Jupiteri mund të ketë qenë i sheshtë

planet i sheshtë

Kur Jupiteri ishte në fazat e tij të hershme, ai potencialisht kishte një formë të sheshtë, duke paraqitur njohuri të reja mbi formimin e planetit dhe gamën e gjerë të sistemeve të yjeve që ekzistojnë në të gjithë universin. Nisur nga kjo, lind pyetja: cila ishte pamja e Jupiterit gjatë rinisë së tij?

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini se si Jupiteri mund të ketë qenë i sheshtë.

Karakteristikat e Jupiterit

jupiteri mund të kishte qenë i sheshtë

Me një diametër prej rreth 140.000 kilometrash, Jupiteri mbretëron si planeti më kolosal dhe masiv në sistemin diellor. Jupiteri, me një masë afërsisht Me 1.900 miliardë tonë, ajo është afërsisht 11 herë më e madhe se Toka dhe 318 herë pesha e saj. Ashtu si Dielli, Jupiteri është i përbërë kryesisht nga hidrogjeni dhe helium.

Atmosfera karakterizohet nga dendësia dhe turbulenca e saj, me re të gjalla dhe stuhi masive që të kujtojnë Njollën e Madhe të Kuqe. Jupiteri, një trup qiellor që i mungon një sipërfaqe e fortë, përbëhet nga disa shtresa gazi, lëngu dhe metali që rrethojnë një bërthamë shkëmbore. Përveç kësaj, Ky planet ka një fushë magnetike të fuqishme që prodhon aurora mbresëlënëse polare.

Jupiteri, trupi qiellor që ka potencialin për t'u bërë yll, është shtëpia e një grupi prej 79 hënash, disa prej të cilave kanë një rëndësi të madhe në fushën e astrobiologjisë. Hënat si Europa dhe Enceladus janë veçanërisht magjepsëse për potencialin e tyre për jetën jashtëtokësore.

Jupiteri, me përmasat e tij të pamasë, ka bërë që disa astronomë ta klasifikojnë atë si një yll të dështuar, domethënë ai nuk ndriçoi si Dielli për shkak të masës së tij të pamjaftueshme. Vlerësimi i përgjithshëm është se një objekt duhet të plotësojë disa kritere për t'u bërë yll.

Për të shkaktuar reaksione të shkrirjes bërthamore në thelbin e tij, një trup qiellor duhet të ketë një masë jo më të vogël se 8% të asaj të Diellit, që përkthehet në afërsisht 80 herë më shumë se masa e Jupiterit. Nëse Jupiteri do të kishte përmbushur këtë kriter, do të kishte nisur procesin e shkrirjes bërthamore, duke rezultuar në çlirimin e një sasie të konsiderueshme energjie.

Jupiteri mund të ishte një yll

planeti Jupiter

Jupiteri, pavarësisht se është shumë larg nga pragu i përmendur, lëshon vetëm një sasi modeste energjie dhe drite. Edhe pse nuk është një yll, ai ushtron një forcë të konsiderueshme gravitacionale në sistemin diellor, e krijuar pjesërisht nga tkurrja e tij gravitacionale dhe zbërthimi radioaktiv i elementeve. Kjo nxehtësi e humbur luan një rol vendimtar në ndikimin e Jupiterit në sistemin diellor.

Ky planet është një trup qiellor i aftë për të ndryshuar trajektoret e planetëve fqinjë, asteroideve dhe kometave, ai ka aftësinë të ridrejtojë ose të kapë çdo objekt që afrohet. Si shumica e planetëve, Jupiteri ka një formë sferike, megjithëse jo gjithmonë e ka ruajtur këtë formë, sipas një hipoteze të fundit.

Sipas propozimit të dy astrofizikanëve nga Universiteti i Lancashire Qendrore, Jupiteri fillimisht mori formën e një disku që rrotullohet me shpejtësi, që i ngjan rrafshësisë së një petullash ose rrumbullakësisë së një karamele M&M ose Rocklets.

