Homo habilis

homo habilis

Qenia njerëzore, si speciet e tjera, ka pasur edhe specie të tjera paraardhëse. Një prej tyre është Homo habilis. Konsiderohet paraardhësi më i vjetër i gjinisë sonë dhe u zbulua falë fosileve të para. Shfaqja e Homos habilis ndodh përafërsisht 2.4 milion vjet më parë. Mbeti në tokë për gati 800 mijë vjet dhe erdhi në koincidencë me disa nga paraardhësit e tjerë të tillë si Homo erectus dhe Homo rudolfensis.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, origjinën, rolin e evolucionit dhe kuriozitetet e Homo habilis.

tipare kryesore

fytyra e homo habilis

Mbetjet e para që janë gjetur nga kjo specie paraardhëse e qenies njerëzore kanë ndodhur në Afrikë. Falë aftësisë që ky ekzemplar zhvilloi për të manipuluar objekte është arsyeja pse e fitoi këtë emër. Ai paraqiti një inteligjencë superiore ndaj paraardhësve të tjerë të njohur si Australopithecus. Pjesa më e madhe e zhvillimit evolucionar të kësaj specie është për shkak të faktit se ajo filloi të përfshinte mish në dietën e saj. Shumica e mikroelementëve në mish ndihmuan në gjenerimin e aftësive të reja njohëse. Meshkujt ishin shumë më të mëdhenj se femrat dhe ishin dy këmbë.

Megjithëse ishte dy këmbë, ajo prapë mbante një morfologji të caktuar të ndarë nga njeriu aktual. Krahët e tij ishin shumë më të gjatë dhe gjithashtu shërbenin si mbështetje për disa lëvizje më të menjëhershme. Ata kishin një formë të ngjashme me majmunët e mëdhenj të sotëm. Nga ana tjetër, ata ende kishin gishta që i ndihmonin të ngjiteshin më lehtë në pemë. Përkundër asaj që mendoni, vAta jetonin në grupe dhe kishin një strukturë mjaft hierarkike.

Origjina e Homo habilis

përparimi njerëzor

Emri i Homo habilis vjen nga fakti që u gjetën mbetje të enëve të bëra me gur që ishin bërë nga individë të kësaj specie. Ajo u shfaq afërsisht 2.6 milion vjet më parë dhe jetoi deri afërsisht 1.6 milion vjet më parë. Kjo specie ka jetuar që nga Pleistoceni në epokat Gelasian dhe Kalabriane. Kjo epokë prehistorike në të cilën u zhvillua që kjo pjesë e qenies njerëzore karakterizohej kryesisht nga një rënie e reshjeve. Thatësira ishte e tillë që kishte mjaft probleme për zhvillimin e florës dhe faunës.

Ndryshe nga çfarë ndodhi me Homo erectus, kjo specie nuk u largua nga kontinenti. Të gjitha eshtrat që janë gjetur janë vendosur në Afrikë. Kjo bën që e gjithë zona e Tanzanisë të konsiderohet djepi i njerëzimit. Në 1964 filluan të zbuloheshin një seri e mundshme dhe u analizuan mbetjet e të dy eshtrave dhe elementëve të tjerë. Hereshtë këtu ku ata e kuptuan gjetjen. Kjo specie u katalogua si Homo habilis dhe u konsiderua një specie e re brenda gjinisë njerëzore.

Në shpërndarjen e tij gjeografike gjejmë kontinentin Afrikan, megjithëse ka disa rryma shkencore që propozojnë teori të tjera. Dhe është që hominidi e kishte zanafillën në zonat e Etiopisë, Kenisë, Tanzanisë dhe Afrikës Lindore. Megjithëse ka zbulime të ndryshme në paleontologji, nuk ka asnjë provë se kjo specie ka migruar ndonjëherë në kontinentet e tjera.

Roli i Homo habilis në evolucion

homo erektus

Kjo specie e qenies njerëzore ka pasur rëndësi dhe evolucion të madh. Deri në atë kohë mendohej se vija evolucionare që çonte te qenia njerëzore ishte shumë e thjeshtë. Mendohej se ishte nga Australopithecus, përmes Homo erectus, dhe më vonë Neandertalët. Kjo është kur Homo sapiens tashmë dukej si. Ajo që nuk dihej deri atëherë ishte nëse ekzistonte një specie tjetër e ndërmjetme midis këtyre qenieve njerëzore. Fosilet e bashkuara të gjetura të Homo erectus ishin gjetur në kontinentin aziatik dhe asgjë nuk kishte lidhje me Afrikën.

Falë zbulimit të bërë në Tanzani, disa boshllëqe që ekzistonin në njohuritë e evolucionit njerëzor mund të plotësoheshin. Studiuesit arritën në përfundimin se mbetjet që u gjetën dukeshin si një specie e re e gjinisë Homo. Dhe është se këto mbetje plotësuan të gjitha kërkesat e nevojshme që ato të jenë të këtij zhanri. Këto kërkesa përfshijnë një qëndrim të drejtë, dy këmbë dhe aftësi për të trajtuar disa mjete. Të gjitha këto aftësi çuan në përfundimin se ajo i përkiste një specie të re të gjinisë Homo. Ajo që ishte gjëja më e largët nga speciet e tjera të mëvonshme ishte kapaciteti i saj kafkor, i cili në atë kohë ishte mjaft i vogël.

Dallimet që ekzistonin me Australopithecus ishin mjaft. Kjo e bën Homo habilis paraardhësin më të vjetër të njeriut modern. Deri relativisht kohët e fundit, Homo habilis dhe erectus mendohej se buronin nga njëri-tjetri. Sidoqoftë, disa gjetje më moderne të bëra në vitin 2007 kanë arritur të krijojnë disa dyshime për këtë. Këta ekspertë tregojnë se Homo habilis ishte në gjendje të mbijetonte më gjatë nga sa mendohej. Dhe nëse bëjmë matematikën, ky fakt mund të bëjë gjatë rreth 500.000 viteve të historisë të dy speciet mund të kishin jetuar së bashku.

Pa dyshim, ky është një zbulim i madh nga shkencëtarët. Krijohet dyshim në lidhje me përkatësinë që ekziston midis të dy specieve në të cilat dyshimi që erectus mbrohet nga habilis ruhet edhe sot. Bashkëjetesa e tyre nuk përjashtohet, megjithëse shpesh theksohet se ka pasur një lloj lufte pa gjak për burimet. Rezultati i luftës për burime ishte Homo erectus si fitues. Për këtë arsye, Homo habilis po zhdukej.

trup

Ne e dimë se midis karakteristikave të krahasimit të Homo habilis me Australopithecus ne shohim se si ka një rënie në shumë prej klientëve të saj. Këmbët janë të ngjashme me ato aktuale dhe ato kishin një ecje pothuajse krejtësisht që kam jetuar. Sa i përket kafkës, forma ishte më e rrumbullakosur se ajo e paraardhësve. Fytyra e saj u shënua nga një prognatizëm më pak se Australopithecus.

Nëse e krahasojmë atë me qenien aktuale njerëzore, shohim se ai nuk ishte veçanërisht i madh në përmasa. Burrat mund të matnin 1.4 metra dhe peshonin rreth 52 centimetra. Nga ana tjetër, gratë ishin shumë më të vogla. Ata arritën vetëm një metër lartësi dhe një peshë prej 34 kg mesatarisht. Kjo tregonte një dimorfizëm seksual mjaft të shënuar.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Homo habilis dhe rolin e tij në evolucion.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.