Galaktika Andromeda

grumbullimi i yjeve

Andromeda është një galaktikë e përbërë nga sisteme yjesh, pluhur dhe gaz, të cilat të gjitha ndikohen nga graviteti. Ndodhet 2,5 milion vjet dritë nga Toka dhe është trupi i vetëm qiellor i dukshëm me sy të lirë që nuk i përket Rrugës së Qumështit. Regjistrimi i parë i galaktikës daton në vitin 961, kur astronomi pers Al-Sufi e përshkroi atë si një grumbull të vogël reve në yjësinë Andromeda. Me shumë mundësi, popujt e tjerë të lashtë gjithashtu arritën ta njohin atë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini Galaktika Andromeda, karakteristikat dhe rëndësia e tij.

tipare kryesore

grumbull yjesh

Andromeda është një galaktikë spirale, forma e së cilës është e ngjashme me Rrugën tonë të Qumështit. Ajo ka formën e një disku të sheshtë me një zgjatje dhe disa krahë spirale në qendër. Jo të gjitha galaktikat kanë këtë dizajn. Hubble vëzhgoi qindra prej tyre. Në diagramin e tyre të famshëm të pirunit të akordimit ose sekuencën Hubble që përdoret edhe sot, ato ndahen në eliptike (E), thjerrëza (L) dhe spirale (S).

Nga ana tjetër, galaktikat spirale ndahen në dy grupe, ato me shirita qendrorë dhe ato pa shirita qendrorë. Konsensusi aktual është ai ynë Rruga e Qumështit është një galaktikë spirale me shirita Sb. Edhe pse ne nuk mund ta shohim atë nga jashtë, Andromeda është një galaktikë spirale e thjeshtë ose e pakufizuar Sb, dhe ne pothuajse mund ta shohim nga këtu.

Le të shohim karakteristikat më domethënëse të Andromeda:

 • Ka dy bërthama
 • Madhësia e tij është e krahasueshme me atë të Rrugës së Qumështit. Madhësia e Andromedës është vetëm pak më e madhe, por Rruga e Qumështit ka një masë më të madhe dhe një çështje më të errët.
 • Ka disa galaktika satelitore në Andromeda që ndërveprojnë në mënyrë gravitacionale: galaktika xhuxh eliptike: M32 dhe M110 dhe galaktikë të vogël spirale M33.
 • Diametri i tij është 220.000 vjet dritë.
 • Aboutshtë rreth dy herë më e ndritshme se Rruga e Qumështit dhe ka një miliard yje.
 • Pothuajse 3% e energjisë së emetuar nga Andromeda është në rajonin infra të kuqe, ndërsa për Rrugën e Qumështit kjo përqindje është 50%. Zakonisht kjo vlerë lidhet me shkallën e formimit të yjeve, kështu që është e lartë në Rrugën e Qumështit dhe e ulët në Andromeda.

Si të vizualizoni galaktikën Andromeda

yjet e galaktikës andromeda

Katalogu Messier është një listë e 110 trupave qiellorë që datojnë në 1774, e cila emërton galaktikën e dukshme Andromeda në plejadën me të njëjtin emër si M31. Mbani mend këta emra kur kërkoni galaktika në hartën e qiellit, pasi ato përdoren në shumë aplikime astronomie në kompjuterë dhe celularë.

Për të vizualizuar Andromedën, është i përshtatshëm për të gjetur së pari konstelacionin Cassiopeia, e cila ka një formë shumë të veçantë të shkronjës W ose M, në varësi të asaj se si e shikoni atë. Cassiopeia është e lehtë të vizualizohet në qiell, dhe Galaktika Andromeda shtrihet midis saj dhe plejadës Andromeda. Mos harroni se për të parë Rrugën e Qumështit me sy të lirë, qielli duhet të jetë shumë i errët dhe nuk ka drita artificiale aty pranë. Sidoqoftë, edhe në një natë të qartë, Rruga e Qumështit mund të shihet nga qytetet e dendura të populluara, por të paktën ndihma e dylbive është e nevojshme. Në këto raste, një ovale e vogël e bardhë do të shfaqet në zonën e treguar.

