Faktorët e klimës

Klima e një rajoni është një grup i variablave meteorologjikë që veprojnë për të formuar një kusht specifik mjedisor. Ka shume faktorët e klimës që veprojnë në të njëjtën kohë për të qenë në gjendje t'i japin këto karakteristika një zone. Variablat që veprojnë jo vetëm që gjenden në nivelin e atmosferës por gjithashtu ndikojnë në të gjitha nivelet e lartësisë nga sipërfaqja e tokës. Duhet të merret parasysh se troposfera është shtresa e atmosferës që përbën klimën e botës. Mbi këtë troposferë nuk ka ndryshime të rëndësishme midis zonave.

Në këtë artikull do të analizojmë cilat janë karakteristikat dhe faktorët e ndryshëm të klimës.

Rëndësia e faktorëve të klimës

Ka shumë njerëz që ngatërrojnë meteorologjinë, klimatologjinë. Kur flasim për meteorologjinë nuk i referohemi asaj që njihet si moti. Kjo do të thotë, nëse sot ose nesër do të bjerë shi, do të jetë me diell, erë e fortë, temperatura të larta, etj. Për këtë grup fenomenesh meteorologjike që mund të ndodhin në çdo kohë është ajo që quhet meteorologji. Nga ana tjetër, nëse vazhdimisht regjistrojmë të gjitha këto fenomene meteorologjike dhe vlerat e variablave këtu i kanë dhënë këto dukuri me kalimin e kohës, do të kemi si rezultat klimën e një rajoni.

Për këtë arsye, ne pohojmë se klima është shuma e variablave meteorologjikë që ndodhin me kalimin e kohës dhe në hapësirë. Të gjitha këto variabla dhe vlerat e tyre janë ato që i japin karakteristikat klimatike një zone të caktuar. Për shembull, temperaturat mesatare që ekzistojnë në një rajon të caktuar të planetit është ajo që shënon një pjesë të kësaj klime. Mund të klasifikohet si zona e ngrohtë, e butë ose e ftohtë në varësi të vlerave mesatare të temperaturës. Një nga shembujt më të shquar për zonën tonë është klima mesdhetare. Kjo klimë karakterizohet kryesisht nga temperaturat e larta në stinën e verës dhe dimrat më të ftohtë dhe të lagësht. Dua të them, këto lloj moti reshjet përqendrohen në muajt e dimrit ndërsa verërat janë më të thata.

Shtë e rëndësishme të bashkohen të dhënat meteorologjike dhe të përpunohen mesataret totale nga vlerat e variablave që përbëjnë klimën. Pjesa tjetër e të dhënave që janë shumë larg mesatares zakonisht nuk përdoren për të përcaktuar këtë vlerë mesatare. Pothuajse në të gjitha zonat ka vlera mesatare të regjimeve të erës, temperaturës, reshjeve, rrezatimit diellor, etj.

Faktorët e klimës

Faktorët e klimës së një zone

Siç kemi përmendur më parë, një sërë variablash meteorologjikë janë ato që japin karakteristikat e klimës së një zone. Këta faktorë të klimës janë si më poshtë: lartësia dhe gjerësia gjeografike, pjerrësia e terrenit, uji, rrymat oqeanike, temperatura, reshjet e shiut, lagështia, presioni atmosferik, vrenjtja, era dhe rrezatimi diellor. Siç mund ta shihni, ka shumë faktorë klimaterikë dhe vlerat e tyre mund të ndryshojnë vazhdimisht. Të gjithë këta faktorë ndërhyjnë në një mënyrë apo në një tjetër.

Për shembull, nuk është e njëjta sasi rrezatimi diellor që mund të godasë drejtpërdrejt vijën e tropikëve me sasinë e rrezatimit diellor që arrin në pole. Prirja e rrezeve diellore është ajo që përcakton sasinë e rrezatimit diellor që do të arrijë. Bazuar në këtë, përcaktohen vlerat mesatare të temperaturës. Kjo është arsyeja pse polet kanë një temperaturë mesatare shumë më të ulët se zona e tropikëve.

