Disa specie kërcënohen më shumë nga ndryshimi i klimës

Abies Pinsapo, ndryshimi i klimës

Abies pinsapo

Si speciet shtazore ashtu edhe ato bimore kërcënohen nga ndryshimi i klimës. Ose nga rritja dhe shfaqja e grabitqarëve të rinj, copëzimi në habitate, ndotja e ujit dhe tokës ose thjesht nga ndryshimet në kushtet e mjedisit.

Ndër speciet që preken më shumë nga efektet tashmë të dukshme të ndryshimit të klimës që gjejmë flutura apollo, lagópogo alpine dhe pinsapo. Këto tre specie janë në listat e specieve më të kërcënuara në Spanjë nga ndryshimi i klimës.

Gemma Rodríguez është koordinatorja e rrjeti Natura 2000 i Fondit Botëror për Natyrën (WWF), dhe ka deklaruar se këto tre specie janë në rrezik serioz nga efektet e ndryshimit të klimës. Një raport i Planet i gjallë, kryer nga WWF, në të cilën vihen në dukje efektet negative që ndryshimi i klimës mund të ketë në speciet që jetojnë në zonat më të izoluara ose më të kufizuara. Që ekuilibri ekologjik i një ekosistemi të mbetet i qëndrueshëm, është më mirë të kemi një numër më të madh të specieve që bashkëjetojnë në mënyrë që marrëdhëniet midis tyre dhe varësia të mos shkaktojnë që rënia e një specie të bëhet një zinxhir i zhdukjeve.

Kjo është arsyeja pse kafshët dhe bimët që jetojnë në lartësi më të mëdha ose, anasjelltas, më të ulëta, janë me te prekshmit përpara efekteve të ndryshimit të klimës, pasi periudha e saj e adaptimit ndaj rrethanave të reja është më e gjatë. Speciet që kanë më pak kapacitet shpërndarje janë gjithashtu më të prekshme.

Për këto specie, ndryshimet në ekosisteme mund të shkaktojnë ndryshime në fenologji, domethënë në ciklet jetësore. Për shembull, për specie të caktuara të peshqve, ndryshimi i klimës mund të shkaktojë ndryshime në aftësinë e pjelljes. Disa zogj mund të modifikojnë këngën e tyre ose edhe modelet e tyre migratore.

Ptarmigan, ndryshimi i klimës

Ptarmigan

Raporti i Living Planet i përmendur më lart tregon se Spanja është një nga vendet më të prekshme ndaj ndryshimeve klimatike brenda Bashkimit Evropian. Këto efekte mund të bëjnë që gjysma e specieve të amfibëve, zvarranikëve, gjitarëve dhe zogjve të rrezikojnë që habitatet e tyre të zvogëlohen në më shumë se një e treta. Përveç kësaj, disa studime tregojnë se kafshët dhe bimët tashmë po lëvizin drejt gjerësive më të larta ku ato janë më komode.

Nëse speciet e kafshëve dhe bimëve fillojnë të migrojnë në veri në kërkim të temperaturave më të këndshme dhe jo aq të ngrohta, do të fillojë të ndodhë një varfërim i biodiversitetit. Kjo mund të shkaktojë mungesë të lidhjes midis ekosistemeve dhe copëzimit që do t'i bëjë ata edhe më të prekshëm nga efektet e ndryshimit të klimës.

Për shembull, në listën e përpiluar nga WWF të 10 speciet më të kërcënuara në Spanjë për shkak të ndryshimit të klimës, flutura apollo është figura e parë. Kjo flutur jeton në zona malore dhe, me rritjen e temperaturave, do të detyrohet të kërkojë zona me lartësi më të madhe.

Flutura Apollo, ndryshimi i klimës

Flutura Apollo

Një shembull tjetër i një specie që preket më shumë nga ndryshimi i klimës është lagópod alpin ose më shumë i njohur si ptarmigan. Kjo specie është më e adaptuar ndaj të ftohtit ekstrem. Kjo klimë gjendet vetëm në Spanjë në 1.800 metra lartësi në Pirenej. Ai përdor një lesh të bardhë për të maskuar veten në mes të borës dhe për shkak të rritjes së temperaturave do të detyrohej të rrisë lartësinë e diapazonit të saj. Kjo mund të sjellë vështirësi në gjetjen e ushqimit dhe strehimit, pasi që në lartësi të tilla burimet janë të pakta dhe kushtet janë më të pafavorshme.

Në botën bimore, një nga speciet më të ndjeshme është bredhi spanjoll, i cili jeton vetëm në zona me reshje të mëdha vjetore si p.sh. Serranía de Ronda. Ndryshimi i klimës po shkakton thatësira gjithnjë e më të gjata. Kjo është arsyeja pse këto pemë dobësohen dhe bëhen më të prekshme nga shfaqja e sëmundjeve dhe dëmtuesve. Ekspertët botanikë paralajmërojnë se deri në fund të këtij shekulli Vështirë se do të ketë më pyje bredhi.

Ekzistojnë edhe specie të tjera të kërcënuara si salmoni Atlantik, zhabë mami Betic, posidonia oqeanike, goditja më e vogël, newt Montseny ose hardhuca e Hekurt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.