Kepler 1649c

planet i mundshëm i banueshëm

Shkenca nuk ndalet së përpjekuri për të gjetur një planet që ka karakteristika të ngjashme me planetin Tokë. Qëllimi kryesor është gjetja e një planeti që është potencialisht i banueshëm. Në këtë rast, në vitin 2018 planeti u zbulua Kepler 1649c. Është një planet që ka kushte shumë të ngjashme me ato të planetit tonë dhe mund të bëhet i banueshëm.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat dhe zbulimet që i janë bërë ekzoplanetit Kepler 1649c.

ekzoplaneti Kepler 1649c

kepler 1649c

Teleskopi Hapësinor Kepler ndaloi së punuari në nëntor 2018, por të dhënat e ofruara nga observatori vazhdojnë të shqyrtohen nga komuniteti shkencor, me vëzhgime që zbulojnë gurë të çmuar të fshehur herë pas here. Surpriza e fundit është Kepler-1649c, një ekzoplanet në zonën e banueshme të yllit të tij. Në këtë pikë, kur dimë për më shumë se 4.200 ekzoplanetë, shumë prej të cilëve janë në zonën e banueshme, mund të pyesim veten: Çfarë është kaq e veçantë për Kepler-1649c? Epo, e para është madhësia e saj. Kepler-1649c është 1,06 herë diametri i Tokës. Me fjalë të tjera, është një planet tokësor në zonën e banueshme. Ylli i tij është një xhuxh i kuq i tipit M me vetëm 20% masën e Diellit, kështu që zona e banueshme e sistemit është shumë afër yllit.

Në fakt, Periudha orbitale e Kepler-1649c është vetëm 19,5 ditë (rreth 15 milion kilometra). Pavarësisht nga orbita kaq afër, ajo ka një temperaturë ekuilibri prej rreth 234 Kelvin dhe përbën 74% të fluksit të energjisë që Toka merr nga Dielli. Për më tepër, ajo është "vetëm" 300 vite dritë larg, krahasuar me Tokën, shumica e planetëve zbuluar nga Kepleri.

Përsëri, duhet theksuar se Kepler-1649c u zbulua me metodën e tranzitit, kështu që ne dimë vetëm madhësinë e tij dhe periudhën orbitale. Fakti që është në zonën e banueshme nuk do të thotë se ka ujë në sipërfaqe, meqenëse prania e oksideve të lëngëta në një objekt varet nga shumë parametra të panjohur (dendësia dhe përbërja atmosferike, periudha e rrotullimit, pjerrësia e boshtit, aktiviteti i brendshëm etj.). Siç tregon shkronja e tij, Kepler-1649c është planeti i dytë i zbuluar në sistemin Kepler-1649, pas Kepler-1649b, një planet me madhësi 8,7 ditësh në Tokë, ekzistenca e të cilit ishte konfirmuar më parë. Prandaj, pra, është një ekzovenus.

Vendndodhja e ekzoplanetit Kepler 1649c

ekzoplaneti Kepler 1649c

Orbitat e Kepler-1649b dhe Kepler-1649c janë në rezonancë 9:4, por kjo rezonancë është shumë e dobët, kështu që mund të ketë një planet të tretë në sistem që nuk është zbuluar ende, ndodhet midis dy planetëve të zbuluar, dhe të dy botët janë të lidhura me këtë planet hipotetik është në një rezonancë 3:2. Meqenëse nuk ka shenja të këtij planeti të tretë në të dhënat e Keplerit, kjo do të thotë se ai është më i vogël se Marsi ose se rrafshi i tij orbital ka një prirje të ndryshme dhe nuk mund të kalojë nga dielli siç shihet nga Toka.

