Fazat e hënës

Fazat e hënës

Me siguri që të gjithë e dimë të ndryshme fazat e hënës përmes të cilit kalon gjatë gjithë muajit (cikli 28-ditor). Dhe është që në varësi të ditës së muajit në të cilin ndodhemi ne mund të vizualizojmë satelitin tonë në një mënyrë tjetër. Jo vetëm në të njëjtin vendndodhje gjatë gjithë ditëve, por edhe në varësi të hemisferës ku jemi. Fazat e hënës nuk janë asgjë më shumë sesa ndryshime në mënyrën se si ajo ndriçohet kur shihet nga Toka. Ndryshimet janë ciklike dhe varen nga pozicioni i të njëjtave në lidhje me Tokën dhe Diellin.

A doni të dini në detaje cilat janë fazat e hënës dhe pse ndodhin ato? Në këtë postim do të gjeni të gjitha informacionet e nevojshme

Lëvizja e hënës

dy fytyra të hënës

Sateliti ynë natyror rrotullohet në vetvete, por gjithashtu rrotullohet vazhdimisht rreth planetit. Pak a shume Duhen rreth 27,3 ditë për të shkuar rreth Tokës. Prandaj, në varësi të pozicionit në të cilin e gjejmë në lidhje me planetin tonë dhe incidencës së orientimit të tij në lidhje me Diellin, ka ndryshime ciklike në mënyrën se si e shohim atë. Megjithëse hëna mendohej të kishte dritën e vet, meqenëse mund të vërehet si një nga objektet më të ndritshme në qiellin e natës, kjo dritë nuk është asgjë tjetër veçse një reflektim i dritës së diellit.

Ndërsa orbita e hënës përparon, forma e saj ndryshon nga vëzhguesi i Tokës. Ndonjëherë mund të shihni vetëm një pjesë të vogël të saj, herë të tjera mund të shihet në tërësinë e saj, dhe nganjëherë thjesht nuk është atje. Për ta bërë të qartë, hëna nuk e ndryshon formën, por ato janë vetëm efekte vizuale që rezultojnë nga lëvizja e së njëjtës dhe rrezet e diellit që reflektohet në sipërfaqen e saj. Këto janë kënde nga të cilat vëzhguesit në Tokë vëzhgojnë pjesën e ndriçuar të zonës tuaj.

Mund të ndodhë që në Spanjë të kemi një hënë të plotë, ndërsa për Shtetet e Bashkuara po depilohet ose zbehet. E gjitha varet nga nga në Tokë shikojmë hënën.

Cikli hënor

cikli hënor

Sateliti ka një lidhje baticë me planetin tonë. Kjo do të thotë që shpejtësia e rrotullimit të saj është e koordinuar me periudhën orbitale. Për shkak të kësaj, edhe pse hëna po rrotullohet vazhdimisht në boshtin e saj ndërsa rrethon Tokën, ne gjithmonë shohim të njëjtën fytyrë të hënës. Ky proces njihet si rotacion i sinkronizuar. Dhe është se, pavarësisht se ku e shikojmë hënën, ne gjithmonë do të shohim të njëjtën fytyrë.

Cikli hënor zgjat rreth 29,5 ditë ndër të cilat mund të vërehen të gjitha fazat. Në fund të fazës së fundit, cikli riniset. Kjo gjithmonë ndodh dhe nuk ndalet kurrë. Fazat më të njohura të hënës janë 4: hëna e plotë, hëna e re, tremujori i fundit dhe tremujori i parë. Megjithëse janë më të njohurit, ka ndërmjetës të tjerë që janë gjithashtu të rëndësishëm dhe interesantë për t'u njohur.

Përqindja e ndriçimit të hënës në qiell ndryshon ndërsa format ndjekin njëra-tjetrën. Fillon me ndriçim 0% kur hëna është e re. Kjo është, ne nuk mund të vëzhgojmë asgjë në qiell. Shtë sikur hëna është zhdukur nga qielli ynë. Ndërsa ndodhin faza të ndryshme, përqindja e ndriçimit rritet derisa të arrijë 100% në hënën e plotë.

