Kafshët që rrezikojnë të zhduken për shkak të ngrohjes globale

Breshke deti

Ndërsa rritet temperatura mesatare globale, ekosistemet ndryshojnë. Ata e bëjnë atë më shpejt se kurrë, dhe kjo është diçka që po dëmton shumë specie si qeniet bimore ashtu edhe ato shtazore.

Ka shumë kafshët që rrezikojnë të zhduken nga ngrohja globaleDisa janë më të njohur se të tjerët, por të gjithë po përpiqen të mbijetojnë në një botë që është gjithnjë e më e panjohur për ta.

Ariu Polar

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike parashikoi që nëse trendi nuk ndryshon, ngrohja globale do të vriste një në tre specie në të gjithë botën. Kjo do të thotë që gjeneratat e ardhshme nuk do ta njihnin koalë, në breshkë detiose te leopardi i borës. Edhe popullsia e merluc Atlantiku po zbret me shpejtësi, pasi ai është i detyruar të kalojë më shumë kohë në kërkim të gjahut, i cili shpërndahet gjithnjë e më shumë në det, duke e vënë kështu jetën e tij në rrezik.

Shpyllëzimi, ngritja e nivelit të detit dhe ndotja janë vetëm tre nga problemet me të cilat përballen kafshët. lopata amerikane, brejtësve me origjinë nga Oregon dhe Nevada (Shtetet e Bashkuara), u është dashur të lëvizin në lartësi më të mëdha, pasi që habitati i tyre natyror po nxehet shumë. Këto kafshë mund të vdesin nëse temperatura rritet mbi 25ºC, kështu që atyre u është dashur të shkojnë në vende më të freskëta për të mbijetuar.

Leopardi i borës

Leopardi i borës

Ato specie që jetojnë në rajonet nordike, të tilla si renoAta kanë shumë vështirësi në gjetjen e ushqimit. Përveç kësaj, pasi ekziston një sipërfaqe më e vogël e akullt, arinj polare ata duhet të kalojnë në distanca më të mëdha për të marrë të paktën një mundësi për të jetuar. pinguinëFatkeqësisht, as ata nuk janë shumë mbrapa. Një studim i botuar në revistën Nature tha që popullsia mund të bjerë me 19% këtë shekull.

Do të ishte një turp i vërtetë për të humbur këto kafshë të mrekullueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.