Geosmin

bakteret e tokës të lagura

Natyra na ofron disa gjëra të pabesueshme dhe të këndshme si aroma e shiut. Me siguri është një erë që ju sjell nostalgji dhe ndjenjën e kalimit të kohës dhe është për pëlqimin tuaj. Pas një kohe të gjatë thatësire, kur bien pikat e para të shiut, ju mund të perceptoni një erë disi të ëmbël që dërgon të gjithë atmosferën dhe na paralajmëron se sezoni i shiut po afron. Sidoqoftë, popullata e përgjithshme nuk e di se çfarë mekanizmi bën që ajri të marrë këtë aromë. Shpjegimi për këtë është në një përbërje të quajtur gjeosmin i cili është përgjegjës për këtë erë të njohur me emrin e petricor.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth geosmin, karakteristikat e tij dhe pse gjeneron erën e shiut.

Cfare eshte

gjeosmin

Kur flasim për petricor, ne i referohemi erës karakteristike që shiu buron kur bie, veçanërisht pas një kohe të gjatë thatësire. Kjo aromë që deh tërë atmosferën është për shkak të një përbërjeje të quajtur geosmin. Geosmin është përbërja e ngarkuar me sekretimin e miliona baktereve kur bie shi në tokë.

Përgjegjësi kryesor për gjenerimin e geosminës janë bakteret Streptomyces coelicolor. Njihet gjithashtu me emrin e baktereve të Albertit. Së bashku me cianobakteret e tjera dhe disa kërpudha që jetojnë në tokë janë ato që aktivizohen kur shiu lag lag tokën. Geosmin nuk është i pranishëm vetëm në grimcat që notojnë në ajër pas mbërritjes së shiut. Alsoshtë gjithashtu substanca që jep erën karakteristike të panxharit. Ne e dimë që panxhari ka një erë tokësore që bie në sy menjëherë sa hapet.

Një tjetër nga vendet ku gjejmë geosmin është në aromën e disa verërave.

Shpërndarja dhe veprimi i geosmin

përbërja geosmin

Ne do të shohim se cilët janë mekanizmat kryesorë të veprimit që ka geosmin dhe si e shpërndajnë ajrin. Për herë të parë shkencëtarët janë përqendruar në të qenit në gjendje të shpjegojnë mekanizmin me të cilin geosmin është në gjendje të shpërndahet përmes ajrit. Për ta shpjeguar këtë, një grup studiuesish kanë përdorur kamera me shpejtësi të lartë dhe bojë fluoreshente. Ata e kanë përdorur këtë për të qenë në gjendje të filmojnë në detaje se çfarë ndodh kur pikat e ujit ndikojnë në një tokë që është plot me baktere të përmendura më sipër.

Pas bërjes së regjistrimeve u zbulua se, kur ra pika e ujit, kap flluska të vogla ajri dhe e copëton atë në tokë. Sapo pika e ujit të stabilizohet, flluskat e ujit ngrihen në sipërfaqe dhe shpërthejnë, duke projektuar avionë të vegjël që lëshojnë grimcat e ujit në ajër. Mund të thuhet se ndodh njësoj si kur çlirohet gaz nga një pije e gazuar si shampanja ose birra. Këto flluska udhëtojnë lart nëpër bagazh për të shpërthyer në ajër kur ajo arrin në sipërfaqe.

Sapo të shpërthejë, çlirohen një sasi e vogël e aerosoleve nga toka, të cilat janë përgjegjëse për shpërndarjen e aromës së petricorit. Secila prej grimcave është përgjegjëse për transportimin e mijëra baktereve që janë të afta të mbijetojnë deri në një orë në ajër. Kështu, petricor zakonisht nuk zgjat shumë më shumë se këtë herë. Këto baktere janë përgjegjëse për erën e tokës së freskët që vërejmë kur bie shi.

Përdorimet e baktereve gjeosminike

Ka disa studime që lidhin këto baktere me përdorime dhe shërbime të tjera që mund të jepen. Si gjeosmina, ashtu edhe bakteret që sekretohen gjatë rënies së shiut, janë të padëmshme për njerëzit. Përveç kësaj, dihet se ato përdoren për të marrë një listë të gjatë të barnave midis të cilave janë agjentë antibakterialë si p.sh. tetraciklina, eritromicina, rifampina ose kanamicina dhe substancat antifungale si nystatina.

Një përdorim tjetër i studimit të gjeosminës arrihet pas njohjes së bazave molekulare dhe biosintezës së gjeosminës. Duke ditur se si funksionon kjo përbërje, ata që e duan verën e mirë mund të përfitojnë dhe veçanërisht njerëzit që kanë një më të ndjeshëm për të dhënë. Prania e geosmin mund të jetë një makth i vërtetë për prodhuesit e verës, sepse prania e këtyre aromave mund të prishë karakteristikat e produktit. Falë njohurive të biosintezës së këtij përbërësi, mund të jepen disa këshilla se si të zvogëlohet ose eliminohet prania e tij në disa verëra në mënyrë që të përmirësohet cilësia e tyre.

Edhe pse mund të mos duket se kishte lidhje qiellza e prodhuesve të verës me etjen e deveve janë plotësisht të lidhura. Rëndësia e kësaj lënde në një nivel biologjik është e përfshirë në mbijetesën e deveve në shkretëtira. Geshtë gjeosmin, molekula që ishte sinjali për devetë se uji është afër. Dhe është se disa deve të shkretëtirës Gobi janë të afta të gjejnë ujë më shumë se 80 kilometra larg. Fakti që devetë mund të gjejnë ujë nga shumë larg është diçka që shkencëtarët e kanë shpjeguar për shumë vite.

Me zbulimin e gjeosminës dhe karakteristikave të tij, mund të jetë një mekanizëm që kafshët të shpërndajnë sporet e këtyre mikroorganizmave në mënyrë që të dinë se ku ka ujë.

Duket se në shkretëtirë, Streptomyces çliron gjeosminën në terren të lagësht, i cili mund të merret nga receptorët e nuhatjes në deve. Mendohet se aroma e geosminës mund të jetë një mekanizëm për kafshët për të shpërndarë sporet e këtyre mikroorganizmave. Kështu, kur devetë pinë ujë, ata i përhapin sporet kudo që të shkojnë, duke ndihmuar përhapjen e tyre. Por kjo përbërje në dukje e parëndësishme, geosmin, mund të jetë çështje e jetës dhe vdekjes për devetë. Nëse mutacioni gjenetik do të ndodhte në natyrë do të ishte e tmerrshme për këto kafshë. Përveç kësaj, jo vetëm që devetë tërhiqen nga aroma e geosminës, por disa krimba dhe insekte janë gjithashtu të afta të synojnë rrjedhjet e këtyre baktereve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për gjeosminën dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.