eklipsi total diellor

Karakteristikat e eklipsit total të diellit

Me siguri të gjithë kemi parë një eklipsi i plotë diellor ose e pjesshme. Këto dukuri zakonisht ndodhin përkohësisht për shkak të rrotullimit të tokës, lëvizjes së përkthimit dhe pozicionit në lidhje me hënën dhe diellin.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për eklipsin e plotë diellor, çfarë duhet të ndodhë dhe si mund ta shihni atë.

Çfarë është një eklips diellor total

eklipsi i plotë diellor

Një eklips diellor është një fenomen në të cilin Hëna pozicionohet midis Diellit dhe Tokës dhe mund ta anulojë plotësisht, pjesërisht ose anulojë atë, në varësi të madhësisë, pozicionit dhe distancës midis yjeve.

Mesatarisht, një eklips diellor ndodh çdo 18 muaj dhe zgjat vetëm disa minuta. I njëjti eklips total diellor do të duheshin 400 vjet për t'u përsëritur në të njëjtin vend në Tokë. Kjo ndodh sepse, ashtu si toka lëviz rreth diellit, edhe hëna lëviz në orbitën e saj eliptike, por rreth planetit tonë.

Kur vizatohet një vijë imagjinare që përshkruan lëvizjen përkthimore të një trupi qiellor, mund të shihet se rruga e orbitës është eliptike. Prandaj, në varësi të rrugës, hëna është më afër ose më larg tokës, dhe të dyja janë pak a shumë afër diellit. Kjo është arsyeja pse ata nuk rreshtohen gjithmonë në të njëjtën mënyrë ose në të njëjtën kohë të vitit.

Pse ndodhin eklipset diellore?

eklips i pjesshëm

Lëvizja e përkthimit të Tokës dhe satelitit të saj natyror nënkupton ndryshime në intensitetin e hijes së hedhur nga Hëna në Tokë gjatë një eklipsi diellor. Sa më afër të jetë hëna me Tokën, aq më e fortë është hija e saj dhe aq më i vogël është diametri i saj. Kështu që, ka një fshehje të diellit, domethënë, një eklips i plotë diellor është i dukshëm vetëm nga rajoni ku hidhet hija. Nga rajonet e tjera të afërta të aksesueshme vetëm nga gjysëmumbra e hënës, i njëjti fenomen konsiderohet si një eklips i pjesshëm diellor.

Për të testuar këtë fenomen në një mënyrë të thjeshtë, një top mund të vendoset midis llambës dhe murit. Duke e afruar topin me dritën, hija që hedh në mur është më e madhe dhe më e butë. Lëvizja e topit më afër murit e bën diametrin e hijes më të vogël dhe më intensiv.

Nëse topi është hëna, muret janë planetët dhe drita është dielli, raste të ndryshme të një eklipsi diellor mund të simulohen duke lëvizur topin.

llojet e eklipseve

  • eklipsi total diellor Mund të shihet vetëm nga një zonë e caktuar e Tokës, në qendër të hijes së hedhur nga Hëna në Tokë. Nga atje, mund të shihet fshehja totale e yjeve të ndritshëm.
  • eklips i pjesshëm. Dielli ka pësuar një fshehje të pjesshme, e cila mund të shihet nga zona hije e Tokës e krijuar nga hija e Hënës. Ju mund ta shihni yllin e ndritshëm pjesërisht të fshehur ndërsa admironi një pjesë të shkëlqimit të tij në formë gjysmëhënës.
  • eklips unazor. Ndryshe nga një eklips i pjesshëm, hëna nuk hedh një hije që fsheh plotësisht diellin për shkak të distancës midis hënës dhe Tokës, por në vend të kësaj zbulon një aureolë rreth saj.

Masat paraprake për vëzhgimin e një eklipsi të plotë diellor

Eklipset nuk duhet të vëzhgohen kurrë drejtpërdrejt. Megjithëse ky është një fenomen natyror, është e rëndësishme të merren masa paraprake sepse vëzhgimi i drejtpërdrejtë i diellit për periudha të gjata kohore në një ditë normale ose gjatë një eklipsi mund të shkaktojë djegie të retinës dhe madje verbim të përhershëm. Rrezatimi që lëshon është aq i fortë sa mund të dëmtojë shikimin për një periudhë shumë të shkurtër kohoresidomos të vegjlit.

Ka syze të dizajnuara posaçërisht për të parë eklipset diellore me lente që kanë veti të ngjashme me maskat e saldimit. Edhe pse shihet përmes lenteve speciale, nuk rekomandohet shikimi për më shumë se 30 sekonda në të njëjtën kohë. Në këto raste syzet e diellit që mbajmë çdo ditë nuk janë mbrojtëse.

eklipsi i Hënës

Një eklips hënor ndodh kur Toka është midis diellit dhe hënës, duke e lënë hënën në errësirë ​​të plotë ose të pjesshme dhe duke mos marrë dritë nga yjet e shndritshëm.

Një eklips hënor është i dukshëm nga të gjitha zonat tokësore ku hëna është e dukshme, ndërsa një eklips total diellor mund të shihet vetëm nga zona në Tokë ku hëna hedh një hije. Ndryshe nga një eklips diellor, i cili zgjat vetëm disa minuta, ai mund të zgjasë diku nga 30 minuta në një orë.

mitos

eklips rrethor

Në lidhje me perceptimin njerëzor, eklipset nuk janë shumë prapa. Kur njerëzit nuk mund ta shpjegonin fenomenin, ai filloi të krijonte histori për atë që mund të kishte ndodhur.

Qytetërimet e hershme besonin se ishin perëndi që dërgonin "mesazhe" përmes yjeve. Vikingët thonë se një ujk përpiu diellin dhe bënte zhurma për ta "frikësuar" atë. Rezultati është që dielli ose hëna kthehen në gjendjen e tyre natyrore, duke forcuar më tej besimet tuaja.

Më pas, në gjeneratat më moderne, dolën mite, pa shpjegime shkencore, por me prova të mjaftueshme që ishin shumë të mundshme. Për shembull:

Sjellja e kafshëve është jashtë kontrollit

Nuk është se sjellja e kafshëve është e pakontrolluar, është ky ndryshim i papritur nga drita në errësirë, ose anasjelltas, që i bën kafshët të ndryshojnë ritmet e tyre cirkadiane për t'u përshtatur me atë që po ndodh në mjedisin e tyre.

Gjatë një eklipsi të plotë diellor, ne mund të shohim zogj të ulur në pemë ose rakun në kërkim të ushqimit. Kjo ndodh sepse errësira po ju thotë se aktiviteti juaj duhet të përfundojë ose mund të filloni.

Fëmija juaj mund të lindë me probleme shëndetësore

Nuk është e pazakontë që disa gra shtatzëna të veshin shirita të kuq për të mbrojtur foshnjat e tyre të palindura nga një eklips diellor. Thuhet se pa shiritin, foshnjat mund të lindnin me disa deformime apo njolla, por deri më tani nuk kishte asnjë provë shkencore që një copë leckë mund të sprapsë çdo lloj energjie kozmike.

ju mund të humbni peshë

E vërtetë, por jo përgjithmonë. Graviteti mund të na lejojë të humbasim 500 gram, 700 gram apo edhe një kilogram, por kur yjet të shkojnë përsëri në rrugë të ndara, kjo do të kthehet në normalitet.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një eklips diellor total dhe cilat janë karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.