Euklidi dhe organizimi i gjeometrisë

euklidi organizimi i gjeometrisë

Euklidi ishte një matematikan grek që jetoi në shekullin III para Krishtit dhe njihet si autori i librit "Elementet", një nga veprat më me ndikim në historinë e gjeometrisë dhe matematikës në përgjithësi. Shumë historianë janë interesuar për Euklidi dhe organizimi i gjeometrisë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për biografinë dhe bëmat e Euklidit dhe organizimin e gjeometrisë.

Biografia e Euklidit dhe organizimi i gjeometrisë

frazat e matematikanit

Dihet pak për jetën e Euklidit. Ai lindi në qytetin e Aleksandrisë, Egjipt, dhe besohet se ka studiuar në Akademia e Platonit në Athinë përpara se të kthehej në Aleksandri për të dhënë mësim në Bibliotekën e Aleksandrisë. Atje, Euklidi iu përkushtua hetimit dhe mësimdhënies së gjeometrisë dhe matematikës, dhe njihet si një nga themeluesit e shkollës së matematikës Aleksandriane.

Vepra më e famshme e Euklidit është "Elementet", një libër me trembëdhjetë vëllime që merret me gjeometrinë dhe teorinë e numrave. Libri është i organizuar në mënyrë sistematike, duke filluar me përkufizimet dhe postulatet bazë, e më pas duke zhvilluar teorema prej tyre. Qasja rigoroze dhe logjike e Euklidit për organizimin e gjeometrisë ka pasur një ndikim të madh në zhvillimin e matematikës dhe shkencës në përgjithësi.

në "Elementet" Euklidi vendosi pesë postulate bazë që janë baza e gjeometrisë Euklidiane.. Këto postulate përcaktojnë se dy pika mund të bashkohen me një vijë të drejtë, çdo vijë e drejtë mund të zgjatet pafundësisht, mund të ndërtohet një rreth me çdo qendër dhe rreze, të gjitha këndet e drejta janë të barabarta dhe, së fundi, se nëse një vijë e drejtë që kalon nëse dy drejtëza formojnë kënde të brendshme në të njëjtën anë, shuma e të cilave është më e vogël se dy kënde të drejta, atëherë të dy drejtëzat, nëse shtrihen pafundësisht, do të takohen në atë anë.

Euklidi gjithashtu zhvilloi një numër të madh teoremash në librin e tij.ose, disa prej të cilave janë të njohura, si teorema e Pitagorës dhe teorema e Talesit. Në përgjithësi, "Elementet" e Euklidit konsiderohet një kryevepër e organizimit të gjeometrisë dhe matematikës dhe është studiuar dhe përdorur si referencë në të gjithë botën për shekuj me radhë.

Fëmijëria dhe studimet

Për fat të keq, Dihet shumë pak për fëmijërinë e Euklidit. pasi shumica e informacionit për të bazohet në punën e tij dhe trashëgiminë e tij matematikore. Data e lindjes së tij nuk dihet me siguri, as detajet e familjes apo arsimimit të tij të hershëm.

Euklidi besohet të ketë lindur rreth vitit 325 para Krishtit në Aleksandri, Egjipt, një qytet që në atë kohë po lulëzonte si qendër intelektuale dhe shkencore. Qyteti kishte një bibliotekë të madhe që u bë shtëpia e shumë prej studiuesve më të mëdhenj të asaj kohe, duke përfshirë Euklidin.

Euklidi besohet se ka studiuar në Akademinë e Platonit në Athinë përpara se të kthehej në Aleksandri për të dhënë mësim në bibliotekë. Atje, ai iu përkushtua kërkimit dhe mësimdhënies së matematikës dhe themeloi një shkollë matematike që u bë një nga më të rëndësishmet e kohës.

Pavarësisht mungesës së informacionit për fëmijërinë e tij, Euklidi dihet se ka lënë një trashëgimi të qëndrueshme në historinë e matematikës, sidomos në organizimin e gjeometrisë. Vepra e tij "Elementet" mbetet një nga veprat më të rëndësishme dhe më me ndikim në historinë e matematikës, dhe është studiuar dhe përdorur si referencë në të gjithë botën për shekuj me radhë.

