Konstelacioni akrep

akrepi yjor

Ne e dimë që në qiell ka lloje të ndryshme të yjeve. Isshtë një grup yjesh të ndritshëm që kanë forma të bashkuara dhe që pas tyre ka një mitologji dhe histori. Në këtë rast, ne do të flasim për konstelacioni akrep. Isshtë një konstelacion mjaft i dukshëm në qiell dhe është afër qendrës së Rrugës së Qumështit. Alsoshtë gjithashtu afër rrafshit ekliptik si me shenjat e tjera të zodiakut.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, origjinën, mitologjinë dhe kuriozitetet e konstelacionit të Akrepit.

tipare kryesore

yje në qiell

Isshtë një nga yjësitë më të lehta për t’u lokalizuar, edhe nëse jeni fillestar në vëzhgim. Shtë një plejadë e zodiakut që ndodhet midis serpentarit dhe sheshit. Yjet më të ndritshëm në këtë konstelacion vizatojnë një figurë që kujton formën e akrepit, prandaj edhe emri i saj. Ne duhet ta dimë që zodiaku është një rajon i sferës qiellore ku kalon ekliptika dhe ku mund të gjejmë një planet. Ky emër i referohet faktit se konstelacionet që grekët panë korrespondonin me kafshë të vërteta ose mitologjike. Prej këtu vjen emri i zodiakut.

Brenda konstelacionit të Akrepit ne gjejmë disa yje më të ndritshëm se të tjerët, siç është rasti në pothuajse të gjithë yjësitë. Në këtë rast, ylli më i ndritshëm në konstelacion njihet me emrin Antares. Isshtë një yll binar vizual i konsideruar si një yll i kuq super gjigant që ka një diametër 300 herë më të madh se dielli. Ne duhet të marrim parasysh madhësinë e këtij ylli pasi dielli ynë tashmë duket i vogël.

Ylli dytësor i konstelacionit Akrep ka një diametër vetëm dy herë më të madh se ai i diellit. Sidoqoftë, është rreth 300 herë më e ndritshme, kështu që mund ta shihni pavarësisht nga distanca. Vlera e dukshme vizuale e sistemit binar është 1,0. Shkencëtarët kanë zbuluar një planet jashtë solarit i vendosur afërsisht në rreth 12.400 vite drite nga Toka në konstelacionin Akrepi. Një planet ekstrasolar njihet gjithashtu me emrin ekzoplanet dhe është ai që rrotullohet rreth ndonjë ylli tjetër përveç diellit tonë.

Prandaj, është pjesë e sistemeve të tjera planetare të ndryshme nga e jona. Ekzistenca e këtyre planetëve është dyshuar për një kohë të gjatë, megjithëse nuk u zbuluan deri në vitet 90. Falë teknologjisë së përmirësuar dhe teknikave të zbulimit, një mijë ekzoplanetë janë zbuluar. Ekzoplaneta e parë që u zbulua rreth orës një yll kryesor të sekuencës ishte 51 Pegasi b, e zbuluar në 1995 nga Michel Mayor dhe Didier Queloz i Observatorit të Gjenevës. Ky planet ka një masë të krahasueshme me atë të Jupiterit. Që atëherë më shumë se njëqind planetë janë zbuluar nga grupe të ndryshme ndërkombëtare. Disa nga këta planetë janë në konstelacionin Akrep, si ai që përmendëm më lart.

Forma dhe pozicioni i konstelacionit Akrepi

konstelacioni i akrepit dhe yjeve të tij

Ylli më i ndritshëm në Akrep quhet Qualbu'l-Agrab nga arabët, "Zemra e Akrepit", për shkak të vendndodhjes së tij. Grekët e quajtën atë me një emër shumë interesant, Antares, që do të thotë Counter-Mars. Emri është për shkak të ngjyrës së tij të kuqërremtë dhe faktit që Marsi dhe ky yll janë pothuajse në të njëjtin qiell. Pasi të keni parasysh është një yll i kuq, është mjaft e lehtë të njohësh pincat dhe thumbuesin e akrepit. Kjo konstelacion është e dukshme vetëm gjatë verës, madje në disa vende në jug është e paplotë.

Kjo konstelacion ka një numër të madh të yjeve dhe 30 nga më të spikaturit janë këto:

 • Antares: Siç kemi përmendur më parë, ai është ylli qendror dhe ka një ngjyrë të kuqërremtë me një diametër shumë më të madh se ai i diellit.
 • Akrab: Njihet gjithashtu me emrin Grafias dhe ngjyra e saj është e bardha kaltërosh.
 • Dschubba: Ky yll ka një ngjyrë të bardhë-kaltërosh dhe ndodhet në pjesën e përparme të akrepit.
 • Shaula: është ylli që ndodhet në pickimin e akrepit dhe ndodhet përpara një ylli tjetër që njihet me emrin Lesath.
 • Twill: Ndodhet 190 vjet dritë nga planeti ynë dhe emri i tij vjen nga Mesopotamia.

Mitologjia e konstelacionit akrep

mitologjia e akrepit

Sigurisht, një konstelacion duhet të shoqërohet nga mitologjia e vet. Sipas kësaj mitologjie, për t'u martuar me Merope, vajzën e mbretit, gjuetarit me përvojë Orion iu desh të lirojë ishullin Chios nga të gjitha kafshët e egra ekzistuese. Duke parë që nuk mund ta merrte, mbreti ndaloi martesën. Orioni, i inatosur, ai filloi të vrasë të gjitha kafshët e egra në botë. Kjo bëri që Gaia, perëndesha e Tokës, të tërhiqej. Për ta parandaluar këtë, ai dërgoi një akrep të vogël, por shumë të rrezikshëm për të parandaluar Orionin që të përmbushte qëllimin e tij.

Pavarësisht kësaj, Artemisi, perëndesha e gjuetisë, kishte admirim të madh për Orionin dhe donte ta mbronte atë deri në fund. Në këtë mënyrë, ai ishte në gjendje të zgjidhte konfliktin në një mënyrë të thjeshtë. Secilin prej tyre e vendosi në një anë tjetër të qiellit. Prandaj, Orioni dhe akrepi janë shumë larg njëri-tjetrit. Soshtë aq shumë sa ato ndahen, saqë të dy nuk mund të shihen në të njëjtën kohë.

Kuptimi dhe kuriozitetet astrologjike

Sa i përket kuptimit astrologjik, njerëzit e lindur nën shenjën e Akrepit janë plot vetëbesim dhe kanë besime të forta. Me kaq shumë entuziazëm, ata do të jenë xhelozë dhe do të hakmerren. Ata janë shumë të sinqertë dhe të sinqertë, kështu që edhe pse ndonjëherë ndiejnë dhimbje, mendimet e tyre mund të jenë shumë të vlefshme. Elementi i Akrepit është uji.

Le të shohim cilat janë kuriozitetet kryesore të kësaj konstelacioni:

 • Theshtë konstelacioni me një numër më të madh yjesh sesa ka një madhësi më pak se 15.
 • Shumë herë ajo bashkohet me hënën, pavarësisht nga vendndodhja e saj në jug. Në këtë mënyrë, ajo arrin të ofrojë një shfaqje të vlerësuar shumë nga ata që i përkushtohen fotografisë së qiellit.
 • Ai i përket grupit të zgjedhur të yjeve të shpërndarë nga yjet e tij përkatës me emrin e tij.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth yjësisë së akrepit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.