Grimcat natyrore të atmosferës zbutin shkallën e ngrohjes globale

Qiell me re

Ky është përfundimi i arritur nga një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, i udhëhequr nga Universiteti i Leeds, në Mbretërinë e Bashkuar. Grimcat në atmosferë janë të afta të ndryshojnë klimën e planetit Tokë, duke thithur ose reflektuar rrezet e diellit. Këto grimca prodhohen nga automjetet dhe nga industria, por ka edhe nga ato që janë natyrshëm të pranishme në atmosferën e planetit.

Sipas studimit që ata kanë botuar në revistën shkencore 'Natyra GEOSCIENCE', gjatë viteve të ngrohta ata ftohin klimën, duke zbutur kështu shkallën e ngrohjes globale.

Për të arritur në këtë zbulim, studiuesit kombinuan matjet atmosferike me një model kompjuterik në mënyrë që të hartonin efektet e tymit nga zjarret në pyje dhe gazrat e emetuara nga pemët. Kështu, ata mund ta dinë se ''ndërsa planeti ngroh, bimët lëshojnë gazra më të paqëndrueshëm nga gjethet e tyre, gazra që, për shembull, u japin pyjeve me pisha një erë pishe. Pasi në ajër, këto gazra mund të formojnë grimca të vogla»Të cilat pasqyrojnë energjinë e mbretit të diellit. Si pasojë, toka ftohet, sipas Dr. Catherine Scott, autori kryesor i studimit.

Ky ftohje, i njohur si reagime negative të motit, kështu pjesërisht kompenson rritjen e temperaturës. Pyjet veprojnë si kondicionerë dhe zvogëlojnë ngrohjen për shkak të emetimeve të gazeve serrë.

Qiell me re

Nga ana e tij, Dominic Spracklen, bashkëautor i studimit, tha se "në përgjithësi, përgjigjja e klimës ndaj një ngrohje fillestare është të amplifikojë atë ngrohje, domethënë një reagim pozitiv"; edhe kështu ",kërkohen reduktime në emisionet e gazeve serë për të shmangur nivelet e rrezikshme të ngrohjes globale'.

Për të mësuar më shumë rreth kësaj teme interesante, ju rekomandojmë të bëni klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.