Efekti flutur

Efekti flutur

Me siguri ju keni dëgjuar ose parë ndonjëherë filmin e efekti flutur. Ky efekt vjen përmes një proverbi kinez që thotë sa vijon: "rrahja e krahëve të një fluture mund të ndihet në anën tjetër të botës". Kjo do të thotë që edhe detaji më i vogël mund të çojë në pasoja të tjera krejtësisht të ndryshme. Çdo gjë që bëjmë mund të ketë një efekt të konsiderueshëm afatgjatë me kalimin e kohës. Kjo mund të ekstrapolohet si në nivelin e natyrës ashtu edhe në nivelin e veprimeve njerëzore dhe veprimeve tona personale.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cili është efekti i fluturave dhe cilat janë karakteristikat e saj kryesore.

Cili është efekti flutur

Efekti flutur është i lidhur me teorinë e kaosit. Kjo teori thotë se lëkundja e insekteve në Hong Kong mund të lëshojë një stuhi të tërë në New York. Shtë një sistem jo-përcaktues me ndryshime të vogla që mund të çojnë në pasoja krejtësisht të ndryshme. Fillimisht, fillon me një shqetësim të vogël. Përmes një procesi të amplifikimit, ky shqetësim i vogël mund të gjenerojë një efekt të konsiderueshëm në periudhën afatmesme dhe të shkurtër.

Lëvizja e çrregullt e yjeve, lëvizja e planktonit në dete, vonesa e aeroplanëve, sinkronizimi i neuroneve, etj. Të gjitha këto sisteme kaotike ose dinamike jolineare mund të shkaktojnë efekte divergjente në periudhën afatshkurtër ose afatmesme. Teoria e kaosit dhe efekti flutur shpjegon se diçka aq komplekse sa universi është krejtësisht e paparashikueshme. Universi është një sistem kaotik fleksibël. Teoria e kaosit shpjegon se si atmosfera nga kushtet e Moti parandalon parashikimet kur moti i besueshëm është përtej 3 ditëve.

Efekti flutur përdoret në mënyrë të dobishme për të adresuar studime mbi fenomenet shoqërore që janë të vështira për t'u zgjidhur në lidhje me marrëdhëniet lineare të shkakut dhe efektit. Mund të thuhet se gjërat e vogla mund të kenë një efekt të konsiderueshëm me kalimin e kohës. Nëse e marrim atë në një nivel personal, mund të shohim se përfshirja e zakoneve të shumta në jetën tonë mund të shkaktojë pasoja të tjera.

Zonat e efektit flutur

efekti flutur dhe pasojat

Efekti flutur mund të zbatohet në shumë zona. Mund të shërbejë si baza kryesore në vepra të ndryshme letrare ose të jetë pjesë e teorive përkatëse dhe paradigmave shkencore më të diskutueshme dhe më të njohura siç është teoria e kaosit. Dhe është se efekti flutur mban një simbolikë që mund të zbatohet në realitete të ndryshme.

Duke pasur parasysh që një veprim ose situatë e caktuar mund të çojë në një sërë situatash ose veprimesh të njëpasnjëshme që përfundojnë duke shkaktuar një efekt të konsiderueshëm që nuk duket se korrespondon me situatën e elementit që e ka filluar atë. Duke qenë se nëse analizohet vetëm shkaku fillestar dhe pasoja përfundimtare, mund të mos ketë shumë korrelacion midis tyre. Sidoqoftë, veprimi fillestar i vogël është ai që filloi të shkaktojë efekte të tjera më të vogla, por që kanë pasur një efekt kumulativ me kalimin e kohës. Kështu ka arritur pasoja përfundimtare efekti pas efektit.

Koncepti i efektit flutur filloi me përvojat e meteorologut Edward Lorenz. Kjo gjini meteorolog termi efekt flutur në 1973 për shkak të pamundësisë për të qenë në gjendje të bëjë parashikime meteorologjike afatgjata plotësisht të besueshme. Kjo për faktin se veprimi i variablave të ndryshëm që janë të aftë të modifikojnë sjelljen atmosferike grumbullohet në klimë.

Kur flasim për një sistem atmosferik dhe mundësinë e reshjeve, duhet të analizohen shumë variabla. Variablat që kanë një vlerë që varet nga variablat e tjerë në fjalë. Për shembull, temperatura në një rajon do të varet nga prirja me të cilën rrezet e diellit arrijnë nga hapësira. Kjo, nga ana tjetër, varet nga momenti në lëvizjen përkthyese që planeti ynë është në lidhje me orbitën e diellit. Prandaj, temperaturat nuk varen vetëm nga ato që kemi përmendur por nga variablat e tjerë si veprimi i erës, sasia e gazrave serë në atmosferë, lagështia relative, etj.

Meqenëse secila ndryshore nga ana e saj ka një varësi të drejtpërdrejtë ose indirekte nga variablat e tjerë, formohet një lloj kaosi që është shumë i vështirë të parashikohet pas një kohe të caktuar.

Teoria e kaosit

E gjithë kjo na shpjegon se teoria e kaosit është e pranishme në efektin flutur. Dhe kjo na tregon se ndryshimet që me sa duket mund të jenë të thjeshta dhe të padëmshme për një ndryshore të një veprimi në beton, mund të krijojnë efekte masive. Ndryshorja e parë ose veprimi i parë është ai që Ai shkakton procesin që bën që pjesa tjetër e variablave të përhapin efektet derisa të arrihet pasoja përfundimtare. Kjo procedurë po merr gjithnjë e më shumë forcë.

I tillë është ky kaos që është origjina e thënies popullore se përplasja e një fluture në Hong Kong mund të shkaktojë një uragan në New York. Kjo do të thotë që ndryshimi më i vogël në të njëjtin proces mund të çojë në rezultate shumë të ndryshme dhe madje krejtësisht të papritura. Efekti flutur shpesh shihet si një metaforë ose analogji që përdoret si një nga shtyllat e teorisë së kaosit. Teoria e kaosit u krijua gjithashtu nga Edward Lorenz. Sipas këtij meteorologu në univers ka sisteme shumë të ndjeshme ndaj pranisë së variacioneve. Të gjitha këto variacione mund të paraqesin rezultate shumë të ndryshme, por të kufizuara, në një mënyrë kaotike dhe të paparashikueshme.

Modeli kryesor i teorisë së kaosit propozon që përballë dy botëve identike ose situatave në të cilat ekziston vetëm një ndryshore pothuajse e parëndësishme që e diferencon atë nga njëra-tjetra, me kalimin e kohës dhe progresit, mund të lindin ndryshime të tjera që do të shkaktojnë që botët gjithnjë e më shumë të ndryshme nga njëra-tjetra. Kjo do të thotë, ne do të japim një shembull të lehtë. Ne vendosëm dy planet tokë me të gjitha kushtet e njëjta që kur u krijua, por një vendosim pak më shumë se temperatura mesatare. Megjithëse është një ndryshore e vogël, fakti që një planet ka disa gradë më të lartë se temperatura mesatare e tjetrit mund të kushtëzojë që, për mijëra vjet, jeta të mund të zhvillohet në një mënyrë tjetër.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth efektit flutur të karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.