Gjiri i Alaskës

bregu i gjirit të Alaskës

El gji i Alaskës Knownshtë e njohur për të qenë një vend ku takohen dy dete. Isshtë një krah i lakuar i Oqeanit Paqësor që ndodhet në bregdetin jugor të Alaskës dhe kufizohet nga Gadishulli i Alaskës dhe ishulli Kodiak. E gjithë bregu i lumit është një kombinim i pyjeve, maleve dhe akullnajave që kanë vlerë të madhe për sa i përket biodiversitetit.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me Gjirin e Alaskës, karakteristikat e tij dhe vetëm biodiversitetin.

tipare kryesore

Ngushtica e Beringut

Mund të thuhet se Gjiri i Alaskës ka një kombinim të pyjeve, maleve dhe akullnajave që i bën ata mjaft kuriozë për t'u vizituar. Vija e saj në breg është e dhëmbëzuar, me hyrje të thella si Cook Inlet dhe Prince William Sound (dy trupa të gjatë uji të ndërlidhur me ujë), si dhe Yakutat Bay dhe Cross Sound. Nëse analizojmë Gjirin e Alaskës nga pikëpamja meteorologjike, ai është një gjenerator i stuhive. Për shkak të vendndodhjes dhe karakteristikave të mjedisit, është një nga vendet ku ka më shumë stuhi.

Përveç sasisë së madhe të borës dhe akullit që ekziston mbi Alaskën Jugore, rezulton në një nga përqendrimet më të larta të borës në rrethin arktik jugor. Shumica e stuhive lëvizin në drejtim të jugut dhe kalojnë brigjet e Kolumbisë Britanike, Uashington dhe Oregon. Pothuajse të gjitha reshjet sezonale vijnë nga Gjiri i Alaskës për shkak të rrymës së baticës që ndodh në këtë gji.

Isshtë një mjedis natyror plotësisht i ngrirë dhe që e bën atë një peizazh mbresëlënës. E veçanta e saj nuk është ekskluzivisht këtu, por është një nga vendet më të mahnitshme në botë. Dhe është se kushtet e tyre mjedisore bëjnë që të ekzistojnë bashkime të rrjedhave të ndryshme të ujit që konvergojnë në këtë pikë. Ekziston një mit i rremë që në Gjirin e Alaskës fundoset në disa dete. Kjo nuk është si kjo. Bëhet fjalë për bashkimin e ujit të kripur dhe ujit të freskët nga akullnajat dhe uji i shkrirë.

Kur shohim që uji i freskët nga akullnajat takon ujin e kripur nga Deti Baltik, ato nuk përzihen. Kjo përballje e ujërave krijon një mjedis mbresëlënës në mes të Oqeanit Paqësor. Më parë mendohej se ishte bashkimi i disa deteve, por sot e dimë se kjo dukuri e çuditshme Kjo është për shkak të ndryshimit midis kripësisë dhe dendësisë së ujit. Siç e dimë, sa më shumë kripë të ketë uji, aq më i dendur është. Uji më i dendur ka tendencë të zbresë në thellësi ndërsa më i denduri ngrihet në sipërfaqe. Me këto karakteristika, brezat e ujit nuk mund të përzihen në mënyrë efikase dhe kjo kufi vizual mund të vlerësohet.

Klima e Gjirit të Alaskës

Meqenëse e vetmja veçori që ka Gjiri i Alaskës nuk është vetëm në bashkimin e ujërave, ne do të analizojmë klimën e tij. Të folurit e mendjes klimatike është një vend që është një gjenerator stuhie. Isshtë duke u studiuar meteorologjikisht në mënyrë të vazhdueshme pasi ka një sjellje kurioze. Ky fakt i shtohet faktit se ka sasi të mëdha dëbore dhe akulli mbi Alaskën jugore dhe rezulton në një nga përqendrimet më të larta në jug të Rrethit Arktik.

Studimet kanë treguar se shumica e stuhive që ndodhin në Gjirin e Alaskës migrojnë në brigjet e British Columbia, Washington dhe Oregon. Duke pasur parasysh karakteristikat e vendit, klimën e tij dhe faktin që është skena e fenomeneve të rralla siç janë bashkimi i ujërave oqeanike dhe akullnajore, Gjiri i Alaskës është bërë një nga vendet më interesante të këtij planeti. Pa dyshim, tërheq vëmendjen e të gjithë atyre që duan të shohin peisazhe unike.

Miti i deteve të Gjirit të Alaskës

gji i Alaskës

Me siguri ju keni prekur ndonjëherë imazhin tipik të dy deteve që përballen kur surfoni në internet. Këto dy bare janë përmendur gjithmonë si Paqësori i Veriut dhe Deti Bering. Këto dy masa uji me përmasa kolosale përpiqen të luftojnë kundër njëri-tjetrit pa u përzier në të vërtetë. Dallimi midis këtyre ujërave nuk është se ato vijnë nga dete të ndryshëm por nga vende të ndryshme. Karakteristikat e tyre nuk janë të njëjta dhe prandaj nuk mund të bashkohen.

Miti thotë se të qenit dy ujëra të deteve të ndryshëm shkaktojnë një fenomen vizual të pazakontë. Dhe është se ato janë ujë me një natyrë tjetër që përplasen pa u përzier në të vërtetë. Në këto pika bëhet fjalë për t'u përballur me njëri-tjetrin sikur të ishin dy ujëra që kanë ngjyra të ndryshme. Duke marrë parasysh që kjo mund të ndodhë në një mënyrë reale, ne do të analizojmë origjinën e saj. Eddies janë eddy të gjeneruara nga rrymat dhe konvekcioni oqeanik. Mund të thuhet se ato janë motorë natyrorë që janë përgjegjës për shpërndarjen e ujërave dhe sedimenteve. Këto Eddies prodhojnë zona më të pasura me lëndë ushqyese nga dalje të ndryshme natyrore të lëndëve ushqyese nga zonat më të thella në ato më të cekëta.

Ata zakonisht kanë diametër qindra kilometra dhe janë të dukshëm nga satelitët. Ekziston një vorbull në brigjet e Gjirit të Alaskës që mbart me vete sasi të mëdha të sedimenteve akullnajore që lahen nga lumenj të tillë si Bakri. Ky lum mbart një sasi të madhe balte që ndryshon ngjyrën e ujërave dhe i bën ata me baltë. Eddies janë elemente që përcaktojnë dinamikën e lëngjeve të caktuara siç është uji.

Arsyeja që ujërat nuk bashkohen nuk është sepse vijnë nga oqeane ose dete të ndryshëm, por sepse ato kanë dendësi të ndryshme. Dallimi në dendësi është për shkak të temperaturës ose kripësisë. Në këtë formë vaji, dy ujëra mund të sillen sikur të ishin dy lëngje të ndryshme. Me kalimin e kohës, ujërat përfundojnë në homogjenizim dhe përfundon duke u përzier natyrshëm. Sidoqoftë, ndërsa këto fenomene gjenerohen, ekziston një pengesë natyrore midis dy ujërave të ndryshëm, por quhet termoklinë në rast të temperaturave të ndryshme dhe haloklinë në rast kripësie të ndryshme, siç është rasti në Gjirin e Alaskës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Gjirit të Alaskës dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.