Jeta detare në polet dhe vendet tropikale kërcënohet nga ngrohja globale dhe peshkimi i tepërt

Rrjetat e peshkimit dhe deti

Gjithnjë e më shumë prej nesh banojnë në këtë planet tashmë shumë të dëmtuar. Burimet që kishim më parë ngadalë po mbarojnë. Toka thjesht nuk mund të japë më shumë nga vetja e saj. Dhe kjo është diçka që ne e shohim çdo ditë: temperatura mesatare globale rritet, polet shkrihen duke shkaktuar rritjen e nivelit të detit, fenomenet meteorologjike bëhen gjithnjë e më ekstreme,… ndër shumë ngjarje të tjera që po ju tregojmë në blog.

Në vendet tropikale dhe në pole ata kanë dy probleme serioze: njëra është ngrohja globale dhe tjetra është peshkimi i tepërt.. Jeta detare në të dy rajonet është e kërcënuar.

Një studim i kryer nga studiues nga Spanja, Australia dhe Zelanda e Re, i cili është botuar në revistën Science Advances, e konfirmon këtë. 2016 ishte më e nxehta në historinë e regjistruar, dhe kjo nxehtësi u thith në pjesën më të madhe nga oqeanet. Duke pasur parasysh situatën, kafshët detare e kanë të vështirë të ecin përpara.

Për herë të parë një hetim merr parasysh, përmes imazheve satelitore, rritjen e temperaturës së oqeanit, ndryshimet në rrymat oqeanike dhe nivelet e produktivitetit detar të tre dekadave të fundit.

Peshqit që notojnë në det

Kështu, Studiuesit mund të përcaktojnë se cilat zona me më shumë biodiversitet detar janë ndër më të prekurat nga ngrohja globale, të cilat janë më afër tropikëve dhe poleve, të tilla si bregu lindor i Shteteve të Bashkuara dhe Kanada, zona e ekuatorit, Deti i Veriut ose juglindja e Australisë dhe Zelandës së Re.

Duke i krahasuar të dhënat e studimit me informacionin mbi aktivitetin e peshkimit të 60 viteve të fundit ata kuptuan se zonat me biodiversitetin më të madh detar janë gjithashtu më të prekurat nga peshkimi i tepërt. Për këtë arsye, ndikimet e peshkimit industrial dhe klima duhet të konsiderohen "njëkohësisht për ruajtjen" e këtyre zonave, sipas Francisco Ramírez, një studiues në Stacionin Biologjik Doñana (EBD-CSIC), i cili shtoi se "Nuk ka të bëjë me përfundimin e aktivitetit të peshkimit por për zbatimin e politikave të ruajtjes'.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.