Gjithsesi, ajo që është vërtet interesante për Kepler-1649c është se ai u zbulua këtë vit duke analizuar të dhënat nga misioni kryesor Kepler të marra midis 2010 dhe 2013. Në vitin 2014, u zbulua një kandidat i mundshëm për ekzoplanet ose KOI (Objekti i interesit të Keplerit). ) rreth yllit me emrin KOI 3138.01. Analiza e mëvonshme e kurbës së dritës së këtij planeti kandidat duke përdorur softuer specifik të quajtur Robovetter konfirmoi në vitin 2017 se ai ishte, në fakt, një planet i vërtetë dhe u quajt Kepler-1649b. Megjithatë, Robovetter përjashtoi një tjetër kandidat të mundshëm për ekzoplanet, KOI 3138.02, si një pozitiv të rremë.. Një studim i ri i KOI 3138.02 nga një ekip astronomësh të udhëhequr nga Andrew Vanderburg tregon se në fund të fundit është një planet i vërtetë: Kepler-1649c. E gjitha sepse kurba e dritës e KOI 3138.02 tërhoqi vëmendjen e njerëzve që po analizonin vizualisht të dhënat e Keplerit. Kjo do të thotë se, nga njëra anë, objektet e refuzuara si pozitive false mund të fshehin ende mjaft ekzoplanetë të vërtetë dhe, nga ana tjetër, inspektimi vizual i njeriut është ende me përfitim të madh në këtë fushë.

Një aspekt tjetër interesant i Kepler-1649c është ai është planeti i parë potencialisht i banueshëm i zbuluar midis xhuxhëve kafe me përmasa mesatare të vëzhguara nga Kepleri. Objektivat kryesore të Keplerit janë yjet e tipit diellor, por ai gjithashtu ka vëzhguar disa xhuxha të kuq në fushën e tij parësore të shikimit. Megjithëse xhuxhët e kuq duken më pak të banueshëm se yjet e tipit diellor për shkak të fluksit të tyre të lartë të dritës ultravjollcë dhe prirjes së tyre për të lëshuar ndezje të mëdha, numri i tyre absolut dhe jetëgjatësia do të thotë se, sipas probabilitetit, duhet të ketë më shumë planetë të banueshëm. Për të qenë të saktë, ne e dimë nga të dhënat e Keplerit se, mesatarisht, çdo xhuxh i kuq ka më shumë se dy planetë që janë më të vegjël se Neptuni dhe kanë një periudhë më pak se 200 ditë. Në fakt, më shumë asteroidë gjenden rreth xhuxhëve të kuq sesa rreth yjeve të tipit diellor.

Një planet i mundshëm i banueshëm

planet i ngjashëm me tonin

Kepler-1649c nuk është vetëm ekuivalenti më i afërt me Tokën për nga madhësia dhe sasia e energjisë që merr nga ylli i saj, por ofron një vizion krejtësisht të ri të sistemeve shtëpiake. Për çdo nëntë herë që planetët e jashtëm të sistemit rrotullohen rreth yllit të tyre pritës, planetët e brendshëm rrotullohen pothuajse saktësisht katër herë.

Fakti që orbitat e tyre përkojnë në një marrëdhënie kaq të qëndrueshme sugjeron që vetë sistemi është shumë i qëndrueshëm dhe ka të ngjarë të ekzistojë për një kohë të gjatë.

Raportet pothuajse perfekte të periudhës në përgjithësi Ato shkaktohen nga një fenomen i quajtur rezonancë orbitale., por raporti nëntë me katër është relativisht unik midis sistemeve planetare. Shpesh, rezonanca shfaqet në formën e një marrëdhënie dy-me-një ose tre-me-dy. Edhe pse nuk është konfirmuar, çuditshmëria e kësaj marrëdhënieje mund të sugjerojë ekzistencën e një planeti të ndërmjetëm, me planetët e brendshëm dhe të jashtëm që rrotullohen në sinkron, duke krijuar një rezonancë një-tre-dy.

Siç mund ta shihni, shkenca nuk ndalet së përpjekuri për të gjetur planetë që janë të ngjashëm me tonin në kushte për të parë nëse mund të jenë të banueshëm apo jo. Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për ekzoplanetin Kepler 1649c dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.