Kënetat e Madridit

Rezervuarët e Madridit

Rezervuarët janë rezervat strategjike të ujit për furnizimin e qendrave urbane. Megjithëse janë artificiale dhe të ndërtuara nga njerëzit, së bashku me ligatinat ato formojnë ekosisteme shumë të vlefshme. Ata janë të njohur gjithashtu për bukurinë e tyre unike të peizazhit pasi ato strehojnë përfaqësime të vlefshme të florës dhe faunës. Njihen veçanërisht zogjtë ujorë. kënetat e Madridit Ato janë të njohura dhe të hulumtuara shpesh mbi baza turistike.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e kënetave të Madridit.

Kënetat e Madridit

Ligatinat e mbrojtura

Vende të tilla si kënetat dhe rezervuarët lidhen me mjedisin ujor. Për më tepër, ato i nënshtrohen presionit të lartë demografik dhe e gjithë kjo ka një ndikim në mirëmbajtjen e cilësisë së ujërave dhe ekosistemeve shoqëruese. Për këtë arsye, është vendosur të merren masa të ndryshme për të mbrojtur këto ekosisteme. Ne e dimë atë komuniteti i Madridit ka 14 rezervuarë dhe 23 ligatina të mbrojtura të cilat përfshihen në katalogun e rezervuarëve dhe ligatinave. Këto hapësira përfshihen pasi ato kanë karakteristika natyrore dhe përmbajnë një sasi të madhe uji për furnizim.

Ne e dimë se një rezervuar që shkon në ujë artificial i cili ruhet dhe ushqehet përmes lumenjve dhe përrenjve. Ujërat përdoren për furnizim, ujitje, përdorime hidroelektrike dhe të tjera. Ka pellgje të larta dhe të mesme në lumenjtë e rezervuarëve të Madridit që Ata kanë lindur nga malet e Guadarrama dhe Somosierra. Shumë prej këtyre rezervuarëve janë të vendosura në vende jo shumë të frekuentuara dhe kjo ka nxitur zhvillimin e ekosistemeve të lidhura me ujin. Këto ekosisteme kanë shërbyer si një strehë për një larmi të madhe të specieve. Të gjitha rrethinat e kënetave të Madridit kanë marrë karakteristika të veçanta dhe interesante. Këto interesa janë bashkuar midis shfrytëzimit dhe aktiviteteve bujqësore dhe blegtorale.

Katalogu i kënetave të Madridit

Kënetat e mbrojtura të Madridit

Le të shohim cilat janë 14 rezervuarët që përfshihen në katalogun e kontejnerëve dhe ligatinave të mbrojtura të komunitetit të Madridit:

 • Pellgu i lumit Lozoya: rezervuarët Pinilla, Riosequillo, Puentes Viejas, El Villar dhe El Atazar.
 • Pellgu i lumit Guadalix: rezervuari i Pedrezuela.
 • Pellgu i lumit Manzanares: rezervuarët Navacerrada, Santillana dhe El Pardo.
 • Pellgu i lumit Guadarrama: rezervuarët La Jarosa, Los Arroyos dhe Valmayor.
 • Pellgu i lumit Alberche: rezervuarët e San Juan dhe Picadas.

Rezervuarët e kataloguar kanë plane menaxhimi përveç:

 • Santillana Reservoir, pasi është përfshirë në Parkun Rajonal Cuenca Alta del Manzanares.
 • Rezervuari i El Pardo, pasi është brenda Monte del Pardo (që i përket Trashëgimisë Kombëtare).
 • Rezervuari San Juan, pasi sipërfaqja e tij është e ndarë midis Komuniteteve Autonome të Madridit dhe Castilla-León.