Energjia që e bën sipërfaqen e tokës të ngrohë atmosferën përreth nuk është e njëjta gjë në të gjithë zonën e planetit. Mund të thuhet se lartësia dhe gjerësia gjeografike ndikojnë shumë. Ne do të analizojmë faktorët e ndryshëm të klimës dhe si ato ndikojnë në karakteristikat e tij.

Lartësia dhe gjerësia gjeografike

Në varësi të lartësisë në të cilën jemi dhe gjerësisë gjeografike duhet të dimë që temperaturat do të ndryshojnë përveç ndryshoreve të tjera meteorologjike. Për çdo 100 metra që ngjitemi në lartësi, temperatura bie me 3 gradë Celsius. Me këtë rritje të lartësisë ne gjithashtu shohim që presioni atmosferik bën ashtu si dhe temperatura. Këto dy variabla, të tilla si temperatura dhe presioni atmosferik, bëjnë që kushtet e mjedisit të favorizojnë një lloj tjetër të zhvillimit të jetës.

Për shembull, ekziston një sasi e madhe e florës dhe faunës që janë zhvilluar dhe përshtatur me këtë lloj lartësie. Në këto vende ka mungesë të ushqimit, pak bimësi, regjim më të lartë të erës, etj. Këto janë kushte që nuk ndihmojnë aspak zhvillimin e biodiversitetit.

Temperatura

Temperatura është ndryshorja më e rëndësishme globalisht. Shtë ai që kushtëzon kryesisht zhvillimin e jetës. Temperatura duhet të ketë një vlerë që është në një diapazon të nevojshëm në mënyrë që jeta të mund të zhvillohet dhe speciet të zënë territorin. Në ndryshoren e temperaturës lndikojnë në retë, erën, shiun, presionin atmosferik, sasinë e rrezatimit diellor që arrin në sipërfaqe, Etj

Kjo do të thotë që një variabël i vetëm atmosferik nuk ka një vlerë absolute, por do të ndikohet nga faktorë të tjerë të klimës.

Reshjet

Reshjet përmblidhen si burimi i ujit në një zonë dhe qëndrueshmëria e lagështisë së mjedisit. Falë reshjeve, bimësia mund të lulëzojë dhe bashkë me të edhe pjesa tjetër e zinxhirit ushqimor. Reshjet zhvillohen në varësi të temperaturave, sasisë së rrezatimit diellor, reshjes, presionit atmosferik, etj. Siç mund ta shohim, nuk ka asnjë faktor klimatik që të mos kushtëzohet nga një tjetër.

lagështi

Lagështia është sasia e avullit që përmbahet në ajër. Ajo përcaktohet nga regjimi i reshjeve të një zone, temperatura, era, ndër të tjera. Sa më shumë reshje të shiut të ketë një zonë dhe sa më pak erë, aq më shumë avuj uji mund të mbajë ajri.

Presioni atmosferik

Shtë forca që ushtron ajri mbi ne dhe sipërfaqen e tokës. Definedshtë përcaktuar si ajo që mendonte ajri. Siç kemi përmendur më parë, ndërsa ngjiteni në lartësi, presioni atmosferik është gjithnjë e më i vogël.

Faktorët e klimës: re, ambienti i rrezatimit diellor

Faktorët e klimës

Në atë që shkojmë, këta tre faktorë klimaterikë pasi që ata janë ata që ndryshojnë më shumë në sipërfaqen e tokës. Sasia e reve në troposferë në çdo kohë të caktuar është një element i klimës që ndikohet nga reshjet, sasia e rrezatimit diellor që arrin në sipërfaqe dhe lagështia e mjedisit.

Era është lëvizja e ajrit dhe përcakton disa variabla të klimës si lagështia e mjedisit, ndryshimet në presionin atmosferik dhe kontribuon në avullimin e ujit. Avullimi i ujit është një nga elementët kryesorë të ciklit të ujit.

Rrezatimi diellor është një nga ndryshoret që mund të ndryshojë më shumë nga një zonë në tjetrën. Shtë ai që i jep secilës sipërfaqe të tokës dhe ajri dhe retë zakonisht mbahen nga gazrat serë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth faktorëve të klimës dhe si veprojnë në bazë të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.