Leonis, rreth 36 vjet dritë nga Toka. Krahasuar me Tokën, masa dhe rrezja e saj janë vetëm 75% më të mëdha se dielli ynë.
 • Zosma: I njohur gjithashtu si Delta Leonis, si Denebola Zosma është një yll i bardhë i sekuencës kryesore që ndodhet rreth 58 vjet dritë nga Toka, ylli ka një masë dhe rrez rreth dy herë më të madh se ai i diellit.
 • Korto: E quajtur gjithashtu Theta Leonis, së bashku me Denebola dhe Zosma Chort, ajo formon hipin e Leos në formën e një trekëndëshi të ndezur. Ashtu si dy llojet e tjera janë yjet e bardhë të sekuencës kryesore, ata janë 165 vite dritë larg treshes, kështu që efekti nuk është i duhuri.
 • Rregulloni: I njohur gjithashtu si Alpha Leonis, Regulus nuk është vetëm ylli më i ndritshëm në yjësi, por edhe një nga yjet më të ndritshëm në qiellin e natës. Regulus është një sistem me katër yje i vendosur rreth 80 vjet dritë nga Toka, sistemi përbëhet nga Regulus A i ndritshëm dhe tre yje të errët. Regulus A është një yll i madh kryesor i sekuencës blu me rreth 4 herë masën dhe rrezen e diellit.
 • AlgiebaI njohur gjithashtu si Gamma Leonis, është një sistem me dy yje rreth 130 vjet dritë larg nga Toka. Sistemi përbëhet nga dy yje binarë gjigantë që orbitojnë rreth 16 miliardë milje në një rreth (26 miliardë kilometra).
 • Adhafera: E njohur gjithashtu si Zeta Leonis, Adhafera është një yll gjigand i bardhë-verdhë rreth 270 vjet dritë nga Toka, është rreth gjashtë herë më i madh në diametër se dielli me rreth tre herë masën e tij.

Mitologji

mitologji konstelacioni

Ashtu si konstelacione të ndryshme, Leo bazohet gjithashtu në aventurat e heronjve mitologjikë grekë dhe Herkulit, birit të Zeusit. Pasi u çmend nga njerka e tij, heroi i shenjtë vrau gjashtë fëmijët e tij me zemërim të verbër. Kur u shërua nga një çmenduri e përkohshme, Herkuli u përpoq të shlyente krimet e tij për të kompensuar veprimet e tij. Në fund, Herkuli më në fund u la në krye të Mbretit Eurystheus, i cili i caktoi atij një seri detyrash.

Hapi i parë në këto detyra është vrasja e një luani që ka terrorizuar qytetin e Nemea. Luani është i panjohur për Hercules, ai ka një pallto të artë lesh, shigjetat dhe shpatat nuk mund të depërtojnë. Kur vizitoi për herë të parë gropën e luanit, Hercules zbuloi se shigjeta e tij ishte kthyer thjesht nga një kafshë. Në vizitën e tij të dytë, heroi bllokoi njërën nga dy hyrjet e studimit dhe hyri i armatosur me një shkop të madh, goditi luanin me shkopin e tij dhe e mbyti atë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjësisë së Luanit dhe karakteristikave të tij.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.