10 vjet pas aksidentit në Fukushima

10 vjet fukushima

11 Marsi i kaluar 2011 do të mbahet mend gjithmonë nga të gjithë, veçanërisht nga Japonezët. Shtë dita e tërmetit më intensiv në të gjithë historinë e vendit. Ishte 9.1 në shkallën Rihter dhe krijoi një tsunami 15 metra që goditi të gjithë bregdetin veriperëndimor të Japonisë. Meqenëse tërmeti ishte shkatërrues, Centrali bërthamor Fukushima Daiichi mbaroi energjia elektrike dhe shkaktoi shkrirjen thelbësore të 3 prej 6 reaktorëve të saj.

Në këtë artikull ne do të shqyrtojmë dhjetë vitet që nga aksidenti në Fukushima

Lëndim i rëndë

viktimat e aksidentit bërthamor

Megjithëse kemi mësuar nga dështimet gjatë gjithë historisë, ka ende shumë plagë serioze për t'u mbyllur. Fukushima shënohet nga pjesa tjetër e historisë së energjisë bërthamore që ishte një katastrofë e shkaktuar nga njeriu. Ka ende një zonë të ndotur që do të duhen dekada për t'u pastruar, një fabrikë çmontimi i së cilës ngre pyetje në lidhje me problemet e mundshme dhe mijëra metra kub të mbetjeve toksike që janë grumbulluar pa një zgjidhje. Ekzistojnë gjithashtu probleme ligjore dhe një mosbesim i thellë dhe i mosbesimit i popullsisë në lidhje me energjinë bërthamore.

Pothuajse 2.500 njerëz ende janë zyrtarisht të zhdukur. Viktimave u shtohen 6.000 persona me dëmtime serioze dhe dëmtime me vlerë rreth 235.000 miliardë euro duke mos përfshirë të gjithë pastrimin e Fukushima Daiichi dhe rrethinat e saj. Në atë kohë, gjysmë milioni banorë u evakuuan nga përfshirë në zonën e zbrazjes së detyruar 20 kilometra përreth centralit bërthamor. Tani ka 36.000 njerëz që nuk janë ende në gjendje të kthehen, edhe pse shumë mendojnë se shifra reale mund të jetë shumë më e lartë se shifra zyrtare.

Ndihma shtetërore për të gjithë njerëzit që duhej të largoheshin dhe bisedimet e operatorit të impiantit për të gjithë të shpërngulurit janë shteruar. Dëmi është ende mjaft serioz edhe një dekadë pas katastrofës. Një nga qyteti është se ai ishte plotësisht rrezja e evakuimit të detyrueshëm të është ai që pësoi më shumë. Vështirë se ka njerëz që kanë qenë në gjendje të rindërtojnë plotësisht jetën e tyre pas kësaj katastrofe.

Pasojat e aksidentit bërthamor në Fukushima

nivele të larta të racionit

Shtë e qartë se një katastrofë e tillë bërthamore gjeneron pasoja të bollshme psikologjike, ndërsa sëmundje të tjera fizike si hipertensioni ose diabeti janë bërë produkte shumë më të zakonshme të stresit. Në zonën e përjashtimit ekziston 2.4% që është ende një zonë me kthim të vështirë për shkak të ekzistencës së sasive të mëdha të mbetjeve radioaktive gjë që mund të çojë në vdekje. Ekzistojnë gjithashtu disa dyshime në lidhje me shëndetin e zonave që janë duke u hapur gjatë kësaj kohe.

Greenpeace ka denoncuar se 85% të të gjithë zonës së dekontaminimit për të cilën qeveria është përgjegjëse ai ende tregon nivele toksike të ceziumit që mund të jenë të rrezikshëm për njerëzit që jetojnë atje. Sidoqoftë, qeveria japoneze siguron që të gjitha rreziqet shëndetësore të kontrollohen dhe që zonat që po hapen të jenë plotësisht të sigurta. Ai përpiqet të sjellë një mesazh qetësie në lojërat Olimpike në mënyrë që të mund të bëhet vitrina perfekte për rimëkëmbjen e zonës. Pishtari olimpik do të fillojë më vonë këtë muaj në Fukushima. Udhëtimi për në Tokio, Fukushima pret disa nga garat. Ekspertët zbulojnë se nuk janë gjetur efekte të dëmshme në shëndetin e banorëve që mund t'i atribuohen ekspozimit ndaj rrezatimit.

Solidariteti shoqëror

uji i ndotur në fukushima

Këtu hyn solidariteti shoqëror. Shtë e rëndësishme që të ketë solidaritet nga ana e njerëzve që nuk e kanë pësuar këtë katastrofë. Të dëbuarit duhet të inkurajohen të kthehen si Tokio Ajo ka investuar gati 27.000 miliardë dollarë në dekontaminimin e ndërtesave, rrugëve dhe sipërfaqeve të tjera. Ai gjithashtu ka përfshirë heqjen e miliona metra katrorë të tokës së sipërme dhe bimësisë që janë grumbulluar në malet e qeseve të zeza plastike që janë akoma në pritje të dinë se si t'i ruajnë ato në planin afatgjatë.

Të gjithë autoritetet përpiqen të tërheqin ndërmarrje si në sektorin teknologjik ashtu edhe në atë të peshkimit. Rindërtimi i Tohoku është kritik në mënyrë që e gjithë Japonia të rigjallërohet. Ne duhet të promovojmë rimëkëmbjen e të gjithë ekonomisë dhe popullsisë. Padyshim që problemi më serioz deri më tani është çmontimi i Fukushimës. Dhe a është kjo gjëja më e diskutueshme është procesi i heqjes së karburantit të shkrirë nga reaktorët. Mund të kushtojë afër 750.000 miliardë dollarë dhe nuk do të përfundojë ndoshta deri në vitin 2050.

Disa studime dhe rishikime kanë gjetur nivele rrezatimi më të larta se sa pritej në mbulesat provizore të dy prej reaktorëve. Ende nuk ka një vlerësim real të gjendjes së karburantit të shkrirë të rrënojave, por të gjitha planet që mund të bëhen janë mjaft të rrezikshme. Shumë njerëz mendojnë se lajmet po bëjnë makiazh për ta bërë popullsinë shumë më të qetë.

Sot problemi më i menjëhershëm është ai nuk dihet se çfarë të bëhet me ujin e ndotur. Uji i ndotur u përdor për të ftohur reaktorët dhe atë që ka dalë nën tokë pavarësisht instalimit të një pengese akulli. Impianti bërthamor ka një sistem përpunimi që ndihmon në eleminimin e shumicës së elementeve radioaktive që janë të rrezikshëm. Sidoqoftë, nuk mund të largojë tritiumin, i cili është një izotop i hidrogjenit që ndodh natyrshëm në mjedis.

Qeveria mbron derdhjen e ujërave të ndotura në Paqësor gradualisht gjatë dekadave të ardhshme, megjithëse propozimi është kundërshtuar plotësisht sepse sektori i peshkimit fillon të ngrejë kokën në këtë zonë. Nëse ujërat e ndotur hidhen mund të ketë një katastrofë tjetër më të keqe.

Me gjithë këtë ne bëjmë një përmbledhje të shkurtër të lajmeve pas 10 viteve të aksidentit në Fukushima.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.