Tërmeti 6,4 në ishullin grek të Kos

partenoni i Greqisë

Sonte ka qenë mjaft tragjike në ishullin grek të Kos. Një tërmet me madhësi 6,4 në shkallën Rihter ka bërë që rajoni të dridhet në 1:30 të mëngjesit. 22:30 GMT. Tërmeti dhe tronditjet e tij kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme në të gjithë zonën. Ka pasur 2 vdekje për shkak të rënies së tavanit në një lokal, dhe 120 të plagosur janë regjistruar.

Bilanci i parë i humbjeve të njerëzve u raportua nga Kryetari i Bashkisë Yorgos Kyritsis, me 120 te prekur. Ato mund të rriten në orët e ardhshme. Tërmeti, i cili shkaktoi dëme të mëdha, shkaktoi panik në mesin e banorëve të ishullit. Ata i lanë të burgosurit e frikës të vraponin në rrugë, nga frika se një goditje më e madhe mund të shkaktonte një katastrofë ndërsa ishin brenda në shtëpi. Pesë të plagosur nga të cilët 3 janë të plagosur rëndë, duhej dërguar me helikopter në Spitalin Heraklion në Kretë.

Të plagosur në Greqi dhe Turqi

Tërmeti Greqi

Sipas raporteve, ka tashmë 75 persona që janë shkarkuar me marrjen e ndihmave të para. Disa dhjetra janë akoma në spital.

Gjatë gjithë kësaj pasdite, tre persona pritet të pranohen për probleme traumatike në Spitalin Elefsina, afër Athinës. Nga 5 të plagosur rëndë dy janë suedezë, njëri vuan nga hemorragjia e trurit dhe tjetri një amputim i të dy këmbëve. Një tjetër është një shtetas norvegjez me një tibia të thyer dhe dy grekë të tjerë, dëmtimet e të cilëve nuk janë transmetuar.

Në rajonin turk, efektet e të cilit ishin disi më të buta nga tërmeti, po ata pësuan një tsunami të vogël që ka plagosur 70 njerëz.

Numri i përgjithshëm i të plagosurve arrin në 200 persona në total.

Infrastrukturat e prekura

Porti i ishullit ka pësuar dëme të mëdha. Tragete të mëdha po drejtohen në portet e ishujve fqinjë. Ne anen tjeter aeroporti është ruajtur dhe vazhdon të funksionojë normalisht.

Sipas autoriteteve, ata gjithashtu kanë raportuar mbi statusin e ndërtesave të ndryshme publike që janë prekur. Midis tyre kisha e Shën Nikollës, e cila është shembur. Një pjesë e xhamisë në Sheshin e Lirisë ka rënë gjithashtu, dhe kisha Aía Paraskevi është dëmtuar gjerësisht.

Athina984


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.