Margaret Salas

Studiuesja Margarita Salas

Në botën e shkencës dhe kërkimit, ka pasur gra që kanë përparuar shumë dhe kanë bërë përparime të mëdha. Një prej tyre është Margaret Salas. Së bashku me burrin e saj, ajo filloi zhvillimin e biologjisë molekulare në Spanjë. Studimet e tij janë përqendruar në virusin bakterial Phi29 dhe na kanë lejuar të dimë se si funksionon ADN-ja. Falë udhëzimeve të tij ne e dimë se ato transformohen në proteina dhe se si proteinat lidhen me njëra-tjetrën për të formuar një virus funksional.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë biografinë dhe kontributet shkencore të Margarita Salas.

Biografia e Margarita Salas

Shkencëtarët spanjollë

Po kështu, kjo grua e përcakton veten si një person i thjeshtë dhe punëtor. Ai është një adhurues i pikturës dhe skulpturës moderne. Ndër virtytet e saj ajo ka një nevojë për të qenë e sinqertë dhe peisazhet e saj të preferuar është laboratori prapa fshatit Asturian. Ai gjithmonë pretendon se laboratori është vendi ku mund të harrosh pjesën tjetër të botës. Ai lindi në vitin 1938 në një qytet në bregdetin Asturian të quajtur Canero. Lidhur me trajnimin tuaj, prindërit e tyre e kishin shumë të qartë se fëmijët e tyre duhej të bënin një diplomë universitare.

Ai nuk kishte asnjë lloj diskriminimi në lidhje me vëllain e tij, pasi ata ishin tre vëllezër. Margarita Salas hyri në kolegjin e një murgeshave në moshën tre vjeçare dhe vazhdoi derisa mbaroi shkollën e mesme. Në qendër ata kishin një trajnim mjaft të plotë si në shkencat humane dhe shkencat. Megjithëse i pëlqyen të dy, ai filloi të thellohej në edukimin shkencor. Ai zgjodhi të shkonte në Madrid për të studiuar një kurs selektiv që përfshinte fizikë, kimi, matematikë, biologji dhe gjeologji. Të gjitha këto lëndë duhej të kalonin në mënyrë që të merrnin një diplomë në kimi.

Margarita nuk ishte entuziaste për gjeologjinë dhe nuk kishte nevojë për këtë degë që të ishte në gjendje të bënte ilaçe. Gjithçka që ai studioi e lejoi të bënte të dyja studimet dhe më në fund vendosi për kimi. Ishte një zgjedhje e mirë, pasi ai e kuptoi se sa i ngazëllyer ishte që kaloi orë të tëra në laboratorin e kimisë organike. Një nga frazat e tij më të njohura është ajo e «Profesioni shkencor nuk lind, por bëhet».

Margarita Salas u takua me Severo Ochoa dhe ai sugjeroi që ajo ta shoqëronte atë në një konferencë mbi hetimin. Në këtë bisedë nga ekspertët, një veprim tjetër për biokiminë. Në vitin e katërt të diplomës ai takoi atë që do të ishte dashuria e jetës së tij e quajtur Eladio Viñuela. Ai është një njeri inteligjent, i pashëm dhe interesant me shumë interesa. Në atë kohë diploma ishte shumë përshkruese dhe burri i saj Eladio pëlqente gjenetikën. Të dy menjëherë e pëlqyen njëri-tjetrin dhe kur mbaruan studimet u bënë të dashur.

Studime dhe kërkime

dhomat e margaritës

Eladio filloi të ndiqte një doktoraturë në gjenetikë në të njëjtën qendër kërkimore biologjike me të. Sidoqoftë, ai e kuptoi që lloji i gjenetikës që po studionte ishte në të vërtetë ai që i pëlqente më shumë. Ai ishte i interesuar për gjenetikën më të adaptuar në biokimi, bërthama e studimit ishte më molekulare. Si pasojë, ai i kërkoi atij që të bënin tezën së bashku. Ata u martuan në 1963 dhe ata ishin në gjendje të kryenin tezën falë një dekade që përbëhej nga 12000 peseta të vjetra.

