Fauna e Amazonës

Kafshët e Amazonës

Një nga zonat më të gjelbërta në të gjithë planetin e konsideruar si "mushkëria" e Tokës është Amazon. Isshtë një hapësirë ​​natyrore e përbërë nga xhungël dhe pyje shumë të dendura ku jetojnë miliona specie, shumë prej tyre ende të panjohura sot. Biodiversiteti është një tregues i cilësisë së ekosistemit dhe aftësisë për të mbështetur jetën. Prandaj, fauna e amazonit Hasshtë bërë objekt studimi i hetimeve të shumta në të gjithë botën.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me faunën e Amazonës.

Fauna e Amazonës

zjarret në amazon

Ka shumë specie që janë ende të panjohura pasi që ato janë ekosisteme shumë të dendura dhe plot jetë. Ka specie të mëdha bimësh duke pasur parasysh kushtet ekzistuese të temperaturës dhe lagështisë. Klima mbizotëruese tropikale karakterizohet nga reshje të mëdha shiu gjatë gjithë vitit dhe një shkallë të lartë lagështie. Këto variabla atmosferikë ofrojnë kushtet e nevojshme mjedisore për të nxitur zhvillimin e jetës.

Ne shohim se si flora dhe fauna e Amazonës është një nga burimet më të mëdha të jetës në të gjithë planetin. Dhe pylli i Amazonës është shtëpia e rreth 2.5 milion specieve të insekteve, dhjetëra mijëra specieve të bimëve dhe rreth 2.000 zogj dhe gjitarë. Deri më sot ato janë zbuluar të paktën 2.200 specie peshqish, 1.300 zogj, 427 gjitarë, 428 amfibë dhe 378 zvarranikë. Shkencëtarët janë ata që zbulojnë dhe klasifikojnë këto specie kafshësh në varësi të karakteristikave dhe habitatit të tyre.

Një në pesë specie peshqish dihet se jeton në lumenjtë dhe lumenjtë Amazonian. Dihet gjithashtu që në të njëjtën përpjesëtim ka specie zogjsh nga e gjithë bota që jetojnë në pyjet tropikale të Amazonës. Pothuajse në të gjithë planetin mund të gjejmë kafshë që jetojnë në këto vende. I tillë është probabiliteti që një në dhjetë specie kafshësh të njohura kudo në botë të jetojë në pyjet e Amazonës. Këto të dhëna bëjnë që Amazon të ketë koleksionin më të madh të specieve shtazore dhe bimore në botë.

Ndikimet në florën dhe faunën e Amazonës

fauna e amazonit

Qenia njerëzore shkakton ndikime të shumta në ekosistemin natyror pasi ai ka nevojë për të nxjerrë burimet e tij. Problemi qëndron kur nxjerrja e burimeve tejkalon shpejtësinë e rigjenerimit të tyre. Me fjalë të tjera, ekziston një mbishfrytëzim i burimeve natyrore. Fauna e Amazonës po shihet prekur rëndë për dekada nga veprimi njerëzor. Dhe është se për nxjerrjen e burimeve natyrore ekosistemi ndryshohet deri në degradim. Një ekosistem i degraduar përfundon duke copëtuar dhe zvogëluar cilësinë e mjedisit, në mënyrë që organizmat të mos kenë një habitat në të cilin të zhvillohen.

Një nga ndikimet kryesore mjedisore në këtë zonë është shpyllëzimi. Zjarret e fundit në pyje gjithashtu kanë pasur një efekt të madh në faunën e Amazonës deri në zvogëlimin e shumë specieve. Fauna e kësaj zone është në rrezik serioz dhe shumë nga kafshët rrezikojnë të zhduken. Këto pyje dhe xhungla tropikale kanë qenë të vështira për t'u eksploruar duke pasur parasysh dendësinë e tyre gjatë gjithë historisë. Sidoqoftë, me përdorimin e teknologjisë është shumë më e lehtë të depërtosh në xhungël.

Zogj dhe zvarranikë

kërcënuar fauna e amazonit

Ne do të rishikojmë të gjithë faunën vendase të Amazonës. Ne fillojmë me zogjtë. Veçanërisht banojnë papagaj, zogj kolumbianë, toukan, grabitqarë dhe harabela. Arritjet më të famshme të këtij ekosistemi janë macaws. Dihet që ata kanë krahë blu dhe një sqep të lakuar.

Toukanët janë zogj që banojnë në pyjet e shiut të Amazonës dhe është një nga speciet më të përhapura në këto vende. Specia më e bollshme e Toucan është ajo me pendë të zezë, fyt të bardhë dhe sqep të gjatë portokalli me një njollë të zezë në majë. Speciet e tjera të zogjve janë shqiponja harpie duke qenë grabitqari më i fuqishëm nga të gjithë. Midis zogjve të natës kemi bufin me sy që ka një trup të bardhë dhe një kokë të zezë të rrumbullakët.

Sa i përket zvarranikëve, ne gjejmë specie të shumta. Ndër më të njohurit janë boas, iguanas dhe breshka. Më e famshmja nga iguanat është iguana e gjelbër. Duke qenë i bollshëm, është i përhapur edhe në fushën e robërisë. Breshkat janë shumë të zakonshme dhe mund të përmendni breshka të tilla si ajo me këmbë të verdha dhe një madhësi të madhe.

Amfibët dhe gjitarët

Amfibët janë bërë të përhapur në faunën vendase të Amazonës. Shumë prej këtyre kafshëve janë helmuese, por lehtë njihen falë ngjyrës së tyre të ndritshme. Kjo ngjyrë paralajmëron grabitqarët për sasinë e helmit që mund të ketë preja. Një nga këta amfibë i njohur për helmin e tij është bretkosa e artë. Konsiderohet amfibia më helmuese në botë. Ekzistojnë lloje të tjerë të bretkosës së vogël që mund të matet deri në dy cm më së shumti.

Nga ana tjetër, gjitarët më të përhapur në pyjet e Amazonës janë majmunët dhe felinat. Specia më e famshme e majmunëve është majmuni ulëritës. Nga kjo specie ka shumë nënlloje. Karakteristika e tij kryesore është thirrja që i jep emrin e vet. Bishti i tij është prehensile dhe ka një vizion shumë të ngjashëm me atë të njeriut. Sa i përket felinave, ka shtatë lloje të ndryshme, secila me karakteristikat e veta të veçanta. Bie në sy puma, jaguar, ocelot, margay, colocolo, Ndër të tjera.

Disa nga speciet e gjitarëve me një dietë mishngrënëse të pranishme në faunën e Amazonës janë ariu me spektakël dhe tayra. Kjo kafshë është omnivore dhe ka një pamje të ngjashme me nuskë. Ekzistojnë edhe disa lloje të artiodaktileve, ku gjejmë dre, lopë, dele dhe derra.

Nëse shkojmë në zonën e ekosistemeve që i përkasin lumit, gjejmë shumë herë si delfinë me ujë të ëmbël, peshk disku, peshk tambaqui, etj. Më në fund, duke analizuar insektet dhe araknidat, gjejmë lloje të shumta të insekteve të tilla si tenja, bletët, grerëzat, brumbujt, mizat, milingonat dhe mushkonjat. Shumë prej mushkonjave transmetojnë sëmundje ekzotike si malarja.

Ky zog me këtë informacion mund të mësojë më shumë rreth faunës së Amazonës dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.