Valë nxehtësie

Termometri

Çdo vit ka rreth 30 ditë kur mbrojtja nga dielli bëhet më e domosdoshme sesa një opsion. Gjatë asaj kohe, temperaturat janë aq të larta saqë dëshironi të kaloni ditën në plazh ose shëtitje në male, natyrisht, gjithmonë duke sjellë mbrojtje nga dielli, pasi përndryshe mund të përfundoni me djegie.

Ky sezon njihet si Kanikula, dhe shkon midis 15 korrikut dhe 15 gushtit. Por nga vjen emri? Dhe pse është koha më e nxehtë e vitit?

Historia e Kanikulës

Sirius

Ylli Sirius (në të majtë).

Disa mijëra vjet më parë, specifikisht 5.300, sezoni më i nxehtë i vitit përkoi me ngritjen celiake të konstelacionit Canis Major, dhe gjithashtu me lindjen e yllit Sirius. Por e vërteta është se në ditët e sotme nuk është kështu. Në fakt, për shkak të precesionit të boshtit të Tokës, Sirius shfaqet si ylli më i ndritshëm në fillim të shtatorit, ndërsa periudha më e nxehtë fillon më 21 qershor.

Nga vjen emri?

Termi vjen nga mund o kanis në latinisht do të thotë 'qen'. Ajo i referohet konstelacionit Canis Major, pasi ylli Sirius (i njohur gjithashtu si ylli "Djegësi" ishte më i ndritshmi në qiellin e natës gjatë kohës më të nxehtë në Hemisferën Veriore. Edhe shprehja "një ditë më parë një qen" mund të ketë lidhje me këtë term.

Pse është periudha kanikulare më e nxehta?

Ne mund të mendojmë se periudha më e nxehtë e vitit fillon më 21 qershor në hemisferën veriore dhe më 21 dhjetor në hemisferën jugore, me solsticin veror, por realiteti është se nuk është kështu. Pse Nga faktorë të ndryshëm: prirja dhe rrotullimi i vetë planetit tokë, rrezatimi diellor dhe efekti i deteve.

Planeti, siç e dimë, përveç që kthehet në vetvete, gjithashtu anon pak. Me solsticin e verës, rrezet e diellit na arrijnë drejt, më drejtpërdrejt, por deti vazhdon të jetë akoma i ngrohtë; Për më tepër, toka sapo ka filluar të thithë nxehtësinë. Për këtë arsye, për disa javë ju mund të jeni mjaft mirë jashtë, pasi deti freskon atmosferën. Por kjo nuk zgjat shumë. Deri më 15 korrik apo më shumë, uji i oqeanit do të jetë ngrohur mjaftueshëm për të filluar 30 ditë nxehtësi të fortë.

Në zonat ku klima është kontinentale, efekti është më pak i theksuar, kështu që temperaturat maksimale ngrihen më herët. Përkundrazi, në vendet me klimë të butë, veçanërisht në zonat bregdetare, ajo ndihet mjaft.

A është vala e nxehtësisë e njëjtë me valën e nxehtësisë?

Verë

Duke qenë sezoni më i nxehtë, ne mund ta quajmë atë një valë nxehtësie ... por kjo nuk do të ishte plotësisht e saktë. Vala e nxehtësisë i referohet 30 ditëve gjatë të cilave dielli është më intensiv, por valët e nxehtësisë janë dukuri meteorologjike të karakterizuara nga sa vijon:

 • Temperaturat më të larta minimale dhe maksimale tejkalojnë mesataret e regjistruara në zonë për datën në fjalë. Kjo do të varet nga zona nëse temperatura konsiderohet "normale" ose "e jashtëzakonshme". Për shembull, në qytete si Kordova një vlerë prej 37ºC në gusht konsiderohet normale, por në Valladolid mund të flitet për një valë nxehtësie.
 • Një kohëzgjatje prej të paktën 4 ditësh. Temperaturat duhet të qëndrojnë më të larta se mesatarja për disa ditë, sepse brenda një dite trupi i njeriut vështirë se vëren efektet e nxehtësisë; Nga ana tjetër, nëse është një fenomen i qëndrueshëm, shtëpitë, asfalti, gjithçka mbinxehen, duke bërë që ne të duhet të ndryshojmë rutinën ose zakonet tona derisa të kalojë.
 • Valët e nxehtësisë ndikojnë në disa provinca, të paktën. Kur regjistrohen temperatura shumë të larta në një qytet të vetëm, nuk përmendet që një valë nxehtësie ka ndodhur atje, sepse për të ndodhur kjo do të duhej të kishte prekur edhe qytete dhe qytete të tjera. Vala e vitit 2003 ishte veçanërisht e vështirë pikërisht për shkak të shtrirjes që kishte, pasi preku praktikisht të gjithë Evropën. Në Denia, për shembull, më 2 gusht ata kishin 47,8ºC.
 • Për fat të keq, këto fenomene mund të shkaktojnë vdekjen e njerëzve më delikate, siç janë fëmijët ose të moshuarit. Për shembull, pas valës së vitit 2003, gjithsej 14.802 njerëz vdiqën në të gjithë kontinentin, që përfaqësonte 55% më shumë.

Kështu, episodet e valëve të nxehtësisë shfaqen gjatë periudhës së njohur si vala e nxehtësisë, por ato nuk ndodhin çdo vit (këto janë gjithnjë e më të rralla, për shkak të ngrohjes globale).

Si të përballeni me nxehtësinë

Vera në fshat

Temperaturat e larta, posaçërisht kur i kalojnë 30ºC, do të na detyrojnë të marrim disa masa që të jemi në gjendje të vazhdojmë me ditën tonë në ditë. Mënyra më e mirë për të përballuar është duke pirë shumë ujë (minimum 2l / ditë), hani ushqim të lehtë, të freskët (si sallatat dhe frutat për shembull), dhe mbani të ventiluar shtëpinë dhe vendin e punës.

A keni dëgjuar për valë të nxehtësisë?


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Opinatori dijo

  «Ne mund të mendojmë se periudha më e nxehtë e vitit fillon më 21 qershor (…)«: duke menduar për të, mund të mendojmë se dita më e nxehtë është 21 qershori, pasi është dita më e gjatë dhe nga atje zbret temperaturat janë ditët më të shkurtra. Edhe pse siç e keni shpjeguar, kjo nuk është kështu. E njëjta gjë ndodh më 21 dhjetor, i cili pavarësisht se është dita me më pak dritë dielli (në hemisferën veriore), është kur fillon dimri dhe nuk është zakonisht aq i ftohtë sa në janar, kur ditët janë më të gjata.