Në fund të të gjithë punës që ata po zhvillonin në laboratorin e Sols, ata vendosën të ndiqnin këshillat që Severo Ochoa u kishte dhënë atyre. Ata u zhvendosën në një laborator që ai kishte në New York dhe ata ishin në gjendje të bënin dëshirat e tyre të vërteta falë bursave dhe mbështetjes financiare që u dhanë. Në këtë laborator, ajo kurrë nuk ndihej e diskriminuar për të qenë grua. Të gjithë papagajtë kishin njohjen e merituar. Pas disa vitesh në këtë laborator ata vendosën të ktheheshin në Spanjë për të qenë në gjendje të zhvillonin biologjinë molekulare këtu. Ata ishin të vetëdijshëm se mund të gjendeshin në një zonë ku interesi shkencor ishte më i vogël dhe atëherë ishte e pamundur të hetohej. Në këtë situatë, ata do të ktheheshin në Shtetet e Bashkuara.

Pyetja e parë e rëndësishme që ata ngritën ishte zgjedhja e temës së punës mbi atë që ata donin të hetonin dhe avanconin. Ata jo vetëm që kishin ndërmend të vazhdonin me hetimet që kishin pasur në laboratorin e Ochoa, pasi që në Spanjë nuk mund të garonin me këtë qendër. Kështu, ata zgjodhën fagun Phi29, të cilët morfologjikisht ishin mjaft kompleksë. Ky fag nuk është asgjë më shumë se një virus që infekton bakteret. Ky studim i dukej mjaft interesant, pasi është një virus që kishte dhënë kontributin e parë në gjenetikën molekulare në vitet XNUMX.

Qëllimi i të dyve ishte të zbërthente të gjithë mekanizmat që përdornin viruset për morfogjenezën e tyre. Kjo është, si formohen grimcat e virusit nga përbërësit. Ne e dimë që përbërësit kryesorë janë proteinat dhe materiali gjenetik. Përveç përmbushjes së objektivit, atyre iu duhej kapital i huaj. Duke qenë se Spanja nuk kishte para për kërkime, Severo Ochoa ai u dha atyre fonde për të qenë studiuesit e vetëm në një laborator që duhej të pajisnin pak nga pak.

Kontributet e Margarita Salas në shkencë

kërkimi dhe shkenca

Në Spanjë, Margarita Salas ndihej e diskriminuar për të qenë grua. Në laborator ai nuk kishte asnjë problem me studentët e doktoratës, por nga jashtë laboratorit ishte vetëm gruaja e Eladio Viñuela. Kjo ishte tmerrësisht e padrejtë, pasi edhe ajo kishte meritat e saj. Për t'i dhënë fund këtij diskriminimi, një hetim filloi në vitet XNUMX mbi virusin afrikan të murtajës së derrit. Hulumtimi Phi29 ishte ekskluzivisht nën drejtimin e Margarita. Kjo është mënyra se si ajo ishte në gjendje të tregonte se ishte në gjendje të kryente vetë kërkimet pa pasur nevojë për Eladio dhe u bë një shkencëtare me emrin e saj dhe jo vetëm "gruaja e".

Dihej që është një virus dhe nuk luante për njeriun por infekton bakteret Bacillussubtilis. Gjëja e parë që mund të zbulohej falë Margarita Salas ishte se ADN-ja ka një proteinë thelbësore të bashkangjitur në skajet e saj në mënyrë që të fillojë ta kopjojë atë. Ishte hera e parë që një proteinë e tillë mund të gjendej e lidhur me ADN-në e një qenieje të gjallë. E gjithë kjo ishte një zbulim në një mekanizëm të ri për replikimin e materialit gjenetik. Falë këtyre zbulimeve, ka qenë e mundur të përdoret një model për të analizuar viruse të tjerë që gjithashtu kanë këtë lloj proteine. Të gjitha këto video janë zakonisht me një trajtim më të keq, kështu që kjo përparim ka qenë mjaft e rëndësishme.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Margarita Salas dhe biografinë e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.