Jupiteri mund të ketë qenë i sheshtë

rrymat e jupiterit

Formimi i Jupiterit mund t'i atribuohet një fenomeni të njohur si paqëndrueshmëria e diskut. Gjatë këtij procesi, disku i gazit dhe pluhurit që rrethon një yll të ri shpërthen në fragmente më të vogla për shkak të forcave gravitacionale. Këto fragmente më pas bashkohen dhe kondensohen, duke formuar përfundimisht planetë. Në rastin e Jupiterit, distanca e tij nga ylli dhe rrotullimi i shpejtë rezulton në formën e tij dalluese të zgjatur.

Pasi të keni bërë kërkimin tuaj, Shkencëtarët përcaktuan se ndërsa më shumë material thithet, ai fillon të formojë një formë të rrumbullakosur. Simulimet e ndërlikuara kompjuterike zbulojnë trajektoren evolucionare të këtyre trupave qiellorë të rrafshuar. Ndër to, Jupiteri shquhet si një shembull i shkëlqyer, duke kaluar nga një formë e sheshtë në një formë më sferike.

Koncepti që Jupiteri fillimisht kishte një formë të sheshtë ka implikime të rëndësishme për të kuptuar zhvillimin dhe evolucionin e planetëve gjigantë me gaz. Në mënyrë të veçantë, kjo tregon se këta planetë i nënshtrohen një procesi më të shpejtë formimi në distanca më të mëdha nga origjina e tyre.

Informacioni i zbuluar rishtazi rreth yllit sugjeron se mund të ketë më shumë në strukturën e tij sesa mendohej fillimisht. Ky zbulim mund të ofrojë një shpjegim për praninë e ekzoplaneteve të caktuara që sfidojnë të kuptuarit konvencional se si formohen planetët. Ne te kunderten, Ai gjithashtu tregon se planetët e rrafshuar kanë karakteristika unike.

Planetët që devijojnë nga një formë sferike shfaqin karakteristika të dallueshme, duke përfshirë sipërfaqen e rritur, densitetin e reduktuar, temperaturën e ngritur dhe ndriçimin e shtuar. Këto atribute unike e bëjnë të lehtë identifikimin dhe ekzaminimin e trupave të tillë qiellorë, brenda dhe jashtë sistemit tonë diellor.

Nëse Jupiteri dhe homologët e tij të sheshtë nuk arrijnë të mbledhin material të mjaftueshëm për të arritur një formë të rrumbullakosur, ata mund të mbeten të rrafshuar për një periudhë të zgjatur, ose edhe për një kohë të pacaktuar. Është e rëndësishme të theksohet se Jupiteri nuk është i vetmi planet që mund të ketë përjetuar një fazë të sheshtë në të kaluarën e tij. Kjo ide vjen nga astrofizikanët që kanë studiuar formacionet planetare.

Është teorizuar se jo vetëm Jupiteri, por edhe planetë të tjerë gjigantë të gaztë si Saturni, Urani dhe Neptuni, fillimisht morën një formë të zgjatur si rezultat i paqëndrueshmërisë së diskut gjatë formimit të tij. Për më tepër, këta planetë kanë arritur të ruajnë këtë formë gjatë gjithë ekzistencës së tyre.

Niveli i rrafshimit që ka një planet përcaktohet nga një matje specifike e njohur si rrafshim. Kjo matje llogaritet duke zbritur diametrin polar nga diametri ekuatorial. Në rastin e Jupiterit, shtrirja e tij regjistrohet si 0,06487, duke treguar se.

Diametri polar i Uranit është 0,09796, ndërsa diametri ekuatorial është 6,487% më i madh. E njëjta gjë vlen edhe për Saturnin. Vlerat e Uranit dhe Neptunit, përkatësisht 0,02293 dhe 0,01708, i kalojnë shumë ato të planetëve tokësorë.

Jupiteri dhe homologët e tij të sheshtë zotërojnë një nivel jashtëzakonisht minimal të rrafshimit, duke matur më pak se 0,01. Falë përparimeve në teknologji dhe shkencë, tani mund të zbatojmë teorinë se Jupiteri është i sheshtë jo vetëm për planetët brenda sistemit tonë diellor, por edhe për ekzoplanetet, të cilët janë planetë që rrotullohen rreth yjeve të ndryshëm nga tonat.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se cili Jupiter mund të ishte i sheshtë dhe gjithçka që mund të hetohet rreth kësaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.