Dielli godet fushën magnetike të Tokës

Në mes të shtatorit, një rajon aktiv i Diellit regjistroi stuhi shumë të forta që prekën fushën magnetike të Tokës. Ato gjeneruan shtrembërime në sinjalin GPS dhe në radio-komunikimet Evropiane dhe Amerikane. Sipas deklaratave të Shërbimit Kombëtar të Motit Spanjoll të Motit, Semnes. Gjithashtu ka raportuar që këto stuhi diellore mbajnë në gatishmëri shërbimet e motit hapësinor në të gjithë botën. Tani për tani, duhet shtuar se nuk ka ndodhur ndonjë dëm i madh.

Fusha magnetike e tokës, e quajtur gjithashtu fusha gjeomagnetike, shtrihet nga bërthama e planetit deri në kufirin ku takon erën diellore. Funksionimi i tij, për ta kuptuar, është si ai i një magneti të madh. Ndryshe nga kjo e fundit, fusha magnetike e Tokës ndryshon me kalimin e kohës, sepse gjenerohet nga lëvizja e lidhjeve të gize në bërthamën e jashtme.

Stuhitë diellore që na kanë goditur gjatë shtatorit deri më sot

fusha magnetike gjeomagnetike

Fusha Magnetike e Tokës

Shpërthimi i parë diellor u regjistrua më 4 shtator. Kishte një shpërthim të ngadaltë që nuk shkaktoi pothuajse asnjë dëm. Megjithëse shqetësimet magnetike u perceptuan në tokën Spanjolle natën e 6 deri në 7 shtator, sipas një deklarate nga Consuelo Cid de Semnes. Sidoqoftë, dy ditë pas shpërthimit të parë, ajo u zbulua më 6 shtator më e pjerrëta në 10 vitet e fundit. Ai emetonte grimca me energji të lartë.

Për të na kuptuar, Dielli u prodhua në ekuivalentin e një tërmeti, me një valë domethënëse shoku, bëri një nxjerrje masive koronare me një shpejtësi prej 1.000 kilometra në sekondë. Që atëherë, Dielli ka vazhduar të shpërthejë dhe të bëjë nxjerrje në masë të kurorës. Një shumë i fortë ndodhi më 10 shtator, ai përsëri bëri një shpërthim ekuivalent me atë të 6-të.

Shpërthimi diellor Shpërthimi diellor

Shpërthimi diellor

Ndikimi i këtij të fundit arriti tek ne dje të enjten. Gjatë ditës së djeshme dhe sot ajo ka qenë "përvëluese" në fushën magnetike të Tokës. Intensiteti i kësaj stuhie magnetike ka qenë niveli 3 nga 5. Kjo është ajo që thonë studiuesit nga Instituti Fizik Lebedev i Akademisë Ruse të Shkencës. Era arriti 300 deri 500 km në sekondë. Gjatë kësaj nate të fundit janë regjistruar erëra deri në 700 km në sekondë. Pothuajse dyfishi i mesatares që ata zakonisht arrijnë.

Sipas shkencëtarëve, stuhia ka trazuar fushën magnetike të Tokës, e cila tashmë po rivendoset. Efekti që mund të ketë në qeniet njerëzore varion nga dhimbjet e kokës deri në ankth, nervozizëm, rraskapitje dhe nervozizëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.