J1407b, ekzoplaneti me unaza

ekzohënat që mund të kenë jetë

Ne e dimë se universi është praktikisht i pafund dhe se qenia njerëzore vështirë se ka qenë në gjendje të zbulojë ndonjë gjë nga gjithë shtrirja e saj. Një nga ekzoplanetët e zbuluar që tërheq shumë vëmendjen e shkencëtarëve është ai J1407b. Është një planet i gjetur në sistemin yjor J1407, i vendosur afërsisht 434 vite dritë larg nga Toka. Ky planet ka krijuar shumë interes nga astronomët dhe fansat e hapësirës për shkak të karakteristikave të tij unike dhe misterioze.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për karakteristikat, zbulimet dhe kuriozitetet e planetit J1407b.

tipare kryesore

unaza më të mëdha se saturni

Ajo që tërheq më shumë vëmendjen e këtij planeti tek komuniteti shkencor është sistemi i tij jashtëzakonisht i madh dhe kompleks i unazave. Unazat e këtij planeti janë shumë më të mëdha dhe më masive se ato të Saturnit. Diametri i përgjithshëm i unazave të J1407b vlerësohet të jetë rreth 120 milion km. e cila është e barabartë me afërsisht 200 herë distanca midis Tokës dhe Hënës. Këto unaza përbëhen nga një numër i madh grimcash, nga fragmente të vogla deri te objekte me madhësi sa hëna.

Është një planet që paraqet ndryshueshmëri të madhe në strukturën e unazave të tij. Studimet kanë zbuluar se unazat e tij paraqesin karakteristika të ndryshueshme me kalimin e kohës. Kjo sugjeron që mund të ketë hëna ose ekzohëna që rrotullohen rreth planetit, ndërveprimet gravitacionale të të cilave modifikojnë formën e unazave. Ky fenomen ngre pyetje të shumta rreth formimit dhe evolucionit të sistemeve planetare dhe ka çuar në teori intriguese rreth pranisë së mundshme të ekzohënave të banueshme në J1407b.

Lidhur me dimensionet fizike të planetit J1407b, Është rreth 20 herë më i madh se Jupiteri, ky është planeti më i madh në sistemin tonë diellor. Masa e tij e saktë ende nuk është përcaktuar saktësisht, por vlerësohet të jetë disa herë më e madhe se ajo e Jupiterit. Për më tepër, orbita e J1407b rreth yllit të tij është jashtëzakonisht e çuditshme, që do të thotë se distanca e tij nga ylli i tij ndryshon ndjeshëm gjatë periudhës së tij orbitale. E gjithë kjo mund të ndikojë në kushtet klimatike dhe atmosferike të saj.

Zbulimi i planetit J1407b

j1407b planet

Në vitin 2012, astronomi i Universitetit të Rochester Eric Mamajek dhe ekipi i tij ishin të parët që raportuan zbulimin e sistemit J1407 dhe eklipset e tij të veçanta. Nga sistemi unazor që rrethon J1407b, një shoqërues nënyjor, u konkludua nga vëzhgimi i një eklips i zgjatur dhe i komplikuar i yllit J1407 gjatë një periudhe prej 56 ditësh në prill dhe maj 2007.

J1407b u etiketua një "Super Saturn" ose "Saturn në steroid" për shkak të sistemit të tij të gjerë të unazave rrethplanetare. Trupi i rrethuar ka një masë të vlerësuar të ngjashme me atë të Tokës dhe mund të konfirmohet me më shumë se 99% siguri se nuk është një yll me një masë më të madhe se 80 masa të Jupiterit.

Në vitin 2007, një sekuencë e fshehjeve të yllit 1SWASP J140747.93-394542.6 u vëzhgua për 56 ditë, që çoi në zbulimin e J1407b, ekzoplaneti i parë me një sistem unazash. Modeli me shumë unaza të sistemit ishte në përputhje me një sistem të madh planetar dhe kishte një rreze të jashtme që është 640 herë më e madhe se ajo e unazave të Saturnit. Ekipi hulumtues gjithashtu identifikoi boshllëqe në unaza, duke sugjeruar praninë e ekzohënave, ose satelitëve, që u formuan dhe u grumbulluan nga materiali orbital i J1407b. Megjithatë, duke pasur parasysh moshën e re të sistemit yjor (vetëm 16 milionë vjet) dhe madhësinë masive të sistemit të unazës (ekuivalenti i masës së Tokës), ekspertët besojnë se ka më shumë gjasa të jetë një disk rrethplanetar ose protoeksatelit në proces. sesa një sistem i qëndrueshëm unazor në një sistem planetar të pjekur si unazat e Saturnit.

Njohuri rreth unazave të planetit J1407b

j1407b planet i ri

Siç është publikuar nga Observatori Leiden dhe udhëheqësit e zbulimit të Universitetit të Rochester, ky planet ka 37 unaza. Ky numër unazash është shumë më tepër sesa mendohej fillimisht. Secila prej këtyre unazave ka një diametër prej qindra 10,000 kilometrash, i formuar nga materia shumë e errët që bllokon pothuajse të gjithë dritën nga ylli. Kjo veçori ishte çelësi i zbulimit të tij.

Ka një vrimë të madhe në atë masë unazash, e cila mund të tregojë praninë e hënës. Dhe kjo strukturë është në fakt një disk grumbullimi në një botë në proces formimi. Në fakt, Nuk mund të jetë as një planet dhe të zhvendoset në një xhuxh kafe., ku materiali që tani duket si unazë përfundon pjesërisht ose plotësisht i zhdukur.

Tani për tani, studiuesit po inkurajojnë astronomët amatorë që të mbajnë një sy në lindjen në shpërthim për eklipsin e saj të ardhshëm, bazuar në të cilin ata mund të mësojnë më shumë rreth saj.

Disa kuriozitete

Përveç hetimeve për unazat, ka pasur spekulime se J1407b ka karakteristika të dukshme atmosferike. Edhe pse përbërja e atmosferës së tij ende nuk është konfirmuar, shkencëtarët kanë kryer kërkime dhe simulime për të kuptuar më mirë kushtet e mundshme të motit në këtë planet të largët.

Besohet se mund të ketë një atmosferë të pasur me elementë të tillë si hidrogjeni dhe heliumi, të ngjashme me gjigantët e gazit në sistemin tonë diellor. Megjithatë, është teorizuar edhe për praninë e elementëve më të rëndë, si metani dhe amoniaku, të cilët ato mund të japin ngjyra dhe modele unike në atmosferën tuaj. Këta komponentë atmosferikë mund të ndërveprojnë me rrezet e diellit në mënyra të habitshme dhe të kontribuojnë në ndryshimet e shkëlqimit të vërejtura në J1407b.

Një nga kuriozitetet më të habitshme të këtij planeti është aftësia e tij e mundshme për të pritur hëna ose ekzohëna në orbitë rreth tij. Ndërveprimet gravitacionale midis planetit dhe këtyre hënave hipotetike mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në strukturën e unazave, si dhe mbi kushtet klimatike të vetë planetit. Nëse ekzohënat e banueshme do të ekzistonin në J1407b, ato mund të ofronin një mjedis potencialisht të përshtatshëm për jetën, duke rritur më tej interesin për të mësuar më shumë rreth planetit.

Shpresoj se me këtë informacion mund të dini më shumë për J1407b dhe veçoritë e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.