Veprat kryesore të Euklidit dhe organizimi i gjeometrisë

euklidi organizimi i gjeometrisë në matematikë

Përveç kryeveprës së tij "Elementet", Euklidi dha një kontribut të rëndësishëm në matematikë dhe gjeometri. Këtu janë disa nga bëmat e tij më të mira:

 • Themelimi i Shkollës Matematikore të Aleksandrisë: Euklidi themeloi një shkollë matematikore në Aleksandri, e cila u bë një nga qendrat më të rëndësishme të kërkimit matematikor në atë kohë. Shkolla tërhoqi shumë studentë dhe studiues nga e gjithë bota dhe u bë një vend ku shkëmbeheshin ide dhe zhvilloheshin diskutime matematikore.
 • Zhvillimi i gjeometrisë Euklidiane: Euklidi është i njohur për zhvillimin e gjeometrisë Euklidiane, e cila bazohet në pesë postulate themelore dhe ka qenë themeli i gjeometrisë për shekuj. Këto postulate përfshijnë postulatin paralel dhe teoremën e Pitagorës.
 • Përpunimi i "Elementeve": Vepra e tij "Elementet" konsiderohet një kryevepër e organizimit matematikor dhe është studiuar dhe përdorur si referencë në të gjithë botën për shekuj me radhë. Libri është i organizuar në mënyrë sistematike dhe rigoroze, duke vendosur shumë teorema të rëndësishme në gjeometrinë dhe teorinë e numrave.
 • Teorema e proporcioneve: Euklidi zhvilloi teoremën e përmasave, e cila thotë se nëse katër segmente formojnë një proporcion, atëherë proporcionet midis produkteve të ekstremeve dhe mesatareve janë të barabarta.
 • Kontributet në teorinë e numrave: Euklidi dha gjithashtu një kontribut të rëndësishëm në teorinë e numrave, duke përfshirë provën se ka pafundësisht shumë numra të thjeshtë dhe teoremën që çdo numër i plotë mund të faktorizohet në numra të thjeshtë vetëm në një mënyrë.

Euklidi konsiderohet si një nga matematikanët më të rëndësishëm në histori dhe kontributet e tij në gjeometri dhe matematikë kanë pasur një ndikim të qëndrueshëm në zhvillimin e shkencës dhe teknologjisë.

përparimet në matematikë

matematikan euklidi

Përparimet e tij kanë pasur një ndikim të qëndrueshëm në historinë e matematikës dhe kanë qenë të dobishme në zhvillimin e saj të mëtejshëm.

Në lidhje me gjeometrinë, Euklidi hodhi themelet e gjeometrisë Euklidiane., e cila bazohet në një sërë postulatesh themelore dhe rregullash deduksioni. Kjo gjeometri është përdorur si model për studimin e gjeometrisë në shekujt e mëpasshëm, dhe studiohet dhe përdoret edhe sot. Për më tepër, Euklidi zhvilloi shumë teorema të rëndësishme në gjeometri, duke përfshirë teoremën e Pitagorës, e cila tregon marrëdhënien midis brinjëve të një trekëndëshi kënddrejtë dhe teorema e përmasave, e cila tregon marrëdhënien midis segmenteve të drejtëzave.

Euklidi dha gjithashtu një kontribut të rëndësishëm në teorinë e numrave, duke përfshirë vërtetimin se ka pafundësisht shumë numra të thjeshtë dhe Teorema Themelore e Aritmetikës, e cila thotë se çdo numër i plotë mund të faktorizohet në numrat e thjeshtë në vetëm një mënyrë. Këto përparime hodhën themelet për zhvillimin e mëtejshëm të teorisë së numrave dhe aplikimet e saj në kriptografi dhe kodimin e të dhënave.

Përveç kësaj, Euklidi ishte një pionier në organizimin matematik, duke krijuar një metodologji rigoroze dhe sistematike për paraqitjen e teoremave dhe provave. Vepra e tij "Elementet" konsiderohet një model i organizimit matematikor dhe është studiuar dhe përdorur si referencë në të gjithë botën për shekuj me radhë.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë rreth Euklidit dhe organizimit të gjeometrisë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.