Efekti "ishulli i nxehtësisë" do të dyfishojë koston urbane të ndryshimit të klimës

Qyteti i Madridit

Madrid Spanjë)

Në një botë gjithnjë e më të populluar, pak hapësira të gjelbra që kanë mbetur po zëvendësohen me beton dhe bllokojnë peizazhe; jo më kot, të gjithë duam të paktën një apartament ku të mund të jetojmë. Sidoqoftë, popullata urbane po rritet me shpejtësi, dhe duke vepruar kështu qyteti ynë po bëhet ai që njihet si një "ishull i nxehtësisë urbane".

Por problemi nuk mbaron këtu, por këto qytete të mbinxehur do të ketë një kosto shumë më të lartë të klimës sesa ato që nuk janë, sipas një studimi të botuar në revistën "Nature Climate Change".

El studim, në të cilën u analizuan 1692 qytete, tregon se efektet e ndryshimit të klimës mund t'i kushtojnë ishujve të nxehtësisë urbane 2,6 herë më shumëMeqenëse ky efekt do të bënte që temperatura të rritet dy gradë më shumë deri në vitin 2050. Sigurisht, kur është kaq nxehtë, kondicionimi përdoret më shumë dhe, shpesh, preferohet të merrni makinën para se të ecni. Në tërësi, ajo që bëjmë është të ulim cilësinë e ajrit dhe ujit, duke çuar në më shumë sëmundje dhe vdekje të parakohshme.

Kështu, autorët e veprës, shkencëtarë nga Universiteti i Sussex (Mbretëria e Bashkuar), Universiteti Kombëtar Autonom i Meksikës dhe Universiteti i Vrije (Amsterdam), thanë se është e përshtatshme të zgjidhni të instaloni çati dhe trotuare që reflektojnë rrezet e diellit, si dhe të zgjeroni zonat e gjelbërta në qytete.

Çati e gjelbër

Qytetet, megjithëse mbulojnë vetëm rreth 1% të sipërfaqes së planetit, prodhojnë rreth 80% të Prodhimit Botëror Bruto dhe konsumojnë rreth 78% të energjisë në botë. Për më tepër, ato janë shtëpia e më shumë se gjysmës së popullsisë së botës. Pra, është shumë e rëndësishme të merren masa efektive në mënyrë që të gjithë këta njerëz të marrin frymë shumë më pastër sesa ata sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.