Duke përdorur një teleskop ju mund të dalloni më shumë detaje të galaktikës dhe gjithashtu mund të gjeni dy galaktikat e vogla shoqëruese të saj.

Koha më e mirë e vitit për ta parë është:

 • Hemisfera Veriore: Edhe pse dukshmëria është e ulët gjatë gjithë vitit, muajt më të mirë janë gushti dhe shtatori.
 • Hemisfera jugore: midis tetorit dhe dhjetorit.
 • Së fundi, rekomandohet të vëzhgoni gjatë hëna e re, mbajeni qiellin shumë të errët dhe vishni veshje të përshtatshme për sezonin.

Struktura dhe origjina e galaktikës Andromeda

galaktika andromeda

Struktura e Andromedës është në thelb e njëjtë me të gjitha galaktikat spirale:

 • Një bërthamë atomike me një vrimë të zezë supermasive brenda.
 • Llamba që rrethon bërthamën dhe është e mbushur me yje po përparon në evolucion.
 • Disku i materies ndëryjore.
 • Halo, një sferë e madhe e përhapur që rrethon strukturën e emëruar tashmë, përzihet me aureolën e Rrugës së Qumështit fqinje.

Galaktikat kanë origjinën në protogalaksitë primitive ose retë e gazit dhe janë organizuar në një periudhë relativisht të shkurtër kohe pas Big Bengut, dhe Big Bang krijoi universin. Gjatë Big Bang, u formuan elementët më të lehtë hidrogjen dhe helium. Në këtë mënyrë, proto-galaktika e parë duhet të përbëhet nga këto elemente.

Në fillim, çështja shpërndahet në mënyrë të barabartë, por në disa pika ajo grumbullohet pak më shumë se në të tjerat. Ku dendësia është më e madhe, graviteti fillon të veprojë dhe shkakton akumulimin e më shumë materialit. Me kalimin e kohës, tkurrja gravitacionale krijoi protogalaksi. Andromeda mund të jetë rezultat i bashkimit të disa protogalaksive që ndodhën rreth 10 miliardë vjet më parë.

Duke marrë parasysh që mosha e vlerësuar e universit është 13.700 miliardë vjet, Andromeda u formua menjëherë pas Big Bengut, ashtu si Rruga e Qumështit. Gjatë ekzistencës së saj, Andromeda thithi protogalaksi dhe galaktika të tjera, duke e ndihmuar atë të formojë formën e saj aktuale. Për më tepër, shkalla e tyre e formimit të yjeve ka ndryshuar gjithashtu me kalimin e kohës, sepse shkalla e formimit të yjeve rritet gjatë këtyre qasjeve.

Kefeidët

Variablat cefenë ata janë yje jashtëzakonisht të ndritshëm, shumë më të ndritshëm se dielli, kështu që ato mund të shihen edhe nga shumë larg. Polaris ose Pole Star është një shembull i yjeve të ndryshueshëm të Cepheid. Karakteristika e tyre është se ata do t'i nënshtrohen zgjerimit dhe tkurrjes periodike, gjatë së cilës shkëlqimi i tyre periodikisht do të rritet dhe zvogëlohet. Kjo është arsyeja pse ata quhen yje pulsues.

Kur dy drita njësoj të ndritshme shihen në distancë gjatë natës, ato mund të kenë të njëjtën shkëlqim të natyrshëm, por një nga burimet e dritës mund të jetë gjithashtu më pak i ndritshëm dhe më afër, kështu që ato duken njësoj.

Madhësia e qenësishme e një ylli lidhet me shkëlqimin e tij: është e qartë se sa më e madhe të jetë madhësia, aq më e madhe është shkëlqimi. Përkundrazi, ndryshimi midis madhësisë së dukshme dhe madhësisë së brendshme lidhet me distancën në burim.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për galaktikën Andromeda dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.