Kepler 442b

ekzoplaneti Kepler 442b

Që kur universi filloi të studiohej, qenia njerëzore ka kërkuar një planet që i ngjan planetit tonë. Jo vetëm karakteristikat, por në pozicionin në lidhje me yllin e tij në mënyrë që të mund të jetë në një zonë të banueshme. Deri më sot, ekzoplaneti Kepler 442b është i vetmi që ka karakteristikat e nevojshme për të qenë në gjendje të mbajë jetën siç e njohim ne në Tokë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat që e bëjnë unik ekzoplanetin Kepler 442b dhe sa i rëndësishëm është ai për ne.

Kepler 442b

kepler 442b

Asnjë nga ekzoplanetët e ngjashëm me Tokën, i njohur si potencialisht i banueshëm, nuk ka kushtet e duhura për të mbështetur jetën siç e njohim ne këtu në Tokë. Ka një biosferë të pasur me bimë, mikroorganizma dhe kafshë. Vetëm një, Kepler 442b, është afër marrjes së rrezatimit yjor të nevojshëm për të mbajtur një biosferë të madhe.

Ekzoplanetët janë planetë që rrotullohen rreth një ylli tjetër përveç diellit tonë dhe për këtë arsye nuk janë pjesë e sistemit tonë diellor.

Hulumtimi, i publikuar në “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, vlerësoi kushtet themelore për fotosintezën e bazuar në oksigjen. Sondazhi mbulon dhjetë ekzoplanetë të ngjashëm me Tokën me masë të njohur që orbitojnë brenda të ashtuquajturës zonë të banueshme rreth yjeve të tyre.

Zona e banueshme është rajoni rreth një ylli ku temperatura është mjaft e përshtatshme për të ekzistuar uji i lëngshëm. Një parakusht i rëndësishëm për ekzistencën e jetës siç e njohim ne në Tokë. Megjithatë, kërkimet nga astronomët në Universitetin e Napolit në Itali ai ka zbuluar se thjesht të qenit në zonën e banueshme nuk mjafton.

Kërkohet fotosinteza, e cila do të mundësonte një biosferë komplekse si ajo që gjendet në Tokë. Dhe që të ndodhë procesi i rëndësishëm i shndërrimit të dritës në lëndë organike për bimët dhe disa mikrobe, nevojitet një sasi e caktuar e dritës së diellit. Përveç prodhimit të oksigjenit si nënprodukt. Jo të gjithë yjet mund ta bëjnë këtë. Fotosinteza bën dallimin midis ekzoplaneteve dhe Tokës.

Në galaktikën tonë, numri i planetëve të konfirmuar arrin në mijëra. Megjithatë, studimi vëren se planetët tokësorë dhe planetët në zonën e banueshme janë të rrallë.

ekzoplanetë shkëmborë

planet si toka

Aktualisht, ekzistojnë vetëm një pjesë e vogël e ekzoplaneteve të njohura shkëmbore dhe potencialisht të banueshme. Megjithatë, studimi tregon se asnjë prej këtyre ekzoplaneteve nuk ka kushtet teorike për të mbajtur një biosferë të ngjashme me Tokën përmes fotosintezës "të oksigjenuar". Mekanizmi që bimët në Tokë përdorin për të kthyer dritën dhe dioksidin e karbonit në oksigjen dhe lëndë ushqyese.

Vetëm një nga këta planetë i afrohet marrjes së rrezatimit yjor të nevojshëm për të mbështetur një biosferë të madhe: Kepler 442b. Një ekzoplanet shkëmbor rreth dyfishi i masës së Tokës rrotullohet mesatarisht rreth një ylli nxehtë rreth 1.200 vite dritë larg në yjësinë e Lyrës.

Studimi u krye në një kampion shumë të vogël të këtyre planetëve. Por astronomët dinë mjaftueshëm për vetitë e yjeve në galaktikën tonë për të spekuluar se kushtet e duhura për jetën me energji nga fotosinteza mund të jenë të rralla. Shumica e yjeve në Rrugën e Qumështit njihen si xhuxhët e kuq. Ata janë shumë të ftohtë për të gjeneruar aktivitet fotosintetik në planetët e afërt.

“Xhuxhët e kuq janë deri tani lloji më i zakonshëm i yjeve në galaktikën tonë. Ky rezultat sugjeron se kushtet e ngjashme me Tokën në planetë të tjerë mund të jenë shumë më të rralla nga sa prisnim”, tha profesori Giovanni Covone, autori kryesor i studimit. Për shembull, Nga 30 yjet afër Diellit, 20 konsiderohen xhuxhë të kuq.

studime mbi ekzoplanetet

alternativa e vetme ndaj tokës

Studimet e ekzoplaneteve kanë treguar se yjet që janë më të nxehtë se dielli ynë janë gjithashtu të papërshtatshëm për ngjashmërinë me Tokën.

Yjet e ndritshëm në përgjithësi digjen shumë shpejt. Ndërsa ata mund të prodhonin mjaft rrezatim aktiv fotosintetik (PAR) për të shkaktuar një aktivitet të tillë në një planet me ujë dhe karbon, ata ndoshta do të shuheshin përpara se ndonjë jetë komplekse të mund të evoluonte në to.

«Ky studim imponon kufizime të forta në hapësirën e parametrave për jetën komplekse. Fatkeqësisht, "pika e ëmbël" për një biosferë të pasur tokësore nuk duket të jetë aq e gjerë", shtoi Covone.

Astronomët kanë zbuluar mijëra ekzoplanete në Rrugën e Qumështit. Por ata dinë relativisht pak rreth tyre. Megjithatë, shkencëtarët thonë se duket e pazakontë të gjesh planetë shkëmborë, të ngjashëm me Tokën në zonën e banueshme ku mund të ekzistojë uji.

Misionet e ardhshme, si teleskopi hapësinor James Webb (JWST), i planifikuar të niset më vonë këtë vit, mund të zbulojnë më shumë rreth botëve të largëta rreth yjeve të tjerë dhe mundësinë e jetës komplekse në to.

Karakteristikat fizike të Kepler 442b

Kepler 442b është një super-Tokë, një ekzoplanet me masë dhe rreze më të madhe se Toka, por më e vogël se gjigantët e akullit Urani dhe Neptuni. Ka një temperaturë ekuilibri prej 233 K (-40 °C). Për shkak të rrezes së tij, ka të ngjarë të jetë një planet shkëmbor me një sipërfaqe të fortë. Masa e këtij ekzoplaneti vlerësohet të jetë 2,36 M. Duke supozuar një përbërje shkëmbore të ngjashme me atë të Tokës, graviteti sipërfaqësor i Kepler 442b do të ishte 30% më i fortë se ai i Tokës.

Ylli që rrotullohet ka një masë prej 0,61 M dhe një rreze prej 0,60 R. Ai ka një temperaturë prej 4402 K dhe është rreth 2.900 miliardë vjet i vjetër, subjekt i disa pasigurive. Për krahasim, Dielli është 4600 miliardë vjeç dhe ka një temperaturë prej 5778 K. Ylli është disi i varfër metalik me një metalicitet (Fe/H) prej -0,37 dhe 43% të energjisë diellore. Shkëlqimi i tij është 12% e asaj të diellit.

Madhësia e dukshme e yllit, ose sa e ndritshme duket nga këndvështrimi i Tokës, është 14,76. Prandaj, është shumë e errët për t'u parë me sy të lirë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për ekzoplanetin Kepler 442b dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.