Çdo fazë e hënës zgjat afërsisht 7,4 ditë. Kjo do të thotë që çdo javë të muajit do të kemi hënën në afërsisht një formë. Meqenëse orbita e hënës është eliptike, kësaj here dhe format ndryshojnë. Në përgjithësi, të gjitha fazat e hënës që kanë më shumë dritë zgjasin 14,77 ditë dhe e njëjta gjë për ato faza të errëta.

Faza të ndryshme të hënës

faza të ndryshme të hënës

Para se të fillojmë të përshkruajmë fazat e hënës, është e rëndësishme të theksojmë se fazat që do të emërtojmë janë vetëm një mënyrë e perceptimit të hënës nga pozicioni në të cilin jemi në Tokë. Në të njëjtën kohë, dy vëzhgues në pozicione të ndryshme në Tokë mund ta shohin hënën ndryshe. Asgjë nuk është më larg nga realiteti, një vëzhgues në hemisferën veriore mund ta shohë hënën me një lëvizje nga e djathta në të majtë dhe në hemisferën jugore është nga e majta në të djathtë.

Pasi ta kemi sqaruar këtë, ne fillojmë të përshkruajmë fazat e ndryshme të hënës.

Hënë e re

Hënë e re

Isshtë e njohur edhe si hëna e re. Në këtë fazë, qielli i natës është shumë i errët dhe është mjaft e vështirë për të gjetur hënën në errësirë. Në këtë kohë, ana e largët e hënës që nuk mund ta shohim ndriçohet nga dielli. Sidoqoftë, kjo fytyrë nuk është e dukshme nga Toka për shkak të rrotullimit të sinkronizuar të përmendur më lart.

Përgjatë fazave nëpër të cilat kalon Hëna, nga e reja në të plotë, sateliti udhëton 180 gradë të orbitës së tij. Gjatë kësaj faze ajo shkon ndërmjet 0 dhe 45 gradë. Ne vetëm mundemi shikoni midis 0 dhe 2% të hënës kur është e re.

Hënë gjysmëhënës

Hëna e gjysmëhënës

Shtë faza në të cilën mund të gjejmë hënën që afron pas 3 ose 4 ditësh pas hënës së re. Në varësi të vendit ku jemi në Tokë do ta shohim atë nga njëra anë e qiellit ose nga tjetra. Nëse jemi në hemisferën veriore, do ta shohim nga ana e djathtë dhe nëse jemi në hemisferën jugore do ta gjejmë në anën e majtë.

Në këtë fazë të hënës mund të vërehet pas perëndimit të diellit, dhe kështu udhëton ndërmjet 45 dhe 90 gradë të orbitës së saj gjatë kësaj faze. Përqindja e dukshme e hënës në këtë turne është 3 deri në 34%.

Tremujori i gjysmëhënës

tremujori i gjysmëhënës

Whenshtë kur gjysma e diskut hënor ndriçohet. Mund të vërehet nga mesdita deri në mesnatë. Në këtë fazë ajo udhëton midis 90 dhe 135 gradë të orbitës së saj dhe mund ta shohim të ndriçuar ndërmjet 35 dhe 65%.

Hënë me dhëmbë depilues

Gibbet në rritje

Zona e ndriçuar është më shumë se gjysma. Ajo vendoset para lindjes së diellit dhe arrin kulmin më të lartë në qiell në muzg. Pjesa e hënës së dukshme është midis 66 dhe 96%.

Hënë e plotë

Hena e plote

Njihet gjithashtu si hëna e plotë. Ne jemi në fazën në të cilën hëna është plotësisht e dukshme. Kjo ndodh sepse Dielli dhe Hëna janë drejtuar pothuajse drejt me Tokën në qendër të saj.

Në këtë fazë është në një pozicion krejtësisht të kundërt me atë të hënës së re në 180 gradë. Mund të shihet midis 97 dhe 100% të hënës.

Pas hënës së plotë, fazat e mëposhtme përkatëse janë:

  • Hëna gibboze
  • Tremujori i fundit
  • hëna që po zbehet

Të gjitha këto faza kanë të njëjtat karakteristika si gjysmëhënat, por kurba vërehet në anën e kundërt (në varësi të hemisferës ku jemi). Përparimi i hënës është në rënie derisa të arrijë përsëri në hënën e re dhe cikli të rifillojë.

Shpresoj që me këtë informacion fazat e hënës të jenë bërë të qarta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.