Pse kishte ngrohje globale 56 milion vjet më parë?

56 milion vjet më parë kishte ngrohje globale

Disa njerëz ende nuk e dinë se kjo ngrohje globale që po përjetojmë sot është hera e parë që ka ndodhur në Tokë. Sidoqoftë, ka shumë ngrohje globale dhe ndryshime klimatike që kanë ndodhur në planetin tonë gjatë gjithë historisë. Ajo që është e rëndësishme të përmendet është se asnjë ngrohje globale nuk ka ndodhur më parë Ka qenë në aq pak kohë sa ajo aktuale. Me fjalë të tjera, është qenia njerëzore që, me aktivitetet e tij ndotëse, po përshpejton procesin e ngrohjes globale për shkak të emetimeve të gazrave serë.

Rreth 56 milion vjet më parë, Toka pësoi ngrohje globale mjaft të papritur, për të cilën njihet si Maksimumi termik Paleocen-Eocen (MTPE, ose PETM për shkurtesën e saj në anglisht). A doni të dini se çfarë e shkaktoi ngrohjen globale kaq të theksuar?

Ngrohja globale 56 milion vjet më parë

ngrohja globale e kaluar

Në atë kohë, qeniet njerëzore ende nuk ishin shfaqur, kështu që ne nuk mund të ishim shkaku i një ngrohjeje të tillë globale. Për ata që mendojnë se kjo është e natyrshme dhe se Toka i nënshtrohet ngrohjes globale herë pas here që çon në ndryshime klimatike, dhe se kjo është normale, nuk është kështu.

Itshtë e vërtetë që për miliona vite të tjera, Toka ka vuajtur nga rritjet e papritura të temperaturave dhe ndryshimet në klimë, por e ka bërë atë me periudha mijëra e mijëra vjet. Në ndryshimin tonë aktual të klimës, kështu ka vetëm rreth 250 vjet që kur filloi revolucioni industrial dhe filluan të emetohen gaze serrë.

Rreth 56 milion vjet më parë sasia masive e dioksidit të karbonit (CO2) e emetuar në atmosferë ngriti dukshëm temperaturat në shkallë globale. Maksimumi termik Paleocen-Eocen është padyshim ngjarja në lidhje me të ngrohja globale më e shpejtë dhe më ekstreme që planeti ynë ka pasur natyrshëm në 66 milion vitet e fundit. Ngrohja globale zgjati rreth 150.000 vjet, dhe temperaturat globale u rritën me të paktën 5 gradë Celsius, një rritje e krahasueshme me disa nga parashikimet e bëra për klimën moderne përtej fundit të këtij shekulli.

Arsyeja e ngrohjes globale

shpërthimet vullkanike janë arsyeja për ngrohjen globale

Kjo ngrohje globale ishte shumë e papritur dhe nuk u shkaktua nga njerëzit. Pra, çfarë mund të shkaktojë një rritje të tillë të temperaturave në të gjithë botën? Communityshtë sugjeruar në komunitetin shkencor se ishte shkaktuar nga injektimi i karbonit në oqean dhe atmosferë, shkaktari përfundimtar, burimi i këtij karboni, dhe sasia totale e lëshuar, deri më tani kanë qenë të panjohura.

Sidoqoftë, nga mund të vijnë sasi të tilla CO2 që temperatura e të gjithë planetit rritet mesatarisht me 5 ° C? Një hetim i kryer nga ekipi ndërkombëtar i Marcus Gutjahr, më parë në Universiteti i Southampton në MB dhe tani në GEOMAR (Helmholtz Center for Ocean Research) në Kiel, Gjermani jep idenë se mund të ketë qenë për shkak të emetimit të gazrave nga shpërthimet vullkanike.

Deri më sot, vullkanet nuk janë përgjegjës për rritjen e përqendrimit të gazrave serë, prandaj është normale të mendosh se as në të kaluarën. Sidoqoftë, duhet të merret parasysh se aktiviteti vullkanik shumë miliona vjet më parë ishte shumë më i shpeshtë dhe intensiv sesa sot.

Kërkime dhe matje

ngrohja globale

Për të gjetur arsyen e emetimeve të CO2, u përdor një kombinim i matjeve të reja gjeokimike dhe modelimit global të klimës, duke përcaktuar që kjo ngrohje ekstreme globale ishte shkaktuar nga një dyfishim i shpejtë gjeologjik i CO2 atmosferik. Kur e themi fjalën shpejt ne i referohemi një periudhe më pak se 25.000 vjet (Kjo është arsyeja pse ne nuk mund ta krahasojmë këtë ngrohje globale me atë aktuale, larg tij), me vullkanet që janë fajtorët e drejtpërdrejtë të këtyre shkarkimeve.

Përveç kësaj, ajo gjithashtu mund të vërtetohet në sajë të faktit se këtë herë pak a shumë përkoi me formimin e zgjatimeve të mëdha të shtratit oqeanik të bazaleve, falë sasive të mëdha të lavës që u përhapën në fund. Këto ndodhën kur Grenlanda filloi të ndahej nga Evropa veriperëndimore, duke krijuar Oqeanin Atlantik Verior.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.