Karakteristikat e rezervuarëve të mbrojtur

Kënetat e Madridit

Tani do të analizojmë cilat janë karakteristikat kryesore si një përmbledhje e rezervuarëve të Madridit:

 • Rezervuar Pinilla: Komunat e Lozoya dhe Pinilla del Valle gjenden dhe ka një sipërfaqe prej 443 hektarë.
 • Rezervuari Riosequillo: Ajo është e vendosur në komunat e Buitrago de Lozoya, Gargantilla del Lozoya dhe Garganta de los Montes dhe ka një sipërfaqe prej 322 hektarë. Ka një Plan të Menaxhimit të Burimeve Natyrore për Sierra del Guadarrama.
 • Rezervuari i Puentes Viejas: ka komuna të Piñuécar, Puentes Viejas, Buitrago de Lozoya Madarcos dhe Gascones. Ka një sipërfaqe prej 268 hektarë.
 • Rezervuari i El Villar: Ndodhet në komunat e Puentes Viejas, Robledillo de la Jara dhe Berzosa de Lozoya. Ka një sipërfaqe prej 136 hektarë sipërfaqe uji.
 • Rezervuari i El Atazar: Ndodhet në komunat e El Berrueco, Robledillo de la Jara, El Atazar, Cervera de Buitrago, Puentes Viejas dhe Patones. Ka një sipërfaqe prej 1.055 hektarë sipërfaqe uji. Për shkak të përmasave të mëdha, është një nga kënetat më të rëndësishme në Madrid.
 • Rezervuari i Pedrezuela: është e vendosur në komunat e Guadalix de la Sierra, Pedrezuela dhe Venturada. Sipërfaqja e saj e sipërfaqes së ujit është 415 hektarë. Një nga figurat e tij të mbrojtjes është SCI i Pellgut të Lumit Guadalix.
 • Rezervuari i Santillanës: ka komuna të Manzanares El Real dhe Soto del Real. Sipërfaqja e tij e ujit është 1.431 hektarë dhe ka figura të tjera mbrojtëse të tilla si pellgu i lumit Manzanares SCI. Alsoshtë gjithashtu një tjetër nga kënetat më të rëndësishme në Madrid për madhësinë dhe kapacitetin e tij për të mbajtur ujë.
 • Rezervuari Navacerrada: i përket komunave të Navacerrada, Becerril de la Sierra dhe Collado Mediano. Ka një sipërfaqe prej vetëm 91 hektarë. Përdoret për të furnizuar zonat afër dhe disa ujitje.
 • Rezervuari i Jarosës: e vetmja komunë ku shtrihet është në Guadarrama. Isshtë një nga kënetat më të vogla në Madrid me vetëm 58 hektarë tokë. Përkundër kësaj, ai ka një plan të menaxhimit të burimeve natyrore që i përkasin Sierra de Guadarrama.
 • Rezervuari i El Pardo: komuna e Madridit është e vendosur dhe ka një sipërfaqe prej 1.179 hektarë. Konsiderohet si ZEPA (Zona e Mbrojtjes Speciale për Zogjtë). Ajo gjithashtu i përket trashëgimisë kombëtare.
 • Rezervuari i Arroyos: Ajo i përket komunës së El Escorial pasi është shumë e vogël. Ka vetëm një sipërfaqe prej 12 hektarësh ujë.
 • Rezervuari Valmayor: Ndodhet në komunat e El Escorial, Valdemorillo, Colmenarejo dhe Galapagar. Ka një sipërfaqe prej 775 hektarë tokë. Konsiderohet si një park rajonal i rrjedhës së mesme të lumit Guadarrama dhe të gjitha rrethinat e tij.
 • Rezervuari i San Juan: i përket komunave të San Martín de Valdeiglesias dhe Pelayos de la Presa. Ka një sipërfaqe prej 1.235 hektarë, duke qenë një nga më të mëdhatë. Ai gjithashtu ka figura mbrojtëse të tilla si ZEPA Encinares i lumenjve Alberche dhe Cofio dhe ZEC Cuencas i lumenjve Alberche dhe Cofio. Një KZZ është një zonë e veçantë e ruajtjes. Kjo është për shkak të sasisë së madhe të florës dhe faunës që u përkasin këtyre vendeve.
 • Rezervuari i Pike: Ajo i përket komunave të Navas del Rey, San Martín de Valdeiglesias dhe Pelayos de la Presa. Ka një sipërfaqe prej vetëm 74 hektarë tokë. Ajo është gjithashtu një ZEPA dhe ZEC për shkak të pranisë së saj të madhe të zogjve migrues.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kënetave të Madridit dhe karakteristikat e tyre kryesore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.