Si formohen dritat veriore?

Dritat e Veriut

Pothuajse të gjithë kanë dëgjuar ose parë një aurora borealis në foto. Disa të tjerë kanë pasur fatin t’i shohin ata personalisht. Por shumë nuk e dinë se si formohen dhe pse.

Fillon një aurora borealis me një shkëlqim fluoreshent në horizont. Pastaj zvogëlohet dhe lind një hark i ndriçuar që nganjëherë mbyllet në formën e një rrethi shumë të ndritshëm. Por si formohet dhe me çfarë lidhet veprimtaria e tij?

Formimi i dritave veriore

dritat veriore formohen në pole

Formimi i dritave veriore lidhet me aktivitetin e diellit, përbërjen dhe karakteristikat e atmosferës së tokës.

Dritat veriore mund të vërehen në një zonë rrethore mbi polet e Tokës. Por nga vijnë ato? Ata vijnë nga Dielli. Ekziston një bombardim i grimcave nënatomike nga Dielli i formuar në stuhitë diellore. Këto grimca variojnë nga vjollca në të kuqe. Era diellore ndryshon grimcat dhe kur ato takojnë fushën magnetike të Tokës ato devijojnë dhe vetëm një pjesë e saj shihet në pole.

Elektronet që përbëjnë rrezatimin diellor prodhojnë një emision spektral kur arrijnë në molekulat e gazit që gjenden në magnetosferë, pjesë e atmosferës së Tokës që mbron Tokën nga era diellore, dhe të shkaktojë një ngacmim në nivelin atomik që rezulton në lumineshencë. Ajo lumineshencë përhapet në të gjithë qiellin, duke i dhënë shkas një spektakli të natyrës.

Studime mbi dritat veriore

Ka studime që hetojnë dritat veriore kur ndodh era diellore. Kjo ndodh sepse, megjithëse dihet se kanë stuhi diellore një periudhë e përafërt prej 11 vjetësh, nuk është e mundur të parashikohet se kur do të ndodhë një aurora borealis. Për të gjithë njerëzit që duan të shohin Dritat e Veriut, kjo është një gabim. Të udhëtosh për në pole nuk është e lirë dhe të mos jesh në gjendje të shohësh aurorën është shumë dëshpëruese.

Dhe ju, a keni parë apo dëshiruar të shihni një aurora borealis?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.