Me secilën shkallë të ngrohjes, pothuajse 4 milion kilometra katrorë të përhershëm të ngrirë humbin

Permafrost

Kjo është deklaruar nga një ekip ndërkombëtar i përbërë nga gjashtë studiues nga Norvegjia, Mbretëria e Bashkuar dhe Suedia, të cilët kanë botuar një studim në revistën shkencore 'Nature Climate Change'. Për të na dhënë një ide për sasinë e ngrirjes së përhershme që do të humbasë me secilën shkallë të ngrohjes, duhet të dimë është një zonë më e madhe se India.

Permafrost, ajo shtresë toke që mbetet e ngrirë për të paktën dy vjet, e cila mbulon gati 15 milion kilometra katrorë të sipërfaqes së planetit, po dobësohet si pasojë e ngrohjes globale.

Sasi të mëdha karboni ruhen në acar, i cili është një problem serioz sot. Ndërsa planeti ngroh, kjo fletë akulli shkrihet, duke bërë që lënda organike që është bllokuar në të të fillojë të tretet. Duke bërë kështu, gazrat serë si dioksidi i karbonit dhe metani lirohen, dy nga gazrat kryesorë që shkaktojnë rritjen e temperaturave.

Për të arritur në atë përfundim, Studiuesit shqyrtuan se si kjo shtresë akulli ndryshon në të gjithë peizazhin dhe lidhjen e saj me temperaturën. Ata më pas hetuan se çfarë mund të ndodhte nëse temperaturat rriteshin dhe, duke përdorur këto të dhëna, krijuan një hartë të shpërndarjes së ngrirjes. Kështu ata ishin në gjendje të llogaritnin sasinë e ngrirjes së përhershme që do të humbte nëse temperatura globale mund të parandalohej nga ngritja e më shumë se 2 gradë.

Shkrij

Falë kësaj studim Shkencëtarët ishin në gjendje të zbulonin se ngrica e përhershme është më e ndjeshme ndaj ngrohjes globale sesa mendohej më parë: stabilizimi i klimës në 2ºC mbi nivelet para-industriale do të nënkuptojë shkrirjen e më shumë se 40% të zonave aktuale që mbulon. Nëse kjo do të ndodhte, rreth 35 milion njerëz që jetojnë në këto rajone do të duhet të marrin masa të mëtejshme përshtatjeje, pasi rrugët dhe ndërtesat mund